Slévárna Heunisch podle vedení firmy vyčerpala možnosti snížení zápachu z výroby
"Jsme jediná slévárna konfrontovaná s takto nízkým limitem na TOC. V současné době bohužel neexistuje dostupná technika, která by nám umožnila emise okamžitě takto snížit. Rádi bychom k dodržování tohoto limitu postupně dospěli, ale bude zapotřebí roky výzkumu," uvedl Heunisch.
Protesty obyvatel z okolních čtvrtí vedly k tomu, že Jihomoravský kraj stanovil nové podmínky pro provoz slévárny. Mimo jiné je to přísnější limit pro těkavé organické látky a častější měření emisí, a to i u deseti nových látek, které se v jiných slévárnách neměří. Emise by měly klesnout na třetinu. Proti tomuto rozhodnutí se slévárna odvolala k ministerstvu životního prostředí, to ale dalo loni v červenci zapravdu krajskému úřadu.
Rozhodnutí letos v dubnu potvrdil i brněnský krajský soud, k němuž podala slévárna žalobu. Vedení firmy průběh soudního sporu až do jeho skončení nechce komentovat. Neupřesnilo ani, zda podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Slévárna Heunisch v brněnské Líšni vyrábí odlitky z šedé litiny složitých tvarů, které využívají výrobci nejen v automobilovém průmyslu. Právě složitost těchto tvarů vyžaduje použití dvou různých směsí. Z jedné je vyrobena forma a z druhé potom jádra, která umožňují vytvářet v odlitku dutiny. Největší množství emisí vzniká při tuhnutí taveniny a vytloukání odlitků z formy.
"Testovali jsme různé materiály i různé technologie výroby a v současné době využíváme to nejkvalitnější, co má současné slévárenství k dispozici. Pach se ale ani tak nepodařilo snížit. V současné době ještě čekáme na výsledky testů u technologií, které mají omezovat zápach u výduchů," doplnil Bouška.
Naprostá většina výroby slévárny je určená pro zahraniční trh. Čtyři procenta odlitků ze šedé slitiny loni putovala k tuzemským odběratelům, zejména pro traktorovou výrobu firmy Zetor Tractors, se kterou továrna sousedí, a také do společností Tedom a Bock.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
smějící se bestie
27.10.2023 12:13Holt to chce novej vyšší komín.
Jan Sedláček
28.10.2023 15:18Jinak ta firma byla po několik generací zavedená do roku 1908. A po revoluci ji dostali zpět, sice s budovami v havarijním stavu, ale fungovala a rozvíjela se. I když splňovali normy EU, stále byli stížnosti na kde, co.
Tak tedy ukončila činnost podnikání v daném městečku. Bylo to drahé na odstupných pro zaměstnance (230 lidí), ale všich si mohli oddechnout. Krom těch nezaměstnaných. Asi 1/4 z nich nemají práci doteď. Je to v dost zastrčeném regionu.
Paradoxem bylo, že Ti co si nejvíc stěžovali, potom chodili a přemlouvali, ať firmu nezavírají,... bohužel, stalo se.
Firma teď je přestěhovaná o pár set kilometrů jinde a nikomu nic nevadí. Naopak, lidi jsou rádi za slušnou práci.