Samice hrabáče je neohrabaná matka, ošetřovatelé musí dávat pozor na mládě
Samice hrabáče se o svého potomka podle Veselé pečlivě stará. "Je ale velmi neopatrná, takže by mohla mládě zalehnout nebo při hrabání někam odhodit a poranit," zdůvodnila Veselá zvýšenou pozornost ošetřovatelů o dění ve výběhu s hrabáči kapskými, kteří patří mezi vzácně chované druhy zvířat. Odchovat mláděte hrabáče není podle Veselé vůbec jednoduché a zdaleka se to nedaří ve všech zoologických zahradách, které se o tohoto podivuhodného savce starají. Život mláděte mohou kromě matčiny neohrabanosti ohrozit také infekce či nedostatek mateřského mléka. "Je tam mnoho různých úskalí," upozornila Veselá.
V prvních dnech bylo mládě hrabáče k matce přikládáno pouze kvůli sání mléka. Noci stále tráví samo v umělé noře vyrobené z bedny. "V přírodě se totiž matka v noci pohybuje po stepi a hledá termity, zatímco její mládě spí v noře. Tuto situaci se snažíme napodobit i u nás," podotkla Veselá. Mládě hrabáče se musí pravidelně krmit a vážit. Ošetřovatelé mu průběžně promazávají suchou a jemnou kůži. "Také mu zapínáme zvlhčovač vzduchu. Měříme mu teplotu a sledujeme, zda jeho váha kopíruje strmou růstovou křivku," dodala Veselá.
Chovný pár hrabáčů v olomoucké zoo tvoří samec původem z Jekatěrinburgu a samice z Prahy. Samice Nyota přivedla své mládě na svět 8. dubna. V řadách ošetřovatelů zavládla obrovská radost, zároveň se ale vynořily i starosti. "Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. V prvních dnech vyžaduje intenzivní péči, která začíná ve čtyři hodiny ráno, končí většinou krátce po půlnoci a podílí se na ní celý tým ošetřovatelů," řekla Veselá.
Hrabáče kapské chová přibližně 25 evropských zoo, na odchov se specializuje pouze sedm z nich. V Česku hrabáče kapské chovají zoo v Praze, Plzni, Dvoře Králové a Olomouci. Ve volné přírodě hrabáč žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Na silných končetinách má mohutné drápy, kterými rozhrabává mraveniště a termitiště. Má až 30 centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz, zejména termity. Je to noční tvor a žije samotářsky.
reklama