https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozbor-vody-z-biliny-otravu-ryb-nepotvrdil-ukazal-na-bakterialni-infekci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozbor vody z Bíliny otravu ryb nepotvrdil, ukázal na bakteriální infekci

17.5.2021 16:26 | BÍLINA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. Povodí míní, že za úhyn mohou vydatné deště, které neštěstí předcházely. Podle mluvčího instituce Jana Svejkovského to potvrzuje i množství mrtvých ryb. Povodí jich eviduje osm, řekl mluvčí již dříve ČTK. Podle očitých svědků však většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.
 

"Tam může být spoustu vlivů, tam může být eroze půdy, tam může být cokoli. Byl velký déšť a navíc nehoda byla nahlášena pozdě," uvedla Volfová a dodala, že příčinou úhynu ryb nebyla otrava. Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá. ČTK to už dřív řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský. Dnes Skalský ČTK řekl, že se podobným úmrtím ryb zřejmě úplně zabránit nedá. "Bílina je obecně hodně zatížená i na březích, kde je hodně sídel a zároveň i firem včetně chemiček, takže rizika jsou na té řece poměrně stále velká," uvedl.

Každoročně však rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila. Kromě kaprů ve vodě žijí například cejni či okouni.

Rybáři se zprvu domnívali, že za úhynem mohla být čistička odpadních vod, jež pod městem Most vypustila kvůli dešťům odpadní látky. Podle Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK), pod které čistička spadá, by ale odpadní látky hromadný úhyn ryb nezpůsobily. Vzorky odebrané povodím bakterie pocházející z odpadních vod obsahovaly, zda šlo o uniklý čistírenský aktivovaný kal nebo nečištěnou surovou odpadní vodu, však laboratoř nedokázala určit. Kvůli úhynu ryb vznikla petice. Signatáři, kterých je k dnešnímu dni 47, požadují důsledné a transparentní vyšetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Podle Svejkovského se věcí zabývá vodohospodářský úřad, který rozhodne například o tom, zda se budou analýzy vzorků mezi sebou porovnávat.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu zřejmě kvůli úniku neznámé látky i v Otíně u Jindřichova Hradce. Opakovaně unikly neznámé látky i do řeky Bečvy. Nejzávažnější ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu loni v září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Původce stále není znám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

17.5.2021 23:05
Bakterie? Jistě Babišovy bakterie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist