Pytláci měli na korbě náklaďáku víc vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich vůbec je

Lesní želvy z patřící k druhu Siebenrockiella patří mezi kriticky ohrožené živočichy, kteří se ze sedmi tisícovek ostrovů Filipínské republiky vyskytují na jednom jediném. V průběhu dvacátého století se tento druh několikrát ocitl za hranicí pozorovatelné existence a byl opakovaně považován za vyhynulý. V roce 2004 byla znovuobjevena izolovaná populace na Palawanu, která byla pod režimem přísné ochrany postupně stabilizována na přibližně 3000 kusů. Zásilka zadržená minulý měsíc ve skladišti čínsko-filipínské společnosti proto způsobila mezi místními ochránci přírody zděšení.
Na korbě nákladního auta byly „uskladněny“ přibližně čtyři tisícovky těchto kriticky ohrožených želv. Soudě podle míry dehydratace a zranění zde některé kusy strávily posledních šest měsíců. Významná část želv nesla stopy surového zacházení, otevřených ran na kůži a prasklin na krunýřích, řada jich už byla mrtvá. Za nejděsivější považuje vedoucí TSA Rick Hudson, že se v jednom kontejneru prakticky sešla polovina populace chráněného druhu. Přibližně tři tisícovky želv byly ochránci následně vypuštěny do tůní zrušené krokodýlí farmy, která jim poslouží jako náhradní domov, ostatní přeživší skončily v péči veterinářů.

Příběh lesních želv z Palawanu je děsivý, ale zdaleka ne ojedinělý. Podobný osud je totiž blízký 75 % všech populací sladkovodních a suchozemských želv v Asii. Jak upozorňuje TSA, většina z nich je sbírána či lovena ve volné přírodě k uspokojení poptávky na čínském trhu. „Znovuobjevení druhu Siebenrockiella na Palawanu spustilo sběratelské šílenství,“ popisuje Hudson. Želvy nalezené ve skladišti měly pravděpodobně zamířit do farem v Číně, kde by byly namnoženy do zoologických kolekcí soukromých sběratelů. „Jsou totiž naštěstí příliš vzácné, než aby byly zabíjeny na maso.“
Pytláky a pašeráky zprostředkovaný model „záchrany“ filipínských želv by navíc jen těžko přinesl uspokojivé výsledky. „Tento druh se v zajetí ani v nejlepších podmínkách nerozmnožuje,“ říká Hudson. „Je spíše samotářský a společnost mimo období rozmnožování nevyhledává. I to je jeden z důvodů, proč byly želvy v tak špatném stavu.“ Vzhledem k jejich nízké početnosti ovlivní možné přežití druhu ztráta několika jedinců. „Důsledky jednorázové ztráty poloviny celé známé populace jsou noční můrou.“
reklama