https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-vyroba-papiru-lesy-nenici-naopak-jim-pomaha?ids%5Bx7c3403c16295d73299b6f56f5eb23a8a%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko: Výroba papíru lesy neničí, naopak jim pomáhá

1.5.2011 07:00 | PRAHA/MADRID (Ecomonitor)
Carlos del Álamo říká, že kdyby se nespotřebovával papír, mohlo by zmizet 400 000 hektarů lesů pěstovaných pro papírenské účely. Tyto lesy navíc pomáhají zmírnit klimatické změny, jelikož na sebe vážou 50 milionů tun oxidu uhličitého.
Carlos del Álamo říká, že kdyby se nespotřebovával papír, mohlo by zmizet 400 000 hektarů lesů pěstovaných pro papírenské účely. Tyto lesy navíc pomáhají zmírnit klimatické změny, jelikož na sebe vážou 50 milionů tun oxidu uhličitého.
Podle španělských lesníků a odborníků z papírenského průmyslu výroba papíru nezpůsobuje ničení lesů. Je to tím, že se pro tento účel používá dřevo pouze ze stromů pěstovaných za tímto konkrétním účelem, především z rychle rostoucích druhů, například blahovičníků a borovic, informuje server Elespectador.com.
 

Odborníci tvrdí, že proces odlesňování je způsoben především přeměnou lesů na zemědělskou půdu a pastviny. Kromě toho, ušlechtilá dřeva z tropických lesů a pralesů, které jsou odlesňováním nejvíce zasaženy, jsou pro papírny technicky obtížně zpracovatelná a z ekonomického i ekologického hlediska jejich využití postrádá smysl, ujišťuje Carlos Resinoso, generální ředitel Asociace španělských výrobců papíru (ASPAPEL).

V důsledku ekonomické krize zaznamenal papírenský průmysl podstatný pokles výroby, nicméně se v roce 2010 začal vzpamatovávat díky zvýšenému prodeji obalů. Ve Španělsku se sice recykluje 70 % spotřebovaného papíru, ovšem v posledních letech toto odvětví čelí problému, že se značná část vytříděného papíru prodává do Číny.

Carlos del Álamo, děkan Lesnické školy, říká, že není třeba mít strach stromy kácet, naopak je nutné je začít využívat. Dodává, že kdyby se nespotřebovával papír, mohlo by zmizet 400 000 hektarů lesů pěstovaných pro papírenské účely. Tyto lesy navíc pomáhají zmírnit klimatické změny, jelikož na sebe vážou 50 milionů tun oxidu uhličitého, plynu způsobujícího skleníkový efekt.

Hlavní lokality těžby dřeva ve Španělsku se nacházejí na zeleném severu: v Galicii, Asturii, Baskicku a v Kantábrii a pak ještě malá oblast na jihu v Huelvě. Mají většinou malou rozlohu a jsou v rukách mnoha vlastníků.

Stromové plantáže tvoří téměř sedm procent celkové zalesněné plochy ve Španělsku, což je zhruba 18 milionů hektarů. Podle vedení ASPAPELu tato plocha nepokryje domácí poptávku, takže kvůli výrobě papíru je nutné 30 % dřeva dovážet, především z Latinské Ameriky. Španělé proto uvažují o rozšíření vlastních stromových plantáží. Průměrný Španěl spotřebuje 170 kg papíru za rok.

„Papírenský průmysl chce být soběstačný a chce produkovat všechno dřevo, které potřebuje. Nikoliv pouze z důvodů konkurenceschopnosti, ale je to také příležitost, jak nabídnout chudému španělskému venkovu příslib zbohatnutí. Což by zamezilo vylidňování venkova,“ dodává Reinoso.

Podle zprávy „A menor consumo de papel, menos árboles“ zveřejněné na serveru Elespectador.com dne 18. dubna 2011.


reklama

 
Petr Vadas Mazanec

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Opravdu? - 1. 5. 2011 - fafnir

Pepa
on se ten vyrobený papír potiskne také knihami,nebo na sešity školáků,nebo na ekologické papírové tašky do obchodů,nejen na ty vámi 14 dní platné letaky.Tak neblbněteř.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist