Španělé mohou své elektromobily „natankovat“ na solární dobíjecí stanici
Tento systém, kromě toho, že je absolutní novinkou, slouží i jako jedinečné řešení pro rozvíjející se trh s elektromobily. Jedinečné proto, že vyrábět elektřinu pro všeobecné použití také přispívá k znečištění. A tak pouze tento systém napájený sluncem nabízí opravdu ekologické řešení a podporuje udržitelnou mobilitu.
Óscar Suárez Ayala, inženýr společnosti Sendekia, to vysvětluje tak, že jejich nápad není pouhou dobíjecí stanicí, nýbrž zdrojem čisté energie. Nemusí tak být napojena na rozvodovou síť a garantuje, že elektromobil bude moci proniknout na trh jako skutečně energeticky udržitelná varianta. Jestliže se totiž vozy dobíjejí energií pocházející z tepelných elektráren, města se sice zbaví znečištění, ale pouze tím, že je přesunou jinam.
První dobíjecí stanice tohoto typu byla nainstalována v Královské botanické zahradě Juana Carlose I na universitě v Alcalá de Henares u Madridu před několika týdny. Je veřejně přístupná a zdarma, prozatím. Případná budoucí cena energie zůstává otázkou.
Doba nabíjení závisí na energetické kapacitě baterie každého modelu elektromobilu. Stanice jsou vybaveny aplikací pro mobilní telefony, která informuje o době nabíjení a čase případného odpojení vozu v závislosti na stavu nabití jeho baterie. Například Renault Twizy se zcela dobije za tři a půl hodiny, ostatním vozům se standardní kapacitou to potrvá šest až osm hodin.
Nicméně podle Ayaly jsou stanice připraveny k tomu, aby byly rychlejší. Tato změna se uskuteční tehdy, až se daný způsob dobíjení stane ve Španělsku populárnějším. Mohlo by to být i docela brzy, protože společnost Sendekia eviduje již nyní řadu zájemců.
Podle zprávy Rocío Mendozové „España estrena la primera estación para coches eléctricos que se nutre del sol“ zveřejněné na serveru Abc.es dne 20. listopadu 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Tak to je prostě perlička - 2. 1. 2012 - lyn_xS tím hlukem jste si to trochu přiohnul, ale když Vás to těší, budiž..Možnost "a) žádně škodliviny" neexistuje (i když tomu městu ulehčíte, to nepopírám). A jo - kdybych ještě bydlel v Praze a chtěl si pořídit auto na popojíždění po městě nebo dojíždění do práce v rámci města, tak bych taky sáhnul po elektromobilu (pokud by v tom výběru nehrála roli cena). "Amortizace baterií už není třeba počítat. Současné baterie vydrží po celou životnost auta." - ale hraje, amortizujete celé auto; mimochodem, kolik ty baterie tedy odkroutí kilometrů? (opravdu nevím, na nový elektromobil nemám, starý je bezcenný a navíc už nežiju ve velkém městě kde by elektromobil měl nějaký přínos, takže mi to je celkem "šumák"). Tvrzení, že elektřina se přenáší "rozhodně lépe", by myslím zasloužilo bližší zkoumání. Do téhle debaty se ale nechci pouštět. V každém případě dnes objem energie přenášený ve formě EE tvoří jen zlomek celkového objemu, napájení elektromobilů si vyžádá další investice do rozvodné sítě. p.s. možná to není pořád zcela zřejmé, ale nepopírám jisté výhody elektromobilů - tichost, přímé emise a jednodušší údržbu, ale mají i své nevýhody a nemyslím si, že někdy masově vytlačí a nahradí spalovací motory, spíše mi to připadá jako právě se nafukující obchodní bublina |