https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-zamitl-zalobu-obce-branov-kvuli-vyhlaseni-narodniho-parku-krivoklatsko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud zamítl žalobu obce Branov kvůli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko Aktualizováno

16.12.2024 13:39 | PRAHA (ČTK)
Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu obce Branov v jejím sporu s ministerstvem životního prostředí kvůli chystanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Obec usilovala o to, aby soud zrušil rozhodnutí o zamítnutí jejích námitek proti NP a věc vrátil ministerstvu k dalšímu řízení. Předseda senátu Martin Lachmann uvedl, že se Branovu nepodařilo v dostatečném rozsahu zpochybnit žalobou napadené rozhodnutí. Spor tím ale nekončí, obec podle místostarosty Romana Pálka (nez.) podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
 
Záměr prosazuje ministerstvo životního prostředí. S vyhlášením NP dlouhodobě nesouhlasí Svazek obcí Křivoklátska, do nějž patří včetně Branova 28 obcí. Vláda minulý týden podpořila návrh na vyhlášení parku. Cílem má být posílení ochrany a biodiverzity v oblasti, podle obcí k tomu ale není třeba vyhlašovat národní park.

Námitky Branova byly podle Lachmanna relativně obecné, soud to ale obci nepřičetl k tíži, protože se s řadou podkladů v tomto typu správního řízení neměla příležitost seznámit. V soudním řízení jí umožnil argumenty rozvést. "Pro soud nakonec bylo klíčové, že se žalobkyni nepodařilo účinně zpochybnit a přinést dostatek indicií o tom, že podmínky pro vyhlášení národního parku v kontextu té její argumentace nebyly splněny," uvedl Lachmann. Soud se zabýval hlavně otázkou přirozeností lesních ekosystémů. Za klíčovou Lachmann označil skutečnost, že příloha k prováděcí vyhlášce připouští, že lesní ekosystém může být pozměněný člověkem.

Podle Pálka dneškem úsilí obce nekončí. "Jsme připraveni za křivoklátské lesy a křivoklátskou krajinu bojovat dál, protože nesmíme dopustit, aby stát přišel někam a zničil něco, co celou dobu funguje," prohlásil Pálek. Kromě kasační stížnosti chce další postup koordinovat s ostatními obcemi. Připomněl také, že zákon musí ještě projednat Sněmovna. "Uvidíme, co na to Poslanecká sněmovna," podotkl Pálek.

Advokátka obce Branov namítla, že jde o území, kde se hospodaří, místní lidé se podle ní obávají narušení lesa. Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny u soudu odmítl, že by vyhlášení národního parku na Křivoklátsku mohlo způsobit rozvrat ekosystému. Poukázal na situaci v Podyjí, kde podle něj žádný rozvrat lesních porostů za dobu existence národního parku nenastal.

Městský soud v Praze v říjnu zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které zamítlo námitky Nižboru na Berounsku k záměru zřízení NP. Námitky vrátil k dalšímu řízení. U soudu v Praze je podána zhruba desítka žalob křivoklátských obcí.

Obce považují současnou ochranu přírody na Křivoklátsku za dostatečnou, vyhlášení národního parku nesplňuje podle nich zákonné náležitosti. Podle MŽP by nový národní park měl chránit zdejší rozmanité lesy, skály a suťoviska, stepi, neprostupná údolí, kaňon řeky Berounky, domov desítek ohrožených rostlin a živočichů. Místní se obávají například regulace pohybu po území pro pěší, bude též zakázáno jezdit na kole mimo vyhrazená místa, ale také přílivu dalších turistů, jejichž počet už je podle řady starostů na hranici únosnosti. Zpráva MŽP o dopadech zamýšleného NP na region mimo jiné uvádí, že po vyhlášení NP lze očekávat zvýšení počtu návštěvníků téměř o 100.000 ročně.

NP Křivoklátsko má zabírat přes 100 kilometrů čtverečních, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jonáš Stýblo

16.12.2024 17:38
Už aby to bylo! Tady je to vysvětleno i pro ty méně chápavé: https://youtu.be/V4mdDDoQB6U
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.12.2024 23:30 Reaguje na Jonáš Stýblo
Dík za upozornění na to desetiminutové video, je to tam fakt výborně vysvětleno!
Také si přeji, aby byl NP Křivoklátsko vyhlášen co nejdříve.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.12.2024 07:21 Reaguje na Majka Kletečková
Pokud jste místní,tak v pořádku,máte názor.Pokud ne tak to není Vaše věc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.12.2024 08:19
Podíval jsem se i na to video.
Nejsem místní, ale mám názor. Ten je však rozpolcený.
-Příroda křiviklátska je skutečně unikátní a Národní park si zaslouží.
-Příroda Křivoklátska je kulturní krajina, tedy tisícileté dílo královských lesníků.
Celý rozpor je v tom, že "ochranou" podle stávajících evropských i našich zákonů je míněna bezzásahovost. Pomocí bezzásahovosti však vznikne něco jiného, než stávající kultivovaný lovecký park.
Tak jako ta zmiňovaná sežraná Šumava.
Odpovědět

Radek Čuda

17.12.2024 12:36
Vyhlášení NP přes skutečně masivní odpor okolních obcí, a s ohledem na výsledky posledních voleb do místních zastupitelstev lze oprávněně předpokládat, že postoj těchto obcí je shodný s postojem jejich obyvatel, může být čistě hypoteticky do jisté míry přínosem pro přírodu ... i když reálně to v tomto případě žádné jooo terno nebude, bo ochrany přírody je tam již dnes na velmi solidní úrovni a nehrozí, že by tomu mělo být jinak ... ale z pohledu občanské společnosti je to další příklad toho, jak se nemá postupovat.

Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

17.12.2024 18:42 Reaguje na Radek Čuda
Napriek tomu budú mať plné huby fráz o komunitách a participatívnom plánovaní. A samozrejme ekovládky plné vrecká grantov na "prácu s verejnosťou."
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.12.2024 17:28
Ono i to vyhlášení na sílu přes odpor obcí a obyvatel lze zrušit. Nic není
věčně a už vůbec ne vyhlášení NP. Prostě se to zase zruší, jako jakýkoliv
jiný zákon prosazený na sílu bez dohody s oponenty.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.12.2024 18:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono by stačilo, kdyba ta bezzásahovost byla nahrazena vhodnou péčí. Někde jen příroda, někde pastva a klučení keřů, někde oplocení vzácných rostlin, někde mozaiková seč luk a pleší, někde menší řízený požár....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.12.2024 18:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Prostě se vrátit k historicky odzkoušenému obhospodařování v minulosti.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 10:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Proč myslíte, že se v dobách královských lovů krajině určené k lovu říkalo lovecký hvozd? Protože se tam neustále páslo, sekalo, klučilo a těžilo?
Chtěl tam král mít kvetoucí louky s koroptvemi, nebo nerušené souvislé lesy bez lidí a s jeleny a divočáky?
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 10:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
To, co považujete za odzkoušené obhospodařování, je záležitost posledních asi 200, 300 let, kdy se ani tahle oblast nevyhnula kolonizaci a vytvoření aktivní kulturní krajiny.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 10:17 Reaguje na Petr
Louky a pastviny vyžadovaly v podstatě neustálý pohyb lidí a zvířat v krajině. Není to jako dnes, kdy to traktor dvakrát ročně přejede se sekačkou. Tehdy bylo všechno ručně a vyžadovalo mnoho lidí, mnoho něčím tažených povozů, a vše se dělo velmi pomalu, zato trvale. Něco takového je v loveckém hvozdu nemyslitelné. Lov vyžaduje nerušenou a celistvou krajinu, jen s málo nelesními plochami, kde má zvěř klid a prostor ke svému rozmnožování, a šlechta klid a prostor pro lov. Přestava štvanice na jelena, které se účastní velká družina lovců a velké desítky pomocného personálu, jak probíhá mezi poli a loukami s lidmi, je nesmysl.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 10:27 Reaguje na Petr
Proto si šlechta pro svoje kratochvíle vyhradila území, kde se běžně nehospodařilo. Kdyby toto neudělali, tak jednak by neměli kde lovit, a jednak by to dnes byla stejná krajina, jako všude jinde - ze 70 procent pole.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.12.2024 11:18 Reaguje na Petr
1. je to krajina pro zemědělství ne-li bezcenná, tak méněcenná. tak maximálně tam pást. nebo kácet a zpracovávat v milířích. ostatně, většina sídel v zamýšleném parku jsou původně uhlířské osady.
2. úživnost hlubokého lesa (starého pralesa) pro zvěř není velká. mozaika různověkého lesa s lučními enklávami (vzniklými ne pro zemědělství, ale těžbou s přirozenou obnovou) a s dostatkem vody uživí násobně víc zvěře.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 11:43 Reaguje na Lukas B.
Ano, to je novodobý výsledek tamní krajiny, těch posledních 200, 300 let. Šlechta už není hradní ale zámecká, má zcela jiný způsob života a zcela jiné požadavky. I lov vypadá úplně jinak, stejně jako třeba zbraně. Vše je mnohem víc reprezentativní, honosné a zábavné.
Ve starých dobách královských loveckých hvozdů nebylo cílem násobně víc zvěře na uměle vytvářených pastvinách a postřílet jich co nejvíc, ale skutečný a uměle nevytvořený, nefalšovaný lovecký zážitek pro omezenou skupinu lidí. Důzaz byl na nerušeném soukromí. Téměř uzavřený svět s minimem činnosti. Prostě hvozd. Ano, krajina a terén to vyloženě předurčily.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.12.2024 12:55 Reaguje na Petr
počkejte, deklarovaným cílem parku není převést to na hluboký pustý hvozd? nebo je to cílem skutečným a skrytým? to by asi nebylo úplně v pořádku.

mimochodem, milíře na křivoklátsku už více než 150 let nedoutnají, o té doby, kdy bylo dřevené uhlí nahrazeno uhlím kamenným a nové železářské oblasti (buštěhrad, kladno, mníšek) křivoklátsko ekonomicky převálcovaly.
hutnictví tam ve velkém měřítku fungovalo už zhruba od 14. století.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 13:08 Reaguje na Lukas B.
Reagoval jste na moje příspěvky, kde jsem se pokusil popsat, že zmíněná krajina historicky příliš obhospodařovaná nebyla, tak jsem vás možná pochopil špatně.
Hluboký pustý hvozd by byl dobrý cíl parku a návrat k původní krajině (kterou jsem se pokoušel popsat). Takový cíl bych si u národního parku představoval.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.12.2024 14:32 Reaguje na Petr
ok, samozřejmě každý máme právo na svůj názor kam by to mělo směřovat. ale je-li skutečným cílem z toho udělat bezzásahový pustý hvozd, potom by dávaly protesty místních obyvatel smysl. zatím je jím to prezentováno tak, že se nic měnit nebude. ostatně, nebylo by to poprvé, když se něco sliby které nikoho nezarmoutí něco prosadí, aby to pak bylo úplně jinak.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 14:49 Reaguje na Lukas B.
Bezzásahový nijak neznamená pustý. Pustý by byl pouze ve smyslu lidské činnosti. Přírody a života naopak plný.
A i běžné lesy jsou po 99 procent svého času bezzásahové.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.12.2024 14:29 Reaguje na Lukas B.
Také bych řekl, že vliv člověka na podobu lesa byl mnohem větší než dnes. Ze dřeva se nejen stavělo, ale hlavně jím topilo, což porosty silně prosvětlovalo. Takže nechat les volně zarůst není vůbec dobrý nápad!-/

Venkované určitě chovali dobytek, potřebovali spoustu sena. A senem možná/ pravděpodovně hajní zvěř přikrmovali, aby měl král s družinou co lovit.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 14:45 Reaguje na Karel Zvářal
https://www.hrad-krivoklat.cz/cs/o-hradu/vyznamne-osobnosti/karel-iv

"Velký význam, který Karel IV. Křivoklátu přikládal, nejlépe dokumentuje návrh zákoníku Majestas Carolina, ve kterém Karel IV. zařadil Křivoklát mezi hrady, které mají navždy zůstat královským majetkem. Vysoko si cenil i křivoklátských lesů, chlouby království. Na strom, který neporazil vítr nebo neuschl, nedovolil Karel IV. sáhnout, kácení zakázal pod trestem utětí ruky."
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.12.2024 15:09 Reaguje na Petr
Od časů Karla IV. uběhla spousta času, nahlédněte, zde - zejména Historie oblasti (a vliv člověka...).

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_K%C5%99ivokl%C3%A1tsko
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 15:27 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, jak jsem psal - posledních pár set let. Předtím to byly přirozené hluboké lesy s lidskou činností jen velmi malou a zvětšující se jen pomalu.
Chránit kulturní krajinu nemá význam, máme ji všude. Význam má příroda.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.12.2024 15:35 Reaguje na Petr
Až na to, že ta opěvovaná diverzita je v CHKO, tedy více méně obhospodařované lesy. Mně vznik parku žíly netrhá - nebudu jej ani platit, ani zodpovídat se za pokles diverzity. Ta 2% parků jsou zavádějící údaj, chko máme hafo!

A jak jsem naznačil dříve - NP K. je málo muziky za hodně peněz. S ChKO je to obráceně...
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 15:35 Reaguje na Karel Zvářal
A samozřejmě že tam vesnice a lidská činnost byly. Už jen jako zázemí pro hrady je potřeba víc vesnic a lidí, pole, louky, prostě veškerá hospodářská činnost, která by zajistila zásobování hradů vším potřebným i provoz krajiny. A po příchodu zámecké kultury obzvlášť. Přesto ale z pohledu celku to byla oblast prázdná a přírodní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.12.2024 16:46 Reaguje na Petr
Krásná ekvilibristika. Nicméně s první půklu souhlasím, Takové hospodaření jako popisujete pro provoz krajiny je pro tento park potřebné. Bezzásah je zničující.
Odpovědět
Pe

Petr

18.12.2024 17:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
To si zase vysvětlujete po svém, respektive nechcete vidět, že vše má svoji míru. Provoz lovecké krajiny je zcela jiný než provoz třeba zemědělské krajiny.
Bezzásah je zcela normální příroda. Zničující je jen pro lidské výtvory.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.12.2024 20:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist