https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-znovu-resi-kauzu-lovcu-nosorozcu-chce-znalecky-posudek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud znovu řeší kauzu lovců nosorožců, chce znalecký posudek

26.11.2019 00:27 | PRAHA (ČTK)
Obvodní soud pro Prahu 6 se včera vrátil k případu skupiny, která se podle obžaloby podílela na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy. / Ilustrační foto
Obvodní soud pro Prahu 6 se včera vrátil k případu skupiny, která se podle obžaloby podílela na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Obvodní soud pro Prahu 6 se včera vrátil k případu skupiny, která se podle obžaloby podílela na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy. Zhruba po hodině jednání odročil na neurčito, chce ještě doplnit dokazování znaleckým posudkem. Loni v červnu soud 15 ze 16 obžalovaných zprostil obžaloby, Vietnamce Maa Nguyen Hue potrestal dvouletou podmínkou. Verdikt ale zrušil odvolací soud. Všichni obžalovaní vinu odmítají.
 

Organizátoři trestné činnosti podle obžaloby sháněli v letech 2011 až 2013 lovce, kteří jezdili střílet nosorožce tuponosého jižního do JAR. Platili jim pobyt i další náklady a sehnali povolení k vývozu trofeje do Česka. Od lovců pak údajně rohy získali za sto amerických dolarů (nyní zhruba 2300 korun) a následně je mnohem dráž prodali nebo se je pokusili prodat vietnamské komunitě, která věří, že prášek z rohů léčí rakovinu. Podle státní zástupkyně gang obchodoval s 24 rohy v celkové hodnotě téměř 96 milionů korun.

Soudkyně Markéta Binderová včera krátce znovu vyslechla jednoho z obžalovaných Jiřího Doležala. Obhájci pak navrhovali další důkazy, například výslech aktérů z JAR nebo příbuzných některých obžalovaných. Binderová ale většinu z návrhů odmítla, přistoupila pouze na zpracování znaleckého posudku z oboru písmoznalectví. Ten má potvrdit pravost podpisu na jedné ze smluv.

Soudkyně loni osvobodila většinu obžalovaných. Z faktu, že se obžalovaní nezajímali o to, kdo zaplatí jejich cestu do JAR, totiž podle ní nelze dovozovat, že měli v úmyslu neoprávněně nakládat s chráněnými volně žijícími živočichy. Pražský městský soud verdikt zrušil a obvodnímu soudu vyčetl, že důkazy nezhodnotil ve vzájemných souvislostech a nevypořádal se s rozpory.

Vývoz trofejí z JAR trestný není, trestný je však následný obchod s nosorožčími rohy. Lovci u obvodního soudu tvrdili, že neměli tušení, že by dělali něco nelegálního. Shodně také popřeli, že by za lov dostali zaplaceno. Podle některých zněla dohoda tak, že když se následně vzdají trofeje, nebudou muset platit náklady na cestu a lov.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist