Satelitní snímkování v Praze odhalilo 207 míst s možnými úniky vody
"Satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů," uvedl manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK Jan Kobr.
PVK využívají technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Zařízení nesené družicí svým senzorem zachycuje vyslané radarové impulzy, které dokážou rozlišit, zda se jedná o povrchovou, odpadní, nebo pitnou vodu. Systém je funkční bez ohledu na počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů pod povrch.
"Přínos satelitní technologie je v rychlém monitoringu velké oblasti bez zdlouhavých příprav a možnosti zacílení následných pátracích činností jen na zhruba deset procent původní rozlohy," uvedl Kobr.
V místech, která označil satelitní systém za možné úniky vody, udělá PVK v následujících dnech ještě další diagnostický průzkum, například akustickými metodami.
Poprvé technologii využily vodárny při průzkumu 500 kilometrů vodovodní sítě na Novém Městě a na Pankráci. Systém tehdy označil 45 problematických oblastí. Následně vodárny nalezly 26 skutečných úniků vody.
Ztráty pitné vody v Praze loni dosáhly 12,91 procenta, v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu vyrobeného množství vody, a v roce 1996 dokonce více než 43 procent.
Pražská vodovodní síť má délku přes 3500 kilometrů, další téměř kilometr připadá na vodovodní přípojky. PVK zásobují pitnou vodou na 1,32 milionu obyvatel hlavního města a 208.000 obyvatel Středočeského kraje. PVK má vodovodní infrastrukturu v pronájmu do roku 2028 od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a 49 procent akcií drží Praha.
reklama