Hmyz na tělech mrtvých nosorožců poskytuje cenné údaje pro vyšetřování pytláctví
Obecně platí, že hmyzí samice nejprve nakladou do mrtvých těl vajíčka. Následný životní cyklus hmyzu, jednotlivé vývojové fáze nedospělého hmyzu jsou podle vědců vlastně jakési biologické hodiny, z nichž lze odvodit dobu jejich smrti, neboli, přesnou řečí vědců, minimální posmrtný interval (minPMI).
Přečtěte si také |
Zajímá mě hmyz. Mrtvé tělo neřeším, říká jediná česká forenzní entomoložkaPodle studie lze techniky a postupy forenzní entomologie aplikované během posledních desetiletí při vyšetřování lidských pozůstatků přizpůsobit i případům týkajících se divokých zvířat.
Studie zahrnovala 19 nosorožců, kteří byli nelegálně zabiti a zbaveni rohů v Jihoafrické republice v letech 2014 až 2021. Entomologové z jejich těl v době jejich nálezu odebrali 74 vzorků hmyzu.
Přečtěte si také |
Co nás o environmentální kriminalitě může naučit Sherlock Holmes?Na každé mršině a kolem ní bylo nalezeno mnoho druhů hmyzu, především dvoukřídlých much (Diptera) a brouků (Coleoptera), kteří osidlují mrtvá těla jako první. Konkrétně patřily nalezené exempláře k 18 různým druhům hmyzu z 12 čeledí patřících do tří hmyzích řádů.
reklama