Senátní volby: Uspěla Wagnerová i Michálek
Libor Michálek získal v druhém kole výrazně vyšší podporu než jeho protikandidát. Získal přes 11 000 hlasů, což znamená 75 % odevzdaných hlasů. Volit ale přišlo ještě méně lidí, než před týdnem, lehce přes 19 % oprávněných voličů. Michálek byl zvolen na společné kandidátce Pirátské strany, KDU-ČSL a Strany zelených.
Libor Michálek je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a manažerského programu na Masarykové univerzitě v Brně. Pracoval jako makléř ve Fondu národního majetku, v dohledu nad kapitálovým trhem na ministerstvu financí, v Komisi pro cenné papíry jako ředitel odboru kolektivního investování. Působil též jako expert dohledu nad finančním trhem v České národní bance.
V srpnu 2010 se stal ředitelem Státního fondu životního prostředí. Na SFŽP přišel jako expert z České národní banky a měl pomoci uvést v život avizovanou změnu fondu na „zelenou banku“. Namísto toho Michálek oznámil, že Martin Knetig, poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila, chtěl Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. Ze SFŽP pak měly podle Knetiga peníze směřovat na financování ODS a Drobilovy politické kariéry. Pavel Drobil v důsledku kauzy rezignoval na funkci ministra.
Michálek prohlásil, že v Senátu se chce věnovat především boji proti korupci.
Do Senátu míří také Eliška Wagnerová, která vyhrála v obvodě Brno-město. Také ona získala přes 74 % hlasů, ale i zde druhé kolo provázel nezájem voličů. Těch dorazilo jen něco přes 14 %. Eliška Wagnerová byla v letech 1998–2002 předsedkyně Nejvyššího soudu a v letech 2002–2012 místopředsedkyně Ústavního soudu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Je to jen důkaz mediální manipulace. - 22. 10. 2012 - thrNo Michálek se příliš správně nezachoval ani náhodou - pokud kolem SFŽP ze strany Knetiga a dalších uváděná korupce opravdu byla, tak není moc velkou nadsázkou názor, že právě ta Michálkova komedie s nahráváním úspěšně torpédovala reálnou možnost trestního postihu. Objektivně je samozřejmě otázkou, zda to vyčítat jemu a zda nejde spíš o totální úlet ze strany tehdejšího ministra Johna, to je dost těžké posoudit. Nicméně to nic nemění na tom, že "kauza Michálek" je v boji proti korupci příkladem spíše poměrně nešťastným... Že to zbavilo funkce ministra voliče jistě oslovilo, ale osobně bych daleko více ocenil, kdyby v případě korupce začaly padat reálné tresty a tomu skutečně právě moc neprospěl :-( |