Reuters: Japonsko chce lovit velryby i přes případný nesouhlas IWC
V souvislosti s mezinárodním moratoriem ukončilo Japonsko komerční lov velryb v roce 1986 a začalo lovit tyto savce pro vědecké účely.
Podle ochránců ale velrybí maso končí na pultech obchodů a v restauracích. Domnívají se, že jde pouze o přetvářku.
Navzdory protestům ekologických aktivistů, kteří se snaží velryby chránit, vláda zastává názor, že pojídání velrybího masa tvoří důležitou část japonské tradice.
Ve čtvrtek se do přístavu vrátila velrybářská flotila čítající pět lodí a zakončila tak antarktický lov započatý v listopadu loňského roku. Ten japonsku přinesl 440 kusů plejtváka malého, píše dále Reuters.
"Výzkumný program byl úspěšný a přinesl poznatky o arktickém ekosystému, které budou tvořit základ pro zlepšení následujících výzkumů," říká Hiroshi Hatanaka, generální ředitel Výzkumného institutu kytovců.
Japonské úřady tvrdí, že by Japonsko pokračovalo v lovu velryb i přes nesouhlas IWC. Ta je rozdělena na zastánce lovu a na jeho odpůrce.
Japonci viní velryby z ubývání míst k rybolovu. Tvrdí, že jde o důsledek rozsáhlé konzumace ryb těmito gigantickými savci.
Vzrůstajícími negativními postoji vůči lovu velryb uvnitř velrybářské komise jsou státy jako Japonsko, které lov obhajují, znechuceny. Setkání IWC v roce 2004 skončilo malým, ale důležitým vítězstvím pro země, které jsou proti komerčnímu lovu velryb.
Podle Hideki Moronokiho, úředníka velrybářského sektoru Japonské rybářské agentury, by bylo nešťastné, kdyby odmítnutí IWC japonského návrhu programu mělo za následek vystoupení země z této organizace.
"Úřadující zákonodárci ale oznámili, že opuštění velrybářské komise je jednou z možností a pokud se se nenajde vhodný kompromis, nevylučují využité této varianty," dodává Moronoki.
reklama