Rusava potřetí Solárním mistrem
Pomyslným Mistrem solární ligy se již potřetí stala obec Rusava. „Obhajoba titulu nás těší. Během loňského roku jsme naši instalaci rozšířili o dalších 10 m čtverečních termického systému na restauraci Obecní dům a do budoucna plánujeme ještě další instalace,“ řekl starosta vítězné obce Rusava Bohumil Škarpich. „Rusava se ale nespecializuje jen na solární energii, v obci máme i tepelná čerpadla,“ doplňuje obraz obce Škarpich.
Ministryně Dana Kuchtová a starosta obce Rusava Bohumil Škarpich. | ||
Foto: Martin Mach/EkoList |
Soutěž Solární liga má několik kategorií. V soutěži obcí s 5 až 50 tisíci obyvatel zvítězil Jindřichův Hradec. V kategorii sídel nad 50 tisíc obyvatel zvítězila Plzeň. V kategorii sídel s fotovoltaickými systémy bylo v letošním ročníku nejvíce živo: loňský vítěz Pňovany u Stříbra jsou letos až páté a dopředu se dostaly čtyři zcela nové instalace, které vznikly díky garantované výkupní ceně elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Vítězem v kategorii fotovoltaických systému se stal Opatov, který je i Skokanem roku. Za instalované metry čtvereční dostane každá obec body. Body se pak přepočítávají na jednu osobu daného sídla. Podrobnosti o soutěži, podmínkách přihlášení či systému hodnocení naleznete na stránkách Solární liga. Cenu pro novináře získal za svou činnost Jaroslav Peterka, který publikuje například na portálu TZB-info.
Ceny, které na rozdíl od dvou předchozích ročníků byly symbolické, předávala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová a bývalý ministr životního prostředí Ivan Dejmal. Dana Kuchtová při této příležitostí odpověděla na otázky, jak je spokojena s projektem Slunce do škol. „Na některých místech měl projekt pozitivní přínos, žáci sledovali, kdy a kolik panel vyrábí energie. V některých školách byl ale tento informační panel žákům nedostupný, což je škoda. Projekt jako takový jistě smysl má, ale multiplikační efekt není takový, jaký bychom chtěli,“ řekla Dana Kuchtová. Podle ní je v této oblasti velký prostor pro neziskové organizace, obce i jednotlivé občany, aby pomohli ministerstvu školství vytvořit podmínky pro podobné projekty jako je Slunce do škol. „Někdy je to tak, že když ministerstvo něco nařídí ze shora, nemá to takový efekt, jako když to spontánně vznikne z místní iniciativy,“ myslí si Kuchtová.
„Ministři Kalaš i Bursík říkali, co ekologové a aktivisté říkají už dlouho: OZE by se měla zbavit nenárokovosti. Pokud někdo zřídí nějaký systém OZE a splní určená technická kritéria, měl by mít nárok na dotaci. Toto je důležité, aby se s dotací dalo s jistotou počítat již při prvotní kalkulaci,“ řekl při předávání cen Karel Merhaut. Podle něj je ale nutné, aby získání takových prostředků bylo jednoduché, rychlé a průhledné.
„V současnosti fotovoltaika, ale i jiné obnovitelné zdroje energie, závisí na dotacích. Snažíme se ale, abychom v blízké době dotace nepotřebovali,“ říká Vítězslav Jančík z uherskohradištské firmy HiTechSolar, která se zabývá solární energií.
Karel Merhaut vidí smysl Solární ligy především v přenosu informací a zkušeností, částečně také jako oborový lobbying. Soutěž slouží jako zábavná forma propagace solární energie. Karel Merhaut ještě zmínil, že solární energii bývá vyčítáno, že je velmi drahá na výrobu. Podle Merhauta již takové názory neplatí a odvolává se na studii provedenou v Kalifornii v USA, podle které solární panely podle druhu vyrobí za dobu své životnosti (30 let) 7-9 krát více energie, než bylo spotřebováno na jejich výrobu. Anglický originál studie je ke stažení na stránkách HiTechSolar na adrese: www.hitechsolar.cz/fotky/down_soubor1009.pdf.
reklama