https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/seznam-zpravy-precheza-dostala-za-unik-oxidu-siriciteho-novou-pokutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu

27.4.2024 21:23 | PŘEROV (ČTK)
Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

Úřady a soudy se případem zabývají opakovaně. ČIŽP udělila Precheze pokutu za stejnou událost už potřetí. "Rozhodnutí bylo doručeno právnímu zástupci společnosti a nyní běží lhůta, kdy se společnost může odvolat. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí ještě není pravomocné, nemůžeme v současné chvíli sdělovat podrobnosti," sdělila serveru mluvčí inspekce Miriam Loužecká.

Precheza je součástí holdingu Agrofert, který patří do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert se vyjádřit odmítl. "I v tomto případě platí, že naše jednotlivé procesní kroky nekomentujeme,“ řekl serveru mluvčí holdingu Pavel Heřmanský.

Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle tehdejších dat Českého hydrometeorologického ústavu byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát. Většina lidí tou dobou spala, dva policisté ve službě se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu. V únoru 2015 inspektoři ČIŽP řekli ČTK, že firma porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a inspekce s chemičkou zahájila správní řízení.

V únoru 2016 inspekce uložila chemičce pokutu sedm milionů korun, MŽP o rok později trest změnilo a Precheza měla zaplatit 500 000 korun. Firma podala žalobu, kterou v červnu 2020 zamítl pražský městský soud. Precheza poté podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil jak rozsudek soudu, tak rozhodnutí ministerstva s tím, že nebylo srozumitelné. Ministerstvo proto vrátilo případ inspekci životního prostředí, která loni v červenci udělila novou pokutu 500.000 korun, kterou ale v prosinci opět zrušilo MŽP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist