https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-vut-chce-menit-plasty-z-cernych-skladek-na-tzv.utulny?fbclid=IwAR3I0CAngtvuVWOQ_mtJ-RvNYTZ3yG7edVlkpHjCPHVdnMG-1q36qpDK6Pk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt VUT chce měnit plasty z černých skládek na tzv. útulny

7.8.2019 00:20 | BRNO (ČTK)
Projekt studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT) v Brně má ambici měnit plasty z černých skládek na takzvané útulny.
Projekt studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT) v Brně má ambici měnit plasty z černých skládek na takzvané útulny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Plastic Crystal
Projekt studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT) v Brně má ambici měnit plasty z černých skládek na takzvané útulny. Cílem je vytvořit dostatek míst pro odpočinek v přírodě a zároveň úbytek černých skládek. V tiskové zprávě to včera uvedla Valerie Táborská z rektorátu vysoké školy.
 
Interiér útulny nabídne místo k odpočinku.
Interiér útulny nabídne místo k odpočinku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv Plastic Crystal

Takzvaná útulna člověka podle studentů ochrání před nepřízní počasí, ale i před uspěchanou dobou moderní civilizace. Jde o stavbu k odpočinku v přírodě, která se skládá z dřevěného základu pokrytého plastovými deskami vyrobenými z nasbíraného odpadu. Jedna útulna v sobě nese víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu. Studenti svůj projekt nazvali Plastic Crystal.

"Po jednorázovém použití se z plastů stává odpad a ztrácí jakoukoliv hodnotu. My se snažíme tomuto materiálu budoucnosti vrátit jeho důstojnost. I proto jsme si vybrali formu krystalu, který je pro svoji vytříbenou formu známý," uvedl člen týmu Plastic Crystal Marco Aulisa.

"Velmi se nám líbí, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven a navíc pomáhá čistit přírodu," popsal vznik nápadu další člen tříčlenného týmu Ondřej Venclík.

Na fakultě v těchto dnech útulna vzniká, postavit jednu trvá asi měsíc. Do budoucna by ale chtěli studenti zkrátit dobu na polovinu. Kolik staveb do přírody umístí, zatím není jasné. A není podle nich ani jasné, jak se k projektu postaví veřejnost. "Budeme se snažit umísťovat tyto útulny do lesů v blízkosti turistických stezek tak, aby je mohli turisté při svých výletech využít k přespání. Zároveň to bude velký test pro naši mentalitu, protože takto volně přístupných objektů tu moc nemáme," uvedl další člen týmu Štěpán Macek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

28.8.2019 11:00
"Velmi se nám líbí, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven a navíc pomáhá čistit přírodu,"

Ale tady nejsme ve skandinávii a navíc tím, že dáme nějakou chajdu z plastů do lesa asi moc pozitivního nepřineseme...

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist