https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-obce-namisto-navrhovaneho-zalohovani-pet-lahvi-podporuji-trideni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení: Obce namísto navrhovaného zálohování PET lahví podporují třídění

26.1.2024 01:38 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Místo zálohování PET lahví, které navrhuje novela obalového zákona, obce podporují třídění. Uvedlo to Sdružení místních samospráv ČR. Sdružení uvádí, že obce v minulosti investovaly miliardy do zavedení a zlepšování odpadového hospodářství. Třídění je proto podle nich na vysoké úrovni a lidé vytřídí asi osm z deseti PET lahví. Podle směrnice EU mají členské státy do roku 2029 dosáhnout sběru 90 procent PET lahví či plechovek. Toho se zatím v Česku nedaří dosáhnout ani u PET lahví, plechovek se dokonce vytřídí jen čtvrtina, sdělila ČTK Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování, sdružující výrobce nápojů. Novela je v nyní připomínkovém řízení a podle ministerstva životního prostředí (MŽP) by mohla začít platit v polovině roku 2025.
 

Podle sdružení samospráv by zálohování lahví, tedy jejich skladování, přineslo řadě prodejen komplikace. Maloprodejcům by mohlo způsobit odliv zákazníků, kteří by upřednostnili větší řetězce kvůli vracení lahví. Sdružení ministru životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL) opakovaně argumentuje, že nevidí relevantní důvod pro paralelní systém, který by rozděloval část odpadů. Podle něj by jediný přínos získali dodavatelé sběrných automatů a společnosti, které by recyklovaný materiál nabízeli dále k prodeji.

Zálohování aktuálně dobrovolně zkouší tři řetězce. Pilotní projekt spustil loni Kaufland, Lidl a přidal se on-line supermarket Rohlík.cz. Ministr uvádí, že zálohování je trendem v okolních zemích, funguje například v Německu nebo na Slovensku. V Rakousku začne od ledna 2025. Hladík se odvolává také na podporu veřejnosti a kritické ohlasy návrhu novely odmítá. MF Dnes minulý týden řekl, že proti především je odpadářská lobby a někteří starostové, kteří věří nepravdivým informacím.

Kromě Sdružení místních samospráv ČR podaly k novele desítky připomínek Asociace krajů, Hospodářská komora, Unie zaměstnavatelských svazů a další organizace. "Zavedení povinného zálohování nápojových plechovek a PET lahví považujeme při existenci fungujícího systému třídění za zbytečný návrh, který ve výsledku zdraží odpadové hospodářství. Neutuchající snaha prosadit povinné zálohování ze strany ministerstva životního prostředí navzdory připomínkovým místům je zarážející," uvedla předsedkyně sdružení samospráv Eliška Olšáková.

Sdružení uvádí, že Česko několik let plní průběžný cíl vytřídit 78 procent PET lahví. Ten do roku 2026 stanovila na loňském jednání Rada ministrů životního prostředí zemí EU. Unie chce ale do roku 2029 dosáhnout toho, že se zpět vysbírá až 90 procent nápojových obalů. "Současný systém není schopen vysbírat 90 procent PET lahví a sesbírá pouze 26 procent nápojových plechovek. Aby u obou materiálů dosáhl míry sběru 90 procent, bude to podle analýz ministerstva životního prostředí znamenat rozšíření tzv. door-to-door systémů sběru do všech rodinných domů v Česku, kterých je více než dva miliony," sdělila Havligerová z Iniciativy pro zálohování.

Aby tak nynější systém třídění odpadů zvládl i bez zavedení záloh vytřídit 90 procent PET lahví či plechovek, musely by se tyto obaly podle Havligerové svážet nově ze zhruba 2,2 milionu sběrných bodů. "Jen svoz má podle odhadů ministerstva stát více než dvě miliardy korun ročně," uvedla. Celkové provozní náklady třídění bez zavedení záloh odhaduje MŽP podle ní na zhruba tři miliardy korun ročně. Iniciativa pro zálohování sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku.

Novela má zavést čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a plechovky a zřídit 11.000 míst pro jejich sběr. Podle MŽP by zálohování přeneslo větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnilo třídění. Z nevybraných záloh za obaly v třídících popelnicích by obce získaly na provozování systému 15 procent. To by činilo asi 39 korun za občana. Podle analýzy Centra ekonomických a tržních analýz pro Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR by spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v Česku stálo zhruba 5,2 miliardy korun a další 1,3 miliardy ročně provoz systému.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

26.1.2024 07:59
už to schvalte! Poslouchat takovéto sdružení, které ani neumí porovnat čísla nikam nevede..
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.1.2024 08:38
Záměrem je zálohovat jen ten nejlukrativnější sortiment PET lahví a plechovek. Jenže, PET lahve se používají nejen u nápojů, ale i u mléčných výrobků, olejů, drogerie, nemrznoucích směsí, apod.
Obdobná situace je i u konzervovaných potravin v kovových obalech.
O tyto další obaly již zájem není. Skrytým záměrem totiž je, prosazením zálohování, přenést odpovědnost za obal z výrobce na spotřebitele a zdarma od spotřebitele získat zpět zejména čistý, nekontaminovaný materiál v potravinářské kvalitě, a ještě profitovat na těch 10% zálohovaných obalů, které spotřebitel neodevzdal. A jako bonus navíc, takový producent nápojů, již nebude muset ze zákona finančně přispívat do kolektivního systému sběru a likvidace, jím na trh dodaných obalů.
Nejde tedy o žádnou ekologii, ale o dlouhodobý boj a prosazování byznysu nápojářských firem, na úkor současného kolektivního systému sběru surovin, ze kterého jsou částečně hrazeny náklady obcí, na systém sběru a třídění komunálního odpadu. Tedy, v konečném důsledku, byznys na úkor obcí i jejich občanů, kterým potom budou zvýšeny poplatky za sběr a likvidaci komunálního odpadu.
Je proto příznačné, že žádnou nápojářskou firmu, ohánějící se ekologií zatím nenapadlo, vybavit těch 11 tisíc obchodních míst sběrnými automaty, na bezplatný sběr jejich obalů od spotřebitelů i bez prosazování donucovacího prostředku – zákonem stanoveným zálohováním.
Odpovědět
Pe

Pepa

26.1.2024 09:26 Reaguje na Tonda Selektoda
v CHorvatsku zálohují již 20 let, další země EU mají také přes 90% zálohovaných PET lahví zpět a jde to, čísla nelžou. My se přesto tvrdošíjně bráníme nevyhnutelnému a tak stále zakopáváme o petky na ulici.
Nepleťte do toho lahve od fridexu, jsou jasně dané kategorie obalů. Váš nápad, dát sběrné automaty do obchodů bez záloh je tak nereálný, že to opravdu nikoho napadnout nemohlo. Proč bych nosil staré petky do vzdáleného obchodu když je mohu vyhodit do kontejneru před domem?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.1.2024 16:27 Reaguje na Pepa
živit se mikroplasty výhra není.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

27.1.2024 10:54 Reaguje na Pepa
Tak například Francie od zálohového systému zcela ustoupila, protože to vyhodnotili jako neefektivní systém!

Vydávat novou legislativu o zálohovém systému je zcela zbytečné, protože stávající zákon č.477/2001 Sb. (o obalech) již od 1.1.2002 takový systém umožňuje jako jednu z možných variant.

Existuje to již 20 let a proč se to ve větším měřítku neujalo?

Protože je to ekonomická sebevražda! Sama Coca-Cola už to před lety vyzkoušela a byl to naprostý debakl.

Obaláři chtějí, aby se to financovalo ze strany strátu a hlavně spotřebitelů.

Jde jim totiž především o zisky! Ekologie je tady jen záminka.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.1.2024 12:14 Reaguje na Pepa
Myslím, že jsem jasně napsal, že se jedná jen byznys nápojářských firem a o úzký sortiment jejich lahví (plechovek). Tyto firmy se nikoliv z ekologického, ale z ekonomického zájmu, již mnoho let snaží přenést odpovědnost za vzniklý odpad a náklady s tím spojené, na spotřebitele. Odkloněním čistých a nepoškozených lahví PET od současného systému EKO-KOM, pak tito nápojáři nebudou muset do tohoto systému finančně přispívat. Navíc, spotřebitel jim svou lahev odevzdá do anonymního automatu, který lahev zkontroluje, a buď ji přijme, nebo nepřijme. Nápojáři proto nebudou muset materiál PET na novou lahev znovu kupovat za tržní cenu, přes léta zavedený kolektivní sběrový systém EKO-KOM-u. To znamená, že se jedná jen o peníze, nikoliv o ekologii a o povalující se PET-ky po ulicích. Jestli v jiných státech systém zálohování funguje, je do značné míry dáno kulturními a historickými podmínkami. V ČR se tzv. sběrné suroviny sbíraly již v předválečné době. Zálohování skleněných lahví se uzákonilo v r. 1953 a po převratu nastoupily současné barevné kontejnery a třídící linky. V jiném státě mohla být historie sběru těchto surovin odlišná a nelze to pak srovnávat.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

27.1.2024 10:44
Všiml si někdo, že připravovaná novela zákona zavádějící zálohování PET lahví, plechovek a papíru vůbec neřeší nějakou ekologii, ale pouze tok peněz?

O to jediné tu totiž běží!

Nastartovala to legislativa spěšně a nedbale vydaná za Babiše (ministr Brabec) a pak už je to jenom v rukou lobbistů (sdružení nadnárodních obalářů, jejichž nezávislosti věří jenom naivové z MŽP).

Tito obaláři koupili na Slovensku fabriku na recyklaci plastů a tak to my v ČR všechno zaplatíme, oni to vyvezou na Slovensko ke zpracování a už nikdo ten plast nevrátí tam, kde by sebrán a především: ZAPLACEN

Jenom MŽP v tom žádné riziko nespatřuje, smutné že?

Podle červnového hodnocení Evropské komise patříme se systémem k 9 nejlepším státům v EU ve vztahu k možnosti splnění cílů oběhového hospodářství k roku 2025.

Zpoždění, které ČR teď nabírá zcela zbytečnou přípravou zálohového systému, znamená narušení stávajícího systému, zbytečnou duplicitu a významné komplikace pro splnění cílů k roku 2030.
Odpovědět
RM

Roman Martynek

5.2.2024 11:55
Stop proti zálohování PET lahví a plechové včetně zpoplatnění plakáty a letáky,, další informace oblasti MŽP ČR úmyslu chce použití legislativy po vzoru ČR ale vytvořit portfolio digitální formát třídění obalový směrnice bez 39kc a 4kc v maloobchodní a velkoobchodní prodej potravin z mobilního operátora, nebo nelegální zpoplatnění v 20 Kč.
Vážení přátelé a kamarádi z občany ČR obraťte se na iniciativy občanů EU na portálu v žák.cislo 2 EU.
www.facebook.com,www.europa.eu
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist