Rybáři vylovili z Bečvy 40 tun uhynulých ryb, odklízení skončilo
Podle Kociána se konečné číslo pohybuje kolem 44 tun uhynulých ryb. "Poslední práce na likvidaci uhynulých ryb probíhaly v pátek. V sobotu se ještě dělaly zásahy na řece Bečvě především v oblasti Lipníku nad Bečvou a části Přerova. Šlo o ryby, které ležely na dně a později se dostaly k hladině. Myslím, že likvidaci už máme za sebou. Čeká nás nyní druhá etapa," uvedl Pavel Kocián.
Okolnosti ekologické havárie se řešily v Přerově, na jednání byl ministr životního prostředí Richard Brabec, zástupci kraje, rybářského svazu a České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Řešili především možnosti pomoci. "Přislíbili jsme, že ministrovi do deseti dnů pošleme už například konkrétní výši škody, ale hlavně návrh z naší strany týkající se postupné sanace vzniklé ekologické havárie. Sanace škod se musí řešit postupně. Nejprve musíme zjistit, zda je řeka životaschopná, a poté postupně řešit zarybnění," doplnil Kocián.
Na případu masivního úhynu ryb v Bečvě policisté pracují. V úterý uvedli, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru Juřinky, části Valašského|Meziříčí. Viník se stále hledá.
V této souvislosti padlo již několik trestních oznámení. Starosta Hranic Jiří Kudláček podal další trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení kvůli postupu ČIŽP. Vytýká jí, že rybáři i dobrovolníci pracovali několik dní bez ochranných pomůcek, ničím nezabezpečeni a nijak neochráněni v prudce jedovatém kyanidu. ČIŽP to odmítá. "Inspektoři ČIŽP nepochybili ani při práci s ochrannými pomůckami, ani v postupu zvládání havárie na řece Bečvě. Ten je jasně dán zákonem. Inspekce není podle vodního zákona ta, která je kompetentní k řízení prací při zneškodňování havárií. Inspekce nepochybila a ani nic nezanedbala," řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Kontaminace se objevila minulou neděli mezi Choryní a Lhotkou nad Bečvou na Vsetínsku. Postupovala přes Hustopeče nad Bečvou a Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou a Přerovu, kde se zastavila v nadjezí. Riziku pro zasažení řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, se snažilo systematicky zabránit i Povodí Moravy zvýšením odtoků z nádrží Slušovice a Fryšták. Ke zlepšení situace přispěl i déšť. Povodí ho využije i k doplnění zásob vody v nádržích, které přispěly k likvidaci ekologické havárie. Výskyt kyanidů v Bečvě znamená jednu z největších ekologických havárií posledních let na Moravě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Bohuslav Rosendorf
30.9.2020 11:54Karel Zvářal
30.9.2020 12:36 Reaguje na Bohuslav RosendorfJarek Schindler
30.9.2020 16:38 Reaguje na Bohuslav RosendorfAle k čemu vy, zdatný ...... potřebujete důkazy. Ono snad stačí i zbožné přání aby " ti naši " tedy v tomto případě spíš pouze ti vaši na někoho "zaklekli". A nebo to populární: " tuná všicky kradů". Na to je všude také spousta důkazů.
Bohuslav Rosendorf
1.10.2020 08:26 Reaguje na Jarek SchindlerMajka Kletečková
30.9.2020 21:58 Reaguje na Bohuslav RosendorfBohuslav Rosendorf
1.10.2020 08:38 Reaguje na Majka KletečkováBohuslav Rosendorf
1.10.2020 08:52 Reaguje na Majka KletečkováVáclav Kain
30.9.2020 15:30Bohuslav Rosendorf
30.9.2020 17:51 Reaguje na Václav KainJirka Černý
30.9.2020 20:06 Reaguje na Bohuslav RosendorfKarel Zvářal
1.10.2020 09:05Majka Kletečková
1.10.2020 11:38 Reaguje na Karel ZvářalVysvětlení toho, proč ČIŽP vyloučila podnik DEZA hned na začátku šetření spočívá v tom, že pod jejich výpustí byl život ve vodě mnohem méně zasažen neznámým jedem než o něco dále po proudu?