https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakouske-zeme-chystaji-protest-proti-jaderne-elektrarne-dukovany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakouské země chystají protest proti jaderné elektrárně Dukovany

2.1.2018 10:04 | VÍDEŇ (ČTK)
Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany.
Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany.
Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany. S odvoláním na zástupce tří spolkových zemí to 30. prosince 2017 uvedla agentura APA. Stanovisko by mělo být připraveno do 15. ledna a následně předáno českému ministerstvu životního prostředí. Provozovatel Dukovan, společnost ČEZ, v reakci na oznámený protest uvedl, že prodloužení licence předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny.
 

"Jaderná elektrárna Dukovany leží jen 32 kilometrů od rakouských hranic a ohrožuje Rakousko havárií. Prodloužení (licence) striktně odmítáme," uvedl ministr životní prostředí spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf. Ten proti jaderné energetice v České republice vystupuje dlouhodobě.

V chystaném stanovisku chtějí zástupci rakouských spolkových zemí kritizovat nedávné povolení k provozu bloků tři a čtyři v Dukovanech, jejichž nynější licence končí s letoškem. Ve stanovisku připomenou listopadovou neplánovou odstávku bloku čtyři, který byl 15 dní odstaven kvůli netěsnosti v nejaderné části zařízení.

Právě v noci na dnešek přitom začala v jaderné elektrárně Dukovany neplánovaná odstávka na druhém bloku. Potrvá asi týden a technici během ní budou opravovat motor jednoho z 18 záložních dieselových generátorů elektrárny. Pro druhý blok Dukovan má ČEZ nové povolení od letošního června, pro první od loňského března.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž v reakci na oznámený protest uvedl, že prodloužení licence pro Dukovany je v kompetenci českého Úřadu pro jadernou bezpečnost a ze strany ČEZ tomuto kroku předcházely miliardové investice do zvyšování bezpečnosti elektrárny, které budou pokračovat. "Jaderná elektrárna Dukovany má za sebou 30 let naprosto bezpečného provozu, což je důkazem našeho přístupu k provozování, kdy bezpečnost je na prvním místě," sdělil Kříž.

Spolkové země považují jadernou energetiku za vysoce rizikovou. Svůj plánovaný protest proti elektrárně v Dukovanech chtějí zdůvodnit mimo jiné "nevyřešenou otázkou likvidace jaderného odpadu".

Agentura APA rovněž uvedla, že nový premiér Andrej Babiš, stejně jako předchozí české vlády, podporuje jadernou energetiku i případnou stavbu nového bloku v Dukovanech. To se uvádí i v programovém prohlášení nové vlády, v němž je zmíněna případná stavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Nová vláda ale podle programového prohlášení hodlá zajistit i výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

V Rakousku patří jaderná energetika k citlivým tématům. Alpská republika se na základě referenda z roku 1978 rozhodla nezprovoznit svou dokončenou atomovou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie štěpením jádra. Proto se také k jaderným energetickým programům sousedních států staví značně kriticky.

Také nová rakouská vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze trvá na bezjaderné energetice. Ve svém programu koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) tento měsíc slíbila, že použije všechny diplomatické prostředky, aby zabránila prodlužování životnosti nukleárních elektráren v sousedních zemích i výstavbě nových jaderných bloků. O dostavbě českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany se však vládní program jmenovitě nezmínil.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FV

Franta Vokřahlo

9.1.2018 20:59
Jaderný odpad,riziko havárie (vlivem vyšší moci i lidského faktoru),vysoká cena za budování a likvidaci jaderných elektráren po skončení jejich životnosti a vysoká cena za ukládání jaderného odpadu = Rakušanům se nelze divit. Jaderné elektrárny je třeba celosvětově vypnout a odstavit než se zopakuje Černobyl,Fukušima a Three Mile Island a další jaderné elektrárny již nestavět. Přejít na obnovitelné zdroje energie a snížit spotřebu elektrické energie úspornějšími spotřebiči do domácností a zefektivnit využívání elektřiny v průmyslu a v dalších odvětvích.
Odpovědět
TN

Týna N

30.1.2018 23:29
Rozumím tomu, že někteří lidé mají pochybnosti o jaderné energetice - v historii došlo k pochybením, avšak všichni se snažili z těchto chyb maximálně ponaučit. Kdo se v této problematice pohybuje, musí uznat, že nemáme jinou možnost, jak efektivně uspokojovat poptávku po elektřině, a zároveň efektivně snižovat uhlíkové emise. Obnovitelné zdroje jsou také nápomocnou variantou, nicméně nelze spoléhat pouze na ně. Naše sousední státy, které tak učinily, jsou nyní závislé na nakupování elektřiny ze zahraničí. A co se Rakouska týká, mělo by si konečně uvědomit, že každý stát má právo si svobodně vybrat, jak bude vypadat jeho energetický mix. Snad se dostavby dočkáme, dva nové bloky VVER a naše energetická soběstačnost v budoucnu by hned byla jistější...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist