ScienceDaily: Proč v Evropě nejsou žádné hyeny?
Tým badatelů z CSIC modeloval jednotlivé scénáře a odhadoval podle výskytu klimatických zón v pleistocenní Evropě místa vhodná k trvalému osídlení hyenami. Ukázalo se, že teplotní výkyvy mohly omezit areál rozšíření, ale v zásadě by neměly ovlivnit absolutní přítomnost druhu. Studie dále zkoumala, za jakých příčin se tento druh přesunul na území dnešní subsaharské Afriky, když byl dříve schopen osídlit prakticky celé území Eurasie.
Hyeny začaly mizet z území dnešní Evropy před 21 000 lety, v době maximálního zalednění. Sara Varela, hlavní autorka studie, shrnuje své zjištění: „Klimatické podmínky byly v tomto glaciálu pro mrchožravé psovité šelmy opravdu extrémní. Změny teploty zajisté působily nepřímo na úbytek hyen skvrnitých, ale nebyly tou jedinou, rozhodující příčinou jejich vymizení.“ Drastické změny počasí totiž doplnil i příchod a expanze jiného druhu, Homo sapiens sapiens, a s tím související pokles výskytu druhů velkých stádovitých býložravců.
Podle článku „Why Are There No Hyenas in Europe?“ uveřejněném na serveru ScienceDaily dne 23. 9. 2010.
reklama
Online diskuse
Re: Negativní faktory často působí synergicky - 6. 10. 2010 - Rostislav AdamDobrá, upřesním synergické působení, jeden faktor posiluje vliv druhého faktoru. Toto platí o změnách klimatu prakticky beze zbytku, obsah skleníkových plynů má vliv i na účinek dalších faktorů, které ovlivňují klima.Vraťme se k tématu. To že se hyena nevyskytuje v Evropě je jednak způsobeno tím, že klimatické podmínky po určitou dobu nebyly pro hyeny vhodné, dále se tu objevil druh, který soutěžil s hyenami o potravu, ... Určitě jsou další faktory, ale řekněte, co byl ten hlavní důvod, to že nový druh měl oproti hyenám náskok(byl rozšířenější), kompetice o potravu,...? Dle mne to jednoznačně určit nelze. |