Sněmovna schválila nový stavební zákon. Veškeré stavební úřady přejdou pod stát Aktualizováno
Pro nový zákon dnes hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Zákon odmítli podpořit poslanci KSČM, kterým vadilo to, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.
Přečtěte si také |
Vladimír F. Mana: Pohádka o stavebním zákonu a jednom razítkuNyní zákon dostane k projednání Senát. Zákon má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí. Podle MMR ubude úředníkům až 40 procent agendy.
Sněmovna dnes v souvislosti se schvalováním nového stavebního zákona odmítla pozměňovací návrh, který v národních parcích a chráněných krajinných oblastech přesouval kompetence v ochraně přírody na stavební úřady. Návrh sice doporučil schválit hospodářský výbor, kritizoval ho ale i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ozvali se proti němu například zástupci národních parků. Vadilo jim, že o stavebních záměrech v nejpřísněji chráněných lokalitách by už nerozhodovaly správy chráněných území, ale stavební úřady.
Návrh vznesl poslanec ODS Jan Bauer. Argumentoval v něm například tím, že i stavební úřad bude při rozhodování vázán požadavky zákona o ochraně přírody a krajiny. Neznamená to podle něj rezignaci na zájmy na ochraně přírody a krajiny.
Vládní návrh počítá s tím, že stavební úřady budou v rámci rozhodování o povolení záměrů podle stavebního zákona posuzovat rovněž některé zájmy chráněné zákonem o ochraně přírody a krajiny. Rozsah jejich kompetencí se bude lišit ve "volné krajině“ a ve zvláště chráněných územích nebo jejich ochranných pásmech, evropsky významných lokalitách, ptačích oblastech a vojenských újezdech, uvádí vláda.
Bauerův návrh kritizovali již dříve zástupci ministerstva životního prostředí. Minulý týden před ním varoval i ministr Brabec. Podle něj by návrh zásadně omezil pravomoci správ národních parků a chráněných krajinných oblastí. Uvedl, že v nich existuje řada míst, kde se vlastníci pozemků i finanční skupiny snaží opakovaně vymanit z podmínek, které jim nastavují úřady. "Nejvíce je to asi patrné na Šumavě nebo v Krkonoších a je to logické, protože ty pozemky v širším okolí mají obrovskou cenu. Těch se zájmem o nové projekty jsou stovky a doslova čekají na to, až se rozvolní ten režim a bude tam možnost stavět," varoval Brabec.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Robert Jirman
26.5.2021 13:23Slovan
26.5.2021 13:38Katka Pazderů
26.5.2021 14:48Alt
27.5.2021 06:41 Reaguje na Katka Pazderůkarel krasensky
26.5.2021 16:28Jan Knap
26.5.2021 16:52Petr Eko
26.5.2021 20:49 Reaguje na Jan KnapPodle Vás je stát neúplatný - ano, stát je (to něco mezi hranicemi), ale státní úředník je taky člověk, na to nezapomínejte.
vaber
27.5.2021 14:26 Reaguje na Petr Ekodost často v obcích rozhodují o svých známých a těm se těžko odmítá
Miroslav Vinkler
26.5.2021 19:45Nejvíce mi vadí to, že se výrazně snížil práh pro ochranu krajiny a přírody.
Jestli to tak půjde dál, bude lepší dělat si svoje zájmy a ochranu přírody nechat potomkům. Už tak to byl po novele stav. zákona (vyloučení spolků ze správních řízení) marný boj.
%Ze bych taky nějakou tůňku vybetonoval ´,když už ji nemohu chránit ?
rýpal lesní
27.5.2021 07:38To, co vzešlo z této zákonodárné iniciativy vlády ( či spíše podnikatelských kruhů okolo Hospodářské komory ČR a stavební lobby ), je a bude velkým problémem České republiky. Po přečtení diskuse a se znalostí věci, jak šlo připomínkové řízení v rámci eKlepu, i díky tomu, jak byly zaangažovány jednotlivé zájmové skupiny, mohu zodpovědně prohlásit, že tento zákon přinese více poškozování životního prostředí, méně odbornosti v rozhodování úřadů, snad trochu omezí nezákonný vliv starostů na chod státní zprávy, ale zejména přinese méně demokracie i méně účasti veřejnosti do pocolování staveb a méně hájení zájmů osob, kterých se stavba dotýká.
Komu ku prospěchu, je asi jasné.
Je to cesta do pekel.
V postřezích, co je na tomto zákonu špatně, jsem skončil u dílu II části sedmé, dál jsem to již neměl chuti pitvat, počet lapsusů ( funkčních ) bylo identifikováno 137.
Prostě, kdo chce kam, pomožme mu tam.
A pokud si někdo myslí, že došlo k zjednodušení, tak jej varuji, je to jinak.
<rýpal lesní>
Lukáš Kašpárek
27.5.2021 12:34Břetislav Machaček
28.5.2021 09:32a stavební řízení bude trvat zase deset let. Po volbách tu bude vysněný
ráj na zemi řízený opozičními stranami, které vše vyřeší pomocí IT.
Musím se smát naivitě lidí, že se staří psi změnili a naučili se novým
kouskům. Tento národ se rozdělil na všehoschopné, kteří vědí co činí,
na ty, co jsou naivně důvěřiví a na ty, co už na politiku rezignovali.
Výsledek tak je takový jaký je. Občan je leda dobrý na ten volební akt
a pak na placení daní. No a ten občan musí sám pochopit z vlastní
zkušenosti i ten starý a nový stavební zákon. Já ten starý pochopil
a tak novému fandím i s těmi chybami, protože ten dosavadní byl pouze
nástroj k buzeraci stavebníka a nahrával developerům, kteří byli
schopni dostat povolení na sto domků dříve, než obyčejný člověk
na jeden, protože nevěděl, co vše má v obálce být.