https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sedm-obci-z-okoli-certovky-chce-vic-informaci-o-jadernem-ulozisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sedm obcí z okolí Čertovky chce víc informací o jaderném úložišti

24.1.2019 19:09 | PRAHA (ČTK)
Sedm obcí z okolí lokality Čertovka chce dostávat více informací o zde zvažované stavbě úložiště radioaktivního odpadu. V otevřeném dopise ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO) se pozastavují nad tím, že za dotčené obce jsou považovány jen Žihle, Blatno, Lubenec a Tis, jejichž zastavěná území jsou přitom mnohdy dále od možného povrchového areálu úložiště než domy obcí, jejichž starostové se pod dopis podepsali. Vybudování úložiště v Čertovce starostové označili za nepřijatelné.
 

Dopis podepsali starostové města Jesenice a obce Krty z Rakovnicka, města Chyše a obce Valeč z Karlovarska, obcí Velečín a Pastuchovice z Plzeňska a obce Petrohrad z Lounska. "Nevidíme jediný rozumný důvod, proč by měl stát u obcí se srovnatelnou vzdáleností od možného budoucího úložiště uplatňovat rozdílný přístup v informování," napsali. Upozornili také, že ve správních řízeních mohou nyní hájit své zájmy vedle Žihle, Blatna, Lubence a Tisu také Ústecký a Středočeský kraj. Při zahrnutí obcí, jejichž starostové dopis podepsali, by to byl nově také kraj Středočeský a Karlovarský.

Starostové napsali, že účastníky řízení jsou nyní jen ty obce, do jejichž katastru zasahuje průzkumné území možného úložiště. Upozornili ale, že v povrchovém areálu se má použité jaderné palivo překládat z přepravních do ukládacích kontejnerů. "Na život obyvatel v regionu proto bude mít podstatně větší vliv vzdálenost míst osídlení od úložiště než tvar průzkumného území," uvedli.

Kroky v rámci přípravy hlubinného úložiště nejsou pochopitelné ani důvěryhodné, napsali starostové. "To je také důvodem, proč je pro naše obce možnost vybudování hlubinného úložiště v našem regionu zcela nepřijatelná," uzavřeli.

Čertovka patří k devíti lokalitám, které stát zvažuje pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) plánovala v polovině loňského prosince počet lokalit snížit na čtyři, nakonec ale nerozhodla. Finální místo pro úložiště má být vybráno v roce 2025. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, která zahrnuje 32 obcí a měst a 14 spolků.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Jeho stavba a provoz má podle dřívějších informací stát zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech jaderných elektráren Dukovany a Temelín.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist