https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rsd-zacalo-s-kacenim-asi-300-nebezpecnych-stromu-u-dalnice-d10
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ředitelství silnic a dálnic začalo s kácením asi 300 nebezpečných stromů u dálnice D10

3.4.2024 09:48 (ČTK)
Motorová pila
Motorová pila
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo podél dálnice D10 s kácením a prořezáváním zhruba 300 stromů, které ohrožují bezpečnost provozu. Havarijní stav způsobilo počasí v zimě, zejména silný vítr. Řidiči musí v místech kácení počítat s částečným omezením provozu. Průjezdný bude pouze levý jízdní pruh, kde je možné jet maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí. Hotovo by mělo být do konce dubna, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
 

Kácení a prořezávání zajistí pracovníci firmy téměř na celém úseku dálnice D10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví v obou směrech. "Dostaly se (stromy) do stavu, kdy už nejsou dostatečně stabilní, abychom je tolerovali podél dálničního tahu," řekl Rýdl. Stromy podle něj zatížily nejprve na přelomu listopadu a prosince přívaly sněhu, jejich stabilitu v podmáčeném terénu pak narušil častý vítr. Jde většinou o mladé stromy, zhruba dvě třetiny z nich mají průměr kmene do 25 centimetrů.

Kácení podél D10 zajišťuje deset pracovníků s motorovými pilami, z vysokozdvižné plošiny nebo s lezeckou technikou. Denně odstraní průměrně 50 stromů, pracují mimo dopravní špičku. Místo, kde se kácí, je označené světelnou šipkou.

Kácení provádí firma H-Rekultivace, ŘSD odhaduje náklady na stovky tisíc korun. V úseku denně projede kolem 40.000 aut, z toho 20 procent jsou nákladní auta a kamiony.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LF

Lenka Filipová

3.4.2024 13:38
Hlavně , že nastalo období hnízdění ptactva a dřeviny se kácí "zpravidla v období vegetačního klidu", a to už dávno skončilo- viz. tiskové zprávy MŽP.
Neřeknu pár jedinců, ale tento záměr - to bude masakr motorovou pilou.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.4.2024 22:38 Reaguje na Lenka Filipová
Pokud stromy jsou prokazatelně nebezpečné, a mohly by spadnou do jízdního prostoru, asi do podzimu s kácením čekat je hloupé.

Ale jestliže o stromech ví od prosince, byla šance, kácet dřív.

Nicméně - zřejmě se bude kácet podle silničního zákona a zřejmě vše se dá odůvodnit nutným zpracováním posudku dřevin, schvalovacím procesem kácení a výběrovým řízením na dodavatele prací.

Doufám, že už nebudou vysazovat stromy, ale vysadí vyšší keře. Ty jím "přes hlavu" nepřerostou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist