Spotřeba pesticidů v ČR od roku 2018 klesla o víc než 10 procent, uvedlo ministerstvo
Podle ministerstva klesla od roku 2018 o 22 procent spotřeba herbicidů a desikantů, tedy prostředků k předsušení rostlin a usnadnění mechanizované sklizně, a o více než 17 procent se snížila spotřeba fungicidů. Stoupla ale spotřeba chemických přípravků, které zemědělci více používají kvůli přemnožení hraboše polního. V roce 2023 úřad zaznamenal nárůst spotřeby prostředků na hubení hlodavců o 468 procent. Naopak spotřeba insekticidních mořidel, jejichž používání zakázala v roce 2018 Evropská komise, byla minimální, uvedlo ministerstvo.
"Jsem rád, že naši zemědělci stále více upřednostňují udržitelné hospodaření na zemědělské půdě a daří se jim dlouhodobě snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Tento trend chceme podporovat i v příštích letech, je to důležité pro ochranu životního prostředí," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze už dříve ale upozornil, že omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin snižuje jejich účinnost proti škůdcům. Podle Miluše Dvoržákové z asociace CropLife, která se zabývá udržitelností při ochraně plodin, je unijní systém povolování pesticidů postavený na principu předběžné opatrnosti a patří k nejpřísnějším na světě. Účinné látky se navíc povolují na omezenou dobu.
Ministerstvo zemědělství podpořilo v letech 2018 až 2022 plnění národního plánu bezpečného používání pesticidů částkou 77,3 milionu korun. Na roky 2023 a 2024 předpokládá podporu ve výši 40,1 milionu korun. Opatření, která ministerstvo vyhodnotilo jako nesplněná, poupraví a případně převede do dalšího období.
Národní akční plán týkající se bezpečného používání pesticidů zahrnuje opatření, která musí dodržovat členské státy Evropské unie. Program má snížit nepříznivý vliv přípravků na ochranu rostlin, lidské zdraví a životní prostředí.
reklama