https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pytlaci-slonu-v-botswane-otravili-pres-500-supu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pytláci slonů v Botswaně otrávili přes 500 supů

4.7.2019 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pytláci střílející slony významně přispěli v Botswaně k likvidaci dalších ohrožených druhů. Tři mršiny upytlačených slonů, otrávené jedem, stály život 537 ohrožených supů a dalších dravců.
Pytláci střílející slony významně přispěli v Botswaně k likvidaci dalších ohrožených druhů. Tři mršiny upytlačených slonů, otrávené jedem, stály život 537 ohrožených supů a dalších dravců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pytláci střílející slony významně přispěli v Botswaně k likvidaci dalších ohrožených druhů. Tři mršiny upytlačených slonů, otrávené jedem, stály život 537 ohrožených supů a dalších dravců. Píše o tom NYTimes.
 

Každá profese má své klady a zápory a čím více nelegální vaše zaměstnání je, tím jsou negativní úskalí příkřejší. Když například střílíte slony, abyste jejich kly mohli odřezat a zpeněžit na černém trhu, potřebujete se mimo jiné zbavit nechtěných svědků, kteří by na vaše počínání mohli upozornit. Vaším původně neplánovaným protivníkem se tak stávají supi a další mrchožraví ptáci. Proč? Nad upytlačeným a zmasakrovaným torzem slona budou mlsně kroužit a každý ranger je už z dálky uvidí. Jak tomu předejít? Mršinu otrávit silným jedem. A přesně tohle se teď stalo v Botswaně.

Chtějí slonovinu, proto zabíjejí ptáky

Na severu Botswany, při hranicích se Zimbabwe, bylo předminulý týden u tří těl upytlačených slonů nalezeno 537 mrtvých ptáků. Jednalo se o mrchožravé supy celkem pěti druhů, včetně osmadvaceti exemplářů kriticky ohrožených supů kapucínů a 17 supů chocholatých (jejichž početnost v posledních letech poklesla o 96 %). „Což dost názorně ukazuje, jak široké dopady má pytláctví na celou africkou faunu,“ vysvětluje Kerri Wolterová, manažerka jihoafrické neziskové organizace VulPro, zabývající se ochranou supů. „Supi totiž hlídkují nad mršinami, a proto jsou pytlákům tak velice nepříjemní.“

Místní Odbor pro ochranu přírody a národní parky podrobnosti místa nálezu nekomentoval, jen doplnil, že lokalita nálezu byla uzavřena a je v současnosti čištěna a z mrtvých ptáků i slonů byly odebrány vzorky k laboratorním testům. Podle Wolterové to rozhodně není poprvé, co takhle pytláci za sebou zametají stopy: „Rozhodně se ale jedná o nejmasovější podobný nález v Africe.“ Supi, jejichž úloha coby zdravotní policie je v africké přírodě nezastupitelná, čelí dlouhodobě velkému populačnímu propadu.

Supi následují slony na cestě do záhuby

„Primární příčinou je konzumace otrávených mršin, následována popálením elektrickým proudem a kolizemi s dráty vysokého napětí,“ říká Arjun Amar, jihoafrický ornitolog z Univerzity v Kapském městě. Otrávené návnady dosud byly doménou spíše místních farmářů, ale v poslední dekádě je stále častěji aplikují i pytláci. V roce 2013 bylo podobně otráveno kolem čtyř stovek supů u jedné jediné sloní mršiny v namibijském Caprivi. „V roce 2016 jsme zaznamenali jedenáct incidentů, při kterých pytláky otrávené sloní mršiny zahubily dohromady přes 2000 supů,“ dodává Amar.

Ornitologové se obávají, že velmi kontroverzní obnovení lovu slonů v Botswaně bude akcelerovat i další hromadné otravy supů. Jen loni tu bylo zaznamenáno 400 upytlačených slonů a lze tedy do budoucna očekávat, že za pytláky nebudou zůstávat jen zmasakrovaná sloni, ale i půda pokrytá opeřenými těly vzácných ptáků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

4.7.2019 08:39
a až to všechno vybijeme, otrávíme a zpeněžíme, tak si vlezem na loďku a hurá do Evropy, tam nás nasytí. Jinak divoká fauna a flora Afriky má před sebou posledních 20-30 let. Tak kdo máte možnost jeďte se podívat,je to nádhera. Naši vnuci to budou znát už jen z filmů
Odpovědět
VK

Václav Kain

7.7.2019 11:58
Pochytat a zastřelit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist