https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sobi-zabiti-v-norsku-bleskem-zustanou-na-miste-ale-bez-hlav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sobi zabití v Norsku bleskem zůstanou na místě

1.9.2016 11:25 | OSLO (ČTK)
Místo na plošině Hardangervidda mezi Bergenem a Oslem, na níž blesk 323 divoce žijících zvířat zabil, se nenachází v blízkosti oblíbených turistických tras či vodních zdrojů, a jejich pomalé rozkládání tak nepředstavuje žádné nebezpečí
Místo na plošině Hardangervidda mezi Bergenem a Oslem, na níž blesk 323 divoce žijících zvířat zabil, se nenachází v blízkosti oblíbených turistických tras či vodních zdrojů, a jejich pomalé rozkládání tak nepředstavuje žádné nebezpečí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Håvard Kjøntvedt / Miljødirektoratet/SNO
Těla více než tří stovek sobů, které na konci srpna zabil ve středním Norsku úder blesku, zůstanou na místě události, kde se rozloží. S odvoláním na norskou agenturu na ochranu životního prostředí o tom informoval server The Local. Řadě mrtvých sudokopytníků ale vědci odřízli hlavu.
 

"Nemáme v plánu odvážet soby z náhorní plošiny," uvedl zástupce norské agentury na ochranu životního prostřední Erik Lund. Přítomnost mrtvých zvířat v přírodě je běžná, i když koncentrace tolika mršin na jednom místě je neobvyklá, připustil Lund.

Místo na plošině Hardangervidda mezi Bergenem a Oslem, na níž blesk 323 divoce žijících zvířat zabil, se nenachází v blízkosti oblíbených turistických tras či vodních zdrojů, a jejich pomalé rozkládání tak nepředstavuje žádné nebezpečí, zdůvodnil rozhodnutí úřadu ochranář.

Už v neděli na místo neobvyklého neštěstí dorazila skupina norských vědců, kteří dospělým zvířatům odřezali hlavy, aby mohli prozkoumat jejich mozky. U některých jedinců už laboratorní testy odhalily přítomnost nemoci známé jako chronické chřadnutí jelenovitých (CWD).

Přes plošinu Hardangervidda vedou důležité migrační stezky sobů. Koncem léta a koncem zimy jich tudy každoročně procházejí tisíce. V celém Norsku žije podle odhadů kolem 25 000 divokých sobů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist