Projekt univerzity by měl liberecké zoo snížit spotřebu vody na polovinu
Ředitel zoo David Nejedlo od projektu očekává, že nejen ušetří náklady za vodu, ale zajistí si i její dostatek. "Po většinu roku sice čerpáme vodu pro potřeby zvířat z našich vrtů, Labutího jezera a Jizerského potoka, ale každoročně v průběhu léta klesá hladina těchto vodních zdrojů natolik, že není možné ji pro napouštění bazénů, napájení zvířat i mytí expozic dále využívat. Musíme ji dotovat pitnou vodou z řadu, která následně končí bez dalšího užitku v kanalizaci. To je jak neekologické a dlouhodobě neudržitelné, ale samozřejmě se to i nepříznivě promítá do ekonomiky zoologické zahrady," uvedl Nejedlo.
Autoři projektu počítají s tím, že cirkulární systém bude v zahradě funkční od poloviny příštího roku. "V liberecké zoo pomůže nové řešení uspořit až polovinu původní spotřeby," uvedl hlavní koordinátor projektu z liberecké univerzity Tomáš Lederer. V přepočtu na peníze by tak mohla zoo ročně uspořit za vodu zhruba tři miliony korun.
V areálu zahrady vznikne vodní okruh, v němž bude znečištěná voda z napajedel a bazénků v horní části zahrady svedena do nově vybudované kořenové čističky a přes filtraci s využitím nanotechnologií znovu použita. "Základem nového řešení bude umělý mokřad, který vznikne v podmáčené roklince vedle výběhu levhartů," uvedl mluvčí univerzity Adam Pluhař.
Autoři projektu očekávají, že umělý mokřad bude poskytovat vysokou účinnost při odstraňování organického i dusíkatého znečištění po celý rok s výjimkou zimy. "Systém poběží devět měsíců v roce a denně se vyčistí 100 metrů krychlových," uvedl Lederer.
Pokud se systém osvědčí, chtěla by liberecká zoo do vodního okruhu připojit další výběhy. "Aktuálně máme hotovou studii a pracujeme na projektové dokumentaci na rekonstrukci pavilonu i výběhu žiraf, který téměř zdvojnásobí svou současnou velikost. Vznikne v něm další poměrně velká plocha na napájení zvířat a i tu bychom rádi do tohoto unikátního vodohospodářského systému zapojili. Zároveň bychom do budoucna chtěli začít více využívat i dešťovou vodu, například na pravidelnou zálivku rostlin v areálu zahrady," dodal Nejedlo.
Cirkulační systém bude ve spolupráci s univerzitami v Gironě a Barceloně testovat u dvou výběhů také zoo v Barceloně. Tam systém denně pročistí zhruba čtyři metry krychlové vody, čímž by tato zoo měla v první fázi ušetřit asi pět procent své roční spotřeby. "Vodu by tamní chovatelé použili jako užitkovou pro závlahy nebo čištění výběhů," dodal Pluhař.
reklama