https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/social-watch-cesko-se-neblizi-k-udrzitelnemu-rozvoji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Social Watch: Česko se neblíží k udržitelnému rozvoji

21.7.2020 14:00 | PRAHA (ČTK)
Co se týče boje se suchem, dotace na propojování vodovodních soustav či prohlubování studen jsou podle zprávy jen řešením následků, nikoli příčin.
Co se týče boje se suchem, dotace na propojování vodovodních soustav či prohlubování studen jsou podle zprávy jen řešením následků, nikoli příčin.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | katkaZV / Pixabay
Česká republika se neblíží k udržitelnému rozvoji, pokroky jsou viditelné pouze v dílčích oblastech. Ve zprávě Social Watch 2020, jež hodnotí dodržování Cílů udržitelného rozvoje OSN, to uvedl za Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Na dnešní tiskové konferenci Michaela Pixová z Klimatické koalice, která analýzu představila, uvedla, že dotační programy ministerstva životního prostředí na výměnu neekologických kotlů nebo na zadržování dešťové vody jsou spíše drobné a nejsou systémovým řešením.
 

V ČR podle zprávy stagnuje recyklace odpadů nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie. "Krajina vysychá, což je v důsledku změny klimatu, ale také špatného zemědělského a lesnického hospodaření," řekla Pixová. Vláda podle názoru aktivistů plánuje investovat do nesmyslných opatření, jako jsou výstavba vodního kanálu či nového jaderného reaktoru, naopak podceňuje potenciál obnovitelných zdrojů. Kritizují, že v ČR teprve začala diskuse o útlumu těžby uhlí v rámci uhelné komise, jež je poradním orgánem vlády.

Co se týče boje se suchem, dotace na propojování vodovodních soustav či prohlubování studen jsou podle zprávy jen řešením následků, nikoli příčin. Ministerstvo životního prostředí podle ekologů dotuje drobná opatření - revitalizační projekty, projekty na zasakování či zadržování vody, jde ale o drobné částky.

Zanedbáváno je podle dokumentu systémové opatření na zadržování vody v krajině. Ministerstvu se nedaří narovnat poplatky za odběr povrchové a podzemní vody, což podle ekologů vede k plýtvání s kvalitnější podzemní vodou. Záměr ministerstva zemědělství na výstavbu několika přehrad nepomůže, míní.

Problémem jsou také vymírající smrkové a borové monokultury, což svědčí o neudržitelném lesním hospodářství, míní tvůrci zprávy. Kritizují také, že dosud nebyla schválena protierozní vyhláška. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nedávno řekl, že vyhláška bude platit od příštího roku.

Pozitivní podle ekologických aktivistů je, že národním parkům v České republice pomohla nová zonace přinášející dlouhodobá pravidla, jež mohou vést ke zlepšení stavu přírody. Na základě nové zonace jsou parky rozděleny do čtyř sekcí s různými režimy ochrany, nové rozčlenění by mělo platit 15 let. Nahradilo dosavadní členění na tři zóny.

Zpráva Social Watch 2020 monitoruje dodržování cílů udržitelného rozvoje OSN. Koalice Social Watch v ČR od roku 2008 zastřešovala experty a expertky, od roku 2015 pak funguje jako samostatná organizace. Sdružuje devět českých organizací, mezi nimi je třeba Fórum 50%, Ekumenická akademie, Educon či Nesehnutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.7.2020 20:26
A kdypak mělo Česko trvale udržitelný rozvoj? V době sběratelů kořínků? Nebo v době středověku, kdy se vypalovaly lesy? Nebo na začátku průmyslové revoluce, kdy jsme lesy téměř všechny vytěžili? Existuje jedině rozvoj a jen díky němu u nás lesy nepotřebujeme na pálení. A jen díky neudržitelnému rozvoji u nás máme lepší životní podmínky než tam, kde pasou kozy a přeměňují si krajinu v poušť.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 07:40 Reaguje na Richard Vacek
Vy jste opravdu myslitel.... proč kritizujete něco, čemu nerozumíte?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.7.2020 13:02 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale to já vám to klidně vysvětlí. Myslíte, že kácení lesů v pohraničí bylo v době sklářských pecí trvale udržitelné? Pravděpodobně ne. A dovedete si představit, kam by to tedy vedlo, kdyby se od toho upustilo? Domníváte se, že bychom na tom byli lépe?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 07:48
Je to přesně tak, jak se píše v článku.... vláda ČR kašle na vše potřebné, zneužívá svého postavení k páchání samých trestuhodností a státní aparát celkově je jen děvka, která jde s každým kdo jí za to zaplatí.... celá tato země je prolezlá korupcí a klientelismem a Babiš jakožto zbohatlík právě pomocí korupce a špinavých praktik celkově tento stav dále prohlubuje a ČR směřuje na úroveň Ruska nebo jiných primitivních a špinavých kultur....
Odpovědět
VN

Vilém N

22.7.2020 09:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Spíše je vtipné, že pořád čekáte, že vláda něco udělá, vláda něco zařídí. Češi obecně čekají, že za ně někdo jiný vyřeší vše.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 10:40 Reaguje na Vilém N
Aha... tak to je taky slušný blábol :D

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.7.2020 09:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Se svými názory běžte kandidovat do parlamentu,nebo rovnou na Hrad.
Myslím,že že pak budete moci prezentovat své názory daleku účinněji,
než na tomto fóru a nebudete nás tu bavit svými bláboly.Já ale doufám,že se nedočkám na Hradě ještě taky Kašpárka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist