https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prokazane-posileni-populace-tetreva-na-sumave-muze-pomoci-otevrit-modry-sloup
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prokázané posílení populace tetřeva na Šumavě může pomoci otevřít Modrý sloup

27.7.2024 01:14 | MODRAVA (ČTK)
Přechod Modrý sloup, Šumava NP
Přechod Modrý sloup, Šumava NP
Foto | Rawe / Wikimedia Commons
Výrazné posílení populace chráněného tetřeva hlušce, které na území národních parků Šumava a Bavorský les potvrdil poslední monitoring, může uvolnit i otevření cesty dosud nepřístupným Luzenským údolím k hraničnímu přechodu Modrý sloup. Novinářům to v Modravě řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Na otevření Modrého sloupu turistům se podle něj shoduje ministerstvo, veřejnost, zástupci krajů, místních samospráv i správa parku. Pokud by vše dopadlo dobře, Hladík doufá, že Modrý sloup by se mohl otevřít na čtyři měsíce už příští rok.

"Já neslibuji, že to tak bude. Je potřeba celá řada povolovacích procesů. Naším jednoznačným cílem ale je, aby se tak stalo, a to nejlépe za rok touto dobou," řekl ministr. Připomněl, že úsilí o zpřístupnění Modrého sloupu trvá přes 20 let. "Zatím ještě nikdy nebyly tak dobré podmínky to udělat," konstatoval. Přechod by se mohl otevřít jako na německé straně od poloviny července do poloviny listopadu.

Cesta Luzenským údolím na Modrý sloup je zavřená téměř 80 let, jeho otevření momentálně brání studie vlivu na životní prostředí EIA z roku 2018, podle níž by otevření cesty a přechodu mělo výrazně negativní vliv na populaci tetřeva hlušce.

Správci parku ale minulý týden zveřejnili výsledky monitoringu tetřeva, který se opakuje v parcích na obou stranách hranice zhruba každých pět let. Podle posledního zjišťování výzkumníci napočítali na Šumavě 867 tetřevů, což je o zhruba 250 zvířat více než v předchozím měření.

Správa parku už zadala nezávislému orgánu zpracování zjišťovacího řízení. Jeho výsledek by mohl mít park koncem listopadu, řekl ředitel parku Pavel Hubený.

Nárůst počtu tetřevů podle něj ukazuje na stabilizaci jejich populace, což by mohlo mít pozitivní vliv na zjišťovací řízení. Řízení správcům parku řekne, jestli je potřeba zpracovat novou EIA, nebo ne. Může ale rovnou stanovit, že případné povolení vstupu v omezené době už nebude představovat významně negativní vliv na populaci tetřeva. "A mohli bychom to zapracovat do podmínek, které zjišťovací řízení řekne, do příslušných rozhodnutí, která budou definitivně otevírat tu cestu," řekl Hubený.

Otevření Modrého sloupu letos v lednu při návštěvě Šumavy podpořil i prezident Petr Pavel. Podle něj by to pomohlo nejen šumavským obcím, ale i rozvoji kultivovaného turistického ruchu na Šumavě. "Máme tady necelých 30 kilometrů bez jediného přechodu, a to rozhodně 30 let po otevření hranic není naší dobrou vizitkou," poznamenal v lednu Pavel.

Park už dříve navrhl také kompenzační opatření pro případné otevření Modrého sloupu. V nich se například nabízelo otevření cesty od 15. července do 15. listopadu jen v době od 10:00 do 17:00, kdy by podle odborníků z parku rušení turisty nemělo mít fatální vliv na populaci, řekl mluvčí parku Jan Dvořák.

Jestli se přechod opravdu podaří otevřít už příští rok, bude kromě výsledků zjišťovacího řízení záležet také například na postoji některých aktivistů či spolků zaměřených na ochranu přírody, které v minulosti proti otevření přechodu vystupovaly.

Tetřev hlušec má na Šumavě především v oblasti Březníku, Špičníku, Blatného vrchu a v Podroklaní jedinou životaschopnou populaci ve střední a části západní Evropy. Je velmi citlivý na rušení po celý rok. Nejvíce ale v zimě, kdy se snaží přežít z minima potravy, na jaře při toku a hnízdění a pak začátkem léta, kdy vyvádí kuřata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.7.2024 06:00
to, že se momentálně populaci tetřeva daří není důvod do toho místa vpustit lidskou zvěř, které ke klidu tetřebu nepřispívá.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.7.2024 06:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.7.2024 08:20 Reaguje na smějící se bestie
Přátelé.kamarádi se vrátili z vandru do Finska , s tetřevy se kamarádili,i je kohout hnal .My a hlavně já,j tímto ptačiskem zkušenost nemáme a přátelům věřím. Také videa . Vůbec to není plaché. Soby ve Skandinávii jse 14 dní poznával,ty v zajetí i volně,jednoho jsem s kolegou dokonce operoval.Anglicky oba stejně,školsky,tak jsme si rozuměli. Poučení ochotníků a ministrů,co je to ....
Odpovědět
Pe

Pepa

27.7.2024 07:25
Proč ne, kdyby úsek byl občas hlidany, tak by to bylo ku prospěchu všeobecného povědomí. Spousta lidí má Šumavu jíž prochozenou.
Odpovědět
Anyr

Anyr

27.7.2024 13:54
Jsem za znepřístupnění všech NP, pokud skupina vždy nebude s doprovodem průvodce-zaměstnance NP. Nanejvýš ponechat několik !dozorovaných! tras. A zavést vstupné, minimálně kilčo/osoba.

Jak slyším "rozvoj turistického ruchu", tak je mi zle. Nevím, třeba za to může má skutečná láska ke Krkonoším, ke krajině a přírodě, i to, že bydlím v turistické lokalitě (jsem tu už minimálně sedmá generace, a to, co se tu stalo za těch dvacet let od mého dětství, je šílené).
Takže žádný rozvoj, naopak, potlačování! :D

Můžete střílet, mládeži :* :D
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.7.2024 21:23
základní činnost ekologů-ochranářů jsou zákazy, příkazy, jaký je výsledek: rozvrácená příroda, suché stomy zničené kůrovcem, bez perspektivy, jak uniformní plantáže smrku přežijí oteplování. Místo toho, aby se zvyšovala pestrost lesa, zlepšování zachycování vody, diverzifikace - obory s původními býložravci - program pro přírodu mnohem přínosnější než celoroční hájení tetřeva. Nepřístupné zony, hájení v době rozmnožování je určitě na místě, ale zakázat vstup do všech zajímavých míst je jen perzekuce lidí, kteří mají zájem o přírodu, mají ji rádi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.7.2024 07:19 Reaguje na Honza Honza
Jsem přesvědčen, že obory pro velké býložravce dost velké a pokud by nebyly přepasené, tak by byly přínosem i pro tetřeva.
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.7.2024 08:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
nejen pro něj, ale pro všechno
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist