https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skauti-v-krkonosich-odkornili-pres-200-kubiku-kurovcoveho-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skauti v Krkonoších odkornili přes 200 kubíků kůrovcového dřeva

12.9.2019 00:15 | VRCHLABÍ (ČTK)
Skauti a skautky za tři měsíce pomohli v Krkonoších odkornit více než 200 metrů krychlových stromů napadených kůrovcem.
Skauti a skautky za tři měsíce pomohli v Krkonoších odkornit více než 200 metrů krychlových stromů napadených kůrovcem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Skauti a skautky za tři měsíce pomohli v Krkonoších odkornit více než 200 metrů krychlových stromů napadených kůrovcem. To odpovídá přibližně dvěma stovkám vzrostlých stromů. V Krkonošském národním parku (KRNAP) se od června vystřídalo přes 100 různě početných skautských skupin. Včera to novinářům sdělili zástupci Správy KRNAP. Krkonoše se kvůli přemnožení lýkožrouta smrkového neboli kůrovce nacházejí ve vážné situaci. Správa KRNAP na odkorňování pokácených stromů nemá dost sil, proto letos požádala skauty o pomoc.
 
Odkorňování pokácených stromů.
Odkorňování pokácených stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP

Ústředí českých skautů v květnu vyzvalo své členy starší 15 let, aby v Krkonoších pomohli s přemnoženým lýkožroutem smrkovým a označilo pomoc za nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. "Velmi si ceníme ochoty skautů a jejich pomoci krkonošským lesům. Loupání kůry z napadených stromů je mimořádně náročná práce," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

V Krkonoších se lesníci snaží šíření lýkožrouta smrkového v nepřirozených smrkových monokulturách brzdit také vyhledáváním jeho ohnisek, okamžitým kácením napadených stromů a jejich odstraněním z lesa. "Pokud není možné je odstranit, tak je nutné je odkornit na místě. Právě s tím nám skauti pomáhali," uvedl vedoucí oddělení péče o lesní ekosystémy Správy KRNAP Zdeněk Čermák.

Nejhorší situace je ve východních oblastech hor, kde lze místy hovořit o kůrovcové kalamitě. Celoplošně správa parku hovoří o zvýšeném výskytu kůrovce. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. K nejpostiženějším oblastem východních Krkonoš patří jižní svahy Černé hory, Špičák nad Temným dolem, Dlouhý hřeben nebo Červená hora.

Letos správa parku předpokládá, že kůrovec v Krkonoších mapadl na 40.000 metrů krychlových dřevní hmoty. Do konce srpna se podařilo zpracovat i se skautskou pomocí 21.268 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem. Loni za celý rok to bylo 33.480 metrů krychlových.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist