ScienceDaily: Krávy jsou v tom nevinně, ukazuje nová studie o skleníkových plynech
Data byla sbírána v letech 2007 a 2008 a pocházejí z 500 farem, od 50 zpracovatelů mléka a započítáno bylo i 210 000 cest potřebných k dopravě mléka ke spotřebitelům. Výzkum se zaměřil na celý proces zemědělské výroby. „Zajímala nás uhlíková stopa krmné plodiny,“ popisuje vědecký záměr profesor David Shonnard. „Krmivo se totiž ukázalo být jako jedna z hlavních příčin emisí uhlíku.“ Společně s několika svými studenty se zaměřil na analýzu dopadu doplňkových hnojiv a herbicidů a efektu sklizně a přepravy. „Také jsme navštívili mlýn v Michiganu, kde se krmná píce kombinuje s některou z téměř sto různých přísad.“
Skupina dospěla k závěru, že celkové emise skleníkových plynů související s produkcí mléka za rok 2007 odpovídají přibližně 35 milionům tun. Přitom je ve všech krocích výroby patrný prostor na snížení těchto emisí, ať už jde o změnu kejdového hospodaření, produkci metanu samotnými zvířaty při trávení, proces výroby krmiv a zpracování či distribuci mléka. Nový energetický management nabízí asi největší příležitost k nápravě v oblasti přípravy a zpracování mléka. Shonnard zároveň varuje: „Pěstování krmných plodin každoročně narůstá, ačkoliv se rozloha obdělávané půdy nezvětšuje – k uspokojení poptávky je využíváno méně půdy, ale pěstuje se s větší intenzitou.“
Článek vyšel pod původním názvem „Don't Blame Dairy Cows for (Greenhouse) Gas Emissions, New Study Shows“ dne 19. 10. 2010 na serveru ScienceDaily.
reklama