https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/s-udrzbou-ptaciho-parku-mnisske-louky-u-ceske-lipy-pomohou-divoci-ponici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci

10.12.2023 01:57 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Divocí koně na Mnišských loukách.
Divocí koně na Mnišských loukách.
Foto | Ludmila Korešová / ČSO
S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci. Česká společnost ornitologická (ČSO) tam tento týden vypustila první čtyři dospělé klisny exmoorských pony, celkem by jich mělo být pět. Spásat budou území zhruba pěti hektarů, jejich úkolem je potlačit dominantní druhy trav a kopřivy, snížit výšku porostu, dát tak prostor ostatním rostlinám a pomoci vytvořit ideální podmínky pro ptáky i další živočichy, řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
 

Na přeměně zhruba sto hektarů rozsáhlých mokřin ve velkém zákrutu říčky Ploučnice u České Lípy na ptačí park pracuje ornitologická společnost od roku 2019. "Pro nás ti koně, kromě toho, že jsou sami krásní a sami jsou hodnotou, tak mají tu přidanou hodnotu, že je to ta nejlepší sekačka na trávu, kterou si můžeme představit. Na rozdíl od všech mechanických sekaček dělají mozaiku, tu si kousnou, tam si kousnou, tady vydupou, udržují tu plochu otevřenou ve stavu, který je zajímavý pro ptáky, ale také třeba pro rostliny," doplnil ředitel ČSO.

V zahraničí je podle Vermouzka obhospodařování cenných přírodních stanovišť extenzivní pastvou divokých koní rozšířené, Mnišské louky jsou už třetím z pěti parků ČSO, kde budou divocí poníci s údržbou pomáhat. Jak důležitá je pastva velkých kopytníků pro podporu ohrožených a ubývajících lučních i dalších mokřadních druhů ptáků, ukazují podle něj zkušenosti z ptačích parků Josefovské louky u Jaroměře a Kosteliska u Dubňan.

Dlouhodobá pastva podpoří také bezobratlé živočichy a zvýší tak potravní nabídku pro hmyzožravé ptáky. "Koně budou sešlapem napomáhat i k rozbahnění okrajů tůní, čímž vytvoří skvělé podmínky pro sběr potravy pro čejky chocholaté či bekasiny otavní. Na rozbahněných místech sbírají bezobratlé i kulíci říční a pěvci jako bramborníčci nebo rákosníci. Mozaikovitost porostu spolu s podmáčením by mohla přilákat i vzácné chřástaly kropenaté, kteří se v hnízdní sezoně na Mnišských loukách pravidelně zastavují," doplnil správce českolipského parku Josef Rutterle.

Exmoorští koně, které u České Lípy vypustili, jsou odolné plemeno, které může zůstat celoročně venku na pastvině. "Díky tomu, že nebudou na rozdíl od běžné praxe dostávat odčervovací prostředky a antibiotika, bude jejich trus bohatý na hmyz a tím se stane dalším lákadlem pro luční ptáky," řekl vedoucí oddělení ochrany ptáků ČSO Martin Bacílek. Na pastvině budou mít poníci i přirozený zdroj vody. "Mnišské louky jsou specifické svým zachovalým vodním režimem, kdy zimní a jarní rozlivy meandrující řeky Ploučnice a Šporky přirozeně plní vodou tůně a deprese v loukách," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.12.2023 08:52
Jenom poníci ?
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

11.12.2023 16:05 Reaguje na smějící se bestie
Chtěli jednorožce, ale nesehnali je... proto poníci. Taky proto, že poniky má ráda UvdL.... Taky to mohlo být horšé. Mohli tam dovést třeba bizony...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.12.2023 10:02
No ono ke taky o to, co chtějí likvidovat. Na Kostelisku se osvědčil uheský skot, na Slanisku Nesyt koně, Na Plachtě spíš vodní buvol. Každý žere trochu něco jiného.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.12.2023 12:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo i koza, ovce.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2023 08:22 Reaguje na smějící se bestie
Ony ty ovce nejsou moc selektivní, žerou jako sekačky vše, a to není nejlepší. To koza má raději keře.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

13.12.2023 01:18
To je dobře. Až se ještě trochu rozšíří vlk a LČR úspěšně vyhubí jelena a srnčí v našich lesích, tak aspoň bude mít ten vlk co žrát...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist