Sněmovní výbor podpořil širší účast veřejnosti při povolování staveb
Nově by se podle návrhu mohly ochranářské spolky opět účastnit povolovacích řízení souvisejících s nově zaváděným JES, která se týkají se kácení dřevin nebo výjimek ze zákazů u památných stromů, zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. S návrhem přišel výbor pro veřejnou správu i výbor pro životní prostředí. Sněmovna by o nich měla rozhodovat s návrhem zákona o JES i související novelou stavebního zákona a změnami dalších zákonů v pátek 24. března.
Od roku 2018 se spolky nemohou účastnit značné části povolovacích procesů podle stavebního zákona. Za jejich opětovné zapojení do povolovacího řízení se letos v lednu vyslovil i ombudsman Stanislav Křeček. Křeček již dříve oslovil členy obou zmíněných výborů a upozornil je, že spolky mohou být v povolovacích řízeních v mnohém přínosné.
Výbor naproti tomu nedoporučil schválit podobný návrh pirátské poslankyně Kláry Kocmanové, který má navrátit v zákoně o ochraně přírody a krajiny účast spolků a sdružení do správních řízení. Týká se to sdružení, jejichž hlavním posláním je ochrana přírody a krajiny, a svou účast v řízení budou muset písemně oznámit. Podle zpravodaje Jiřího Havránka (ODS) je tento návrh nehlasovatelný, protože poslankyně Kocmanová ho předložila k jinému návrhu zákona.
S kladným doporučením výboru se setkal návrh Michaely Opltové (STAN), který mimo jiné stanoví povinnou předběžnou konzultaci žadatele o stanovisko s úřadem, který má JES vydat. Cílem této konzultace má být předběžné nalezení konkrétních zájmů ochrany životního prostředí, které by měl úřad v rámci vydávaného stanoviska posoudit.
Přečtěte si také |

Výbor zaujal negativní postoj k návrhu Moniky Oborné (ANO), která chce zachovat v zákoně o ochraně zemědělského půdního fondu ustanovení usnadňující vyjímání půdy I. a II. třídy z půdního fondu.
Návrh nového zákona o jednotném environmentálním stanovisku (JES) má před stavebním řízením sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí. Nahradit má povolovací procesy až podle devíti nynějších zákonů. Změna má přinést vyšší přehlednost a srozumitelnost pro stavebníky i investory a zrychlí povolovací procesy. Výbor podpořil odklad účinnosti nového zákona o JES z letošního 1. července na 1. ledna 2024.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)

Katka Pazderů
17.3.2023 05:28Účast spolků a sdružení a osob dotčených řízením o povolení bude možná od 10 milionů obratu výše. Máš-li peníze, budeš účastníkem, nemáš-li, nekecej nám do toho. Tady se vládne!
Alena Lyskova
17.3.2023 08:37Michal Uhrovič
17.3.2023 12:23 Reaguje na Alena LyskovaAle nejsem developer, jen jsem stavěl dům.

Miroslav Vinkler
17.3.2023 09:30Developeři chrochtají blahem a chystají bouchnout šampáňo hned jak bude po hlasování ve Sněmovně.
Celá Fialova vláda leze do řiti Bruselu a nějaká ochrana přírodního dědictví je jí ukradená.
smějící se bestie
17.3.2023 12:13Tonda Selektoda
17.3.2023 15:31Pak jsou takové ty rychlokvašky, vznikající jako nástroj ke zmaření investičních záměrů, které jeho členům nevyhovují. Typicky proti zřízení dopravní infrastruktury, nebo průmyslového podniku, v blízkosti jejich bydliště, nebo pozemků.
Jsou i delší dobu již etablovaná Hnutí, Děti, Matky, apod., kterým zase programově vadí pořizování některých druhů provozoven na území státu. Mají již se schvalovacím procesem investičních záměrů zkušenosti, a proto cíleně napadají úřední postupy, některé části projektu, vyžadují jeho přepracování, doplnění, provést změny navržené technologie za dražší a prý ekologicky příznivější, doporučují provádění místních referend, šíří mezi místní lidi strach, neúplné, nebo zavádějící informace o možných rizicích, apod.
A též jsou i takové, které se chtějí ve jménu „eko“, jen přiživit na připravované investici a nabízí investorovi své odborníky, kteří prý pomůžou s dopracováním některých detailů projektu s tím, že pak již spolek nebude mít námitek k realizaci. Za peníze…
Tak, a teď přemýšlejme, jak tyto spolky a jejich zájmy, halené do ušlechtilé péče o naše životní prostředí a lidské zdraví, v zákoně rozlišit a filtrovat.

Miroslav Vinkler
17.3.2023 15:50 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
17.3.2023 16:11 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
18.3.2023 10:43 Reaguje na Tonda Selektodaa možná to odradí i jiné. Oni byli dokonce proti
ekologickým projektům při revitalizaci tůní a jiným
pro přírodu prospěšným projektům. Záminku si vždy
našli a byli asi i úspěšní, když se nebáli vydírat
i obce. To má k OBČANSKÉ aktivitě sakra daleko!