Skauti v Krkonoších odkornili přes 200 kubíků kůrovcového dřeva
Ústředí českých skautů v květnu vyzvalo své členy starší 15 let, aby v Krkonoších pomohli s přemnoženým lýkožroutem smrkovým a označilo pomoc za nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. "Velmi si ceníme ochoty skautů a jejich pomoci krkonošským lesům. Loupání kůry z napadených stromů je mimořádně náročná práce," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
V Krkonoších se lesníci snaží šíření lýkožrouta smrkového v nepřirozených smrkových monokulturách brzdit také vyhledáváním jeho ohnisek, okamžitým kácením napadených stromů a jejich odstraněním z lesa. "Pokud není možné je odstranit, tak je nutné je odkornit na místě. Právě s tím nám skauti pomáhali," uvedl vedoucí oddělení péče o lesní ekosystémy Správy KRNAP Zdeněk Čermák.
Nejhorší situace je ve východních oblastech hor, kde lze místy hovořit o kůrovcové kalamitě. Celoplošně správa parku hovoří o zvýšeném výskytu kůrovce. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. K nejpostiženějším oblastem východních Krkonoš patří jižní svahy Černé hory, Špičák nad Temným dolem, Dlouhý hřeben nebo Červená hora.
Letos správa parku předpokládá, že kůrovec v Krkonoších mapadl na 40.000 metrů krychlových dřevní hmoty. Do konce srpna se podařilo zpracovat i se skautskou pomocí 21.268 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem. Loni za celý rok to bylo 33.480 metrů krychlových.
KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.
reklama