https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/program-pro-mensi-usporne-upravy-domu-mzp-pusti-asi-koncem-rijna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Program pro menší úsporné úpravy domů MŽP pustí asi koncem října

21.9.2022 11:44 | PRAHA (ČTK)
Zateplování domu
Zateplování domu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podprogram Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), který má přispět chudším domácnostem na úpravy domů vedoucí k úspoře energie, by mohl začít v říjnu. Na dnešním setkání s médii v Praze to sdělili zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP). NZÚ Light bude součástí programu Nová zelená úsporám, na který by v letech 2023 až 2025 mělo jít 55 miliard korun z Modernizačního fondu. O částce nyní ministerstvo vyjednává s Evropskou investiční bankou.
 
Program Nová zelená úsporám, který lidem přispívá na zateplení domů, ale i pořízení fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu, je od loňského října financován z Národního plánu obnovy (NPO). Na program z něj bylo vyhrazeno 19 miliard korun. Podle ředitele SFŽP Petra Valdmana do září přijal fond více než 56.000 žádostí s požadavkem na dotace ve výši 11,2 miliardy korun. Největší zájem je o dotaci na fotovoltaiku, kdy fond dostal přes 33.000 žádostí.

Během následujících měsíců má začít financování NZÚ z Modernizačního fondu. Návrh na částku 55 miliard pro léta 2023 až 2025 podle Valdmana Česko Evropské investiční bance předložilo 12. září. A z Modernizačního fondu bude kompletně financován také podprogram Nová zelená úsporám Light pro menší úpravy v nízkopříjmových domácnostech.

Valdman popsal, že v podprogramu bude možné získat maximální dotaci 150.000 korun. Podotkl, že jde třeba o zateplení půdy, stropu, části fasády či výměnu oken a dveří. To jsou podle Valdmana menší kroky, které mohou v součtu přinést až dvacetiprocentní úsporu nákladů na energie. Jak přesně bude nízkopříjmová domácnost definována, nespecifikoval. Neupřesnil také, jaká částka bude z 55 miliard Kč na NZÚ Light vyčleněna.

"My to nechceme úplně specifikovat a rozdělovat. Zhruba polovina té částky je určena na zdroje – tepelná čerpadla, fotovoltaika," řekl Valdman. "A druhá polovina je určena na energetické úspory, které se pak budou dělit v poměru Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light. Minimálně dvě třetiny z té částky půjdou na standardní NZÚ a jedna třetina na NZÚ Light. To je opravdu jen indikativní rozdělení a nikdo nás neomezuje jaká částka omezena na jaký podprogram," uvedl Valdman.

K tomu, kdo bude mít na dotaci z NZÚ Light nárok dnes ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) řekla, že parametry dosud MŽP řeší s ministerstvem práce a sociálních věcí. Vzhledem k inflaci by však měla být vyšší, než limit u první části kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Hubáčková řekla, že podle odhadů by v něm do roku 2030 mohlo být až 300 miliard korun z prodeje emisních povolenek, původně se počítalo s polovinou. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist