Spolek představil v pražské zoo hmyz jako alternativu živočišné výroby
Spolek se zabývá hlavně zlepšení podnikatelského prostředí pro podnikatele, kteří se zabývají chovem a zpracováním hmyzu v ČR. Rovněž propaguje jeho využití v potravinářství a zemědělské produkci. Podle předsedy spolku může hmyz tvořit v budoucnu alternativní zdroj potravin a v současnosti jsou výrobní náklady srovnatelné s konvenční produkcí masa.
Na rozdíl od zpracování například vepřového masa, kdy nelze využít úplně všechny části zvířete, je podle Papouška výhoda chovu hmyzu v tom, že lze zpracovat téměř 100 procent produkce. Spolek uvádí, že zatímco na výrobu jednoho kilogramu hovězího masa se spotřebuje zhruba 150 litrů vodu, u hmyzu je to jeden až dva litry vzhledem k tomu, že hmyz přijímá vodu většinou ze vzdušné vlhkosti nebo potravy. "Je předpoklad, že cena všech druhů masa se bude zvyšovat, u hmyzí bílkoviny bude situace opačná, a to díky využití nových technologií, krmiv a zejména budoucímu napojení na národní dotační programy," řekl Papoušek.
Chov hmyzu podle spolku také zabírá mnohem méně zemědělské půdy než klasická živočišná výroba a na deset až 12 tun roční produkce je potřeba zhruba 100 metrů čtverečních ploch včetně skladovacích. Hmyz také produkuje zanedbatelné množství metanu a jeho trus lze využívat jako organické hnojivo.
Papoušek řekl, že v Evropě roste zájem o hmyz jako surovinu i o hmyzí produkty. "Jenom v ČR za poslední dva roky vznikly čtyři provozy s oprávněním zpracovávat hmyz a uvádět na trh svoje potravinářské výrobky," uvedl. Dodal, že v Česku je nyní do dvaceti středně velkých hmyzích farem s produkcí do jedné tuny měsíčně.
Podle poslední novely veterinárního zákona z roku 2020 jsou v Česku některé druhy zařazeny do kategorie hospodářských zvířat a lze je využít v potravinářství nebo výrobě krmiv. Spolek považuje za důležité, aby byl hmyz postaven na stejnou úroveň jako zvířata běžně využívaná v živočišné produkci. "Pro producenty a zpracovatele hmyzu je důležité, aby evropská i národní legislativa byla dostatečně pružná a byly postupně odstraňovány překážky bránící rychlejšímu rozvoji celého sektoru. Bude také rozhodující, jak rychle budou jednotlivé státy ochotné napojovat celý sektor na národní dotační podpory," dodal předseda.
Spolek spolupracuje s Potravinářskou komoru ČR i ministerstvem zemědělství.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Zbyněk Šeděnka
18.7.2022 11:57Miroslav Vinkler
18.7.2022 12:05V poslední době jsme ovšem svědky, že propagace této úchylky je bohatě sponzorována EU a začíná se tlouct do hlavy, že běžné jídlo obsahující maso je škodlivé.
A ten, kdo to dělá prohlubuje negativní dopady klimatické změny neboť maso pochází z hospodářských zvířat a následuje tabulka pšouků krav a vepřů
s tragickým dopadem na společnost.
Něco ve stylu bolševického "Republiku si rozvracet nedáme , a proto ..."
Zajímalo by mě jak vypadá jídelníček členů Evropské komise. Asi samý potemník moučný nebo sušení cvrčci.
Zbyněk Šeděnka
18.7.2022 13:18 Reaguje na Miroslav VinklerMarcela Jezberová
18.7.2022 12:57Jaroslav Vozáb
18.7.2022 15:08Ale tím vepříkem to nemá autor pravdu... je opravdu užitečné zvíře. Ze zabíjačky se zpracovalo naprosto vše.
Vnitřnosti (jazyk, srdce, ledviny, slezina a játra) se dají do jitrniček, tlačenek, krev do jelit a prdelačky. Sádlo vyškvařit i to prsní ( škvarky se přidají do jelit). Ovarová hlava je středobod zabíjačky. Všechen vývar se zpracuje a zbytek se přidá do polévky - prdelačka.
Kůže se dá na krupon nebo do sulcu a tlačenky (včetně nožiček), Mozeček se jí s vajíčkem.. Střeva se použijí na jitrnice a jelita (krupáky) žaludek se hodí na držkovou polévku. Kosti na vývar nebo na výrobu mýdla. Štětiny asi už nikdo nezpracovává, ale dříve je dali do čalounění ( byly v sedačkách předchůdce Trabanta). Do hnoje se vyhodil jen obsah žaludku a střev a paznechty...
smějící se bestie
18.7.2022 17:02 Reaguje na Jaroslav VozábJenomže kolik lidí vůbec, takovou zabijačku zažilo !
Svatá Prostoto
18.7.2022 15:19Karel Zvářal
18.7.2022 19:21Aleš Svoboda
24.7.2022 22:36Jediným cílem je snížit dostupnost potravin a tím zvýšit závislost davu na panstvu, které bude ty červy pěstovat ( nebo chovat ?? ) aby byl dav poslušnější.
Typickým případem je snaha holandské ministryně vybít vtšinu stád v Holandsku. Ona sama je majitelkou firmy na chov těchto červů - a náš milý lidumil Gares jí do firmy na celostátní distribuci červů nasypal nějakých 100 milionů USD. . . .
Náhodička, co ??
Asi jako s očkováním . . . . dnes už zločinec Válek vybízí ke 4. dávce, dokonce už straší s opičí verzí, která je na člověka nepřenosná.
Přitom celé ta akce okolo CO2 je pouze trapný podvod.
Stáda skotu nemají na oteplování žádný vliv.
V Americe, před příchodem bílého vraha, pobíhaly desítky milionů bizonů - a planeta to přežila.
Navíc je prokázáno, že díky mírně zvýšené hladině CO2 rostevše zelené odstatně rychleji - CO2 je totiž palivo r vše zelené. A čím více paliva, tím rychleji vše zelené roste. . . ale to lidem elity neřeknou - raději se bude blbnou s elektromibily, které lanetu zatěžují 10x více jak spalovací motory.
Pšoukla si jedna malá sopka - a vydechla toho tolik, jako všechna auta planety za 10 let. . .
Lidičkové - přestaňme blbnout, použijme seský rozum a všechny tyhle chytráky pošleme do háje. . . a nedělejme ze sebe hloupé ovce