První dny nového amerického prezidenta byly ve znamení velkých změn v klimatické politice
Například pokyn státním agenturám znovu přezkoumat více než stovku opatření, které prosadila administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa. Přezkoumání, vylepšení či zavržení se mají dočkat všechny.
Staré a nové dohody v duchu krize
Návrat USA k Pařížské dohodě, tedy k závazku snížení globální teploty o 1,5°C je pochopitelně asi nejvýraznějším mezinárodním krokem. Bidenova administrativa se chystá ještě k přijetí tzv. dodatku Kigali k Montrealskému protokolu, který usiluje o další snižování fluorouhlovodíků (HFC), jež ke globálnímu oteplování také přispívají.
Byl vydán exekutivní příkaz k boji proti klimatické krizi na domácí půdě i v zahraničí, což obnáší zařazení termínu klimatické změny jako ústředního prvku americké zahraniční politiky a národní bezpečnosti.
K tomu přináleží začlenění zvláštního vyslance, Johna Kerryho (řekněme spoluautora textu Pařížské dohody), do Rady národní bezpečnosti. A pověření Avril Hainesové, ředitelky vládní zpravodajské agentury, odhadem bezpečnostních rizik a hrozeb vyplývajících z klimatických změn. Tato agentura přitom obvykle „řeší“ spíše hrozby teroristické.
Exekutivním příkazem se přistoupilo na schválení vývoje klimatického finančního plánu.
Federální agentury a úřady v duchu klimatické spravedlnosti
Všechny státní agentury mají vyvinout a zavést takové strategie práce, které budou na hrozbu klimatické změny reagovat. S tím souvisí i nová povinnost každého z padesátky států americké federace vytýčit „Národně stanovený příspěvek“ (NDC), tedy vyčíslení vlastních emisí, příslibu jejich snížení a garance prostředků k jejich snížení. Do dubna letošního roku.
Poprvé byl v Bílém domě založen Úřad domácí klimatické politiky, vedený národní klimatickou poradkyní, Ginou McCarthyovou. A vznikla i poradně-pracovní skupina National Climate Task Force, reprezentovaná jednadvaceti federálními agenturami a odděleními.
Federální agentury mají zajistit pro svůj provoz uhlíkově neutrální elektřinu a vozidla s nulovými emisemi (jde o 650 000 vozů, pořízeny mají být od amerických firem), jejich sídla a pobočky, stejně jako provoz, musí být „klimatu odolné“. A pokud si tyto federální agentury najmou na práce související se zvyšováním vlastní klimatické odolnosti nevládní firmu (prostředky na to získají z klimatického vládního fondu), musí zajistit, aby zaměstnanci této firmy dostávali přiměřený plat a ideálně byli zastoupeni v odborech. Prohlášení o klimatické spravedlnosti se stává formální součástí poslání každé federální agentury.
Těžit ropu a zemní plyn nebude kde
Všechny probíhající procesy navázané na pronájem veřejné či státní půdy (včetně příbřežních vod) se záměrem těžby zemního plynu nebo ropy jsou nyní „zmraženy“. Nové probíhat nebudou a staré, již existující, se dočkají revize. Znovu prověřen bude systém povolení a licencí vedoucích k rozvoji fosilních paliv. Všude tam, kde se jedná o půdu/vodu státní nebo veřejnou.
Kontrolní orgány se mají postarat o systémové odstranění všech forem státních dotací v sektoru fosilních paliv. Vzniká i expertní skupina, jejímž posláním je zpracovat a připravit přechod zaměstnanců v sektorech fosilních paliv na jiné profesní uplatnění.
Přijato bylo moratorium, zákaz pronájmu půdy za účelem těžby ropy a zemního plynu v aljašské chráněné oblasti Arctic National Wildlife Refuge. Spolu s tím pak prezident Biden navázal na administrativu prezidenta Obamy, která prosazovala zákaz a stažení těžby z arktických vod a Beringova moře. Stávající těžba a průzkum se má zastavit.
Státní agentury a poradní orgány byly pověřeny „prozkoumáním kroků“, jimiž by mělo být dosaženo zdvojnásobení produkce energie z příbřežních větrných elektráren do roku 2030. Také by měly být identifikovány nové příležitosti pro uplatnění čistých zdrojů energie a nových technologií v národní infrastruktuře.
Hned 30 % rozlohy americké půdy, pobřežních vod a oceánů by se do roku 2030 mělo dočkat státní ochrany.
Skupiny, spolky, nástroje a poradní orgány
Exekutivním příkazem byly založeny CCC, tedy civilní klimatické sbory (Civilian Climate Corps). Určené jsou hlavně pro malé Američany a Američanky, kteří se chtějí aktivní prací sami podílet na boji proti klimatickým změnám.
Sekretariát pro zemědělství (tj. vedení amerického Ministerstva zemědělství) byl pověřen pro-konzultováním toho, jak se na americké venkovské půdě hospodaří a jak by tu bylo možné prosadit v praxi snižování emisí.
Vznikly expertní skupiny pro „pokročilý vývoj“ projektů snižování emisí metanu a ropy, a dále skupiny řešící úniky solanky či dalších toxických substancí, které prosakují do vodních zdrojů a studní z míst bývalé nebo probíhající těžby. Spadají sem i projekty inovací, zaměřené na snižování emisí metanu z ropného a plynového průmyslu.
Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) byla pověřena návrhem nové regulace metanu a těkavých organických substancí, jejichž zdrojem je průmyslový sektor zpracování ropy a plynu.
Schválen byl vývoj „Nástrojů na hodnocení klimatické a environmentální spravedlnosti“, jejichž cílem bude identifikovat znevýhodněné komunity, na které bude zacílena pomoc. Vznikla i studijní skupina pro stanovení společenské ceny následků uhlíkového znečištění, a zvláštní „integrační“ skupina, která má zjištěné výsledky navázat na nápravná opatření.
Exekutivním příkazem byla sestavena nová prezidentská rada pro vědu a technologii. Poradní sbor, určený jak jinak, k potírání klimatických změn.
Pravdu má věda, ne politika. Tedy, ne Trumpova politika
Vydáno bylo prezidentské memorandum, Prohlášení o vědecké integritě. Řídící státní orgány podle něj mají při svém rozhodování vycházet z vědecky opodstatněných rozhodnutí, na základě nejlepších dostupných dat, a mají bránit tomu, aby ryze politická rozhodnutí kolidovala s nejnovějšími vědeckými poznatky.
Exekutivní příkaz o ochraně veřejného zdraví a životního prostředí a návratu vědy k řešení klimatické krize. Sem spadá i zrušení povolení pro dostavbu ropovodu Keystone XL a také přesměrování všech výkonných oddělení státních agentur k odstranění „blokací“ environmentální regulace, vzniklých během éry prezidenta Trumpa.
Ředitel vládního úřadu pro správu a rozpočet byl zaúkolován modernizací schvalovacího řízení, s cílem odstranit procesní nedostatky zavedené a schválené během předchozího prezidentství. Cílem je napřímit a usnadnit přístup k finančním zdrojům pro klimatickou adaptaci.
Revize se dočkají i pravidla pro domácí spotřebiče a budovy, s důrazem na vyšší energetickou efektivitu. Zvláštní pozornost má být věnována emisním standardům pro nebezpečné vzduch znečišťující látky, unikající z topenišť (uhelných i ropných), včetně vyhřívání a generátorů. Součástí je i ustanovení o Standardech ekonomiky paliv pro vozidla.
Přesnějšího vymezení a definitivního schválení se dočkaly čtyři národní monumenty (velké přírodní památky), vyhlášené a dosud ve své rozloze neschválené předchozími prezidenty Demokratické strany.
Odvolány byly exekutivní příkazy prezidenta Trumpa, zvláště pak ty, které kladly „vysoce prioritní infrastrukturu“ nad životní prostředí. Odvolán byl i Trumpův příkaz propagující energetickou nezávislost a soběstačnost USA (tedy podporu domácí těžby fosilních paliv nad dovozem). Revize se dočká i zákon o památkách a celá strategie amerických příbřežních větrných elektráren.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Lukáš Kašpárek
2.2.2021 07:27Miroslav Vinkler
2.2.2021 08:30Například civilní klimatické sbory (Civilian Climate Corps) z mladých Američanů budou rozhodovat co je dobré a co není.
To nemůže dopadnout dobře , analogicky jakobíni VFR, nacisté v Německu , komunisté na Východě , tohle silně připomíná Velkou kulturní revoluci ala Mao Ce-Tung/Čína, kdy zfanatizovaní svazáci na místě určovali morálku i zákon a bez milosti likvidovali vše tradiční a staré.
Jan Šimůnek
2.2.2021 09:24 Reaguje na Miroslav VinklerKamil Krabice
2.2.2021 16:33 Reaguje na Miroslav VinklerDosáhnout u nich úspor je dětsky jednoduché.
Jan Šimůnek
2.2.2021 18:15 Reaguje na Kamil KrabiceRobert Jirman
2.2.2021 09:49Zbyněk Šeděnka
2.2.2021 10:32 Reaguje na Robert JirmanMilan G
2.2.2021 13:24Spíš za tím vším stojí Kamala a stádo jeho poradců.