https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-novych-herminov-chce-novou-diskusi-o-potrebe-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta Nových Heřminov chce novou diskusi o potřebě přehrady

27.10.2020 00:10 | NOVÉ HEŘMINOVY (ČTK)
Představitelé Nových Heřminov jsou vázáni referendem z roku 2008. Podle něj obec má učinit všechny dostupné kroky, aby stavbě zabránila. "Neblokujeme stavbu přehrady za každou cenu, chceme jen přinutit příslušné státní úředníky k novému jednání o její potřebnosti. Pokud z takové objektivní a transparentní diskuse odborníků vzejde stanovisko, že je přehrada nutná, podřídíme se," řekl starosta.
Představitelé Nových Heřminov jsou vázáni referendem z roku 2008. Podle něj obec má učinit všechny dostupné kroky, aby stavbě zabránila. "Neblokujeme stavbu přehrady za každou cenu, chceme jen přinutit příslušné státní úředníky k novému jednání o její potřebnosti. Pokud z takové objektivní a transparentní diskuse odborníků vzejde stanovisko, že je přehrada nutná, podřídíme se," řekl starosta.
Foto | MartinVeselka / Wikimedia Commons
Ludvík Drobný, starosta Nových Heřminov na Bruntálsku, které mají zčásti ustoupit stavbě plánované přehrady, chce znovu otevřít diskusi o potřebě vodního díla. Jeho stavba má začít v roce 2025. Zároveň nesouhlasí s tvrzením Povodí Odry, že pokud by přehrada již stála, pomohla by mnohem lépe zvládnout povodňovou situaci na řece Opavě v polovině října. Drobný to řekl ČTK.
 

"Odmítáme lživá tvrzení Povodí Odry, že plánovaná přehrada by příznivě ovlivnila průběh letošní říjnové povodně. Podle projektu má přehrada ovlivňovat průtok v řece Opavě až od násobně vyšších hodnot, než jaké byly nedávno naměřeny, aby nedošlo k jejímu naplnění ještě před kulminací případné povodně. Povodí Odry tak zcela záměrně zneužívá neznalosti široké laické veřejnosti a snaží se tak veřejné mínění ovlivňovat," řekl Drobný.

Reagoval tak na slova mluvčí státního podniku Šárka Vlčkové, která pro ČTK před časem uvedla, že kdyby už bylo funkční protipovodňové opatření na horním toku řeky Opavy, intenzita průtoků by byla mnohem nižší.

Představitelé Nových Heřminov jsou vázáni referendem z roku 2008. Podle něj obec má učinit všechny dostupné kroky, aby stavbě zabránila. "Neblokujeme stavbu přehrady za každou cenu, chceme jen přinutit příslušné státní úředníky k novému jednání o její potřebnosti. Pokud z takové objektivní a transparentní diskuse odborníků vzejde stanovisko, že je přehrada nutná, podřídíme se," řekl starosta. Dodal, že podle něj a jeho kolegů byly vládě v roce 2008 předloženy zmanipulované podklady. "Dvanáct let kategorického odmítání otevřené diskuse nás v tom jen utvrzuje," řekl.

Zastavení příprav stavby je podle povodí nemožné i s ohledem na už utracené peníze. Na přípravu projektu a stavbu navazujících protipovodňových opaření na toku Opavy státní podnik už utratil miliardu korun. "Většina doplňkových staveb, které Povodí Odry do této miliardy zahrnuje, je v souladu s alternativním řešením povodňové ochrany bez přehrady. Na stavbě přehradní hráze, na přeložce silnice I/45 ani na opatřeních v Nových Heřminovech nad přehradou nebyla dosud prostavěna ani koruna," uvedl starosta.

Stavba přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku začne nejdřív v roce 2025. Trvat by měla pět let. Stavebně dokončena by měla kolem roku 2030. Představitelé obce trvají na tom, že stavba přehrady je zbytečná. Opírají se o studii brněnského vodohospodáře Václava Čermáka, podle níž je citlivé rozšíření koryta řeky Opavy v Krnově a protipovodňová opatření na jejím horním toku dostatečnou ochranou před stoletou vodou.

David Moravec kš


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.10.2020 05:39
Spíše by mne zajímalo jaké právní kroky obec podnikla proti stavbě přehrady .
Čas diskuzí už skončil.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.10.2020 16:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Čas diskusí ani nezačal... ale to je vám zjevně jedno....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.10.2020 07:09
A přesně jak popisuje pan starosta Drobný manipulace ze strany povodí Odry se to děje i u většiny jiných vodohospodářských staveb. Vodohospodářská (betonářská) lobby je u nás tak velká, že vláda klidně schválí práci na čemkoliv třeba jako na kanálu z Ostravy do Polska a to klidně proti vlastním lidem z ministerstev, kteří jim na posouzení dali podklady kde absolutně nedoporučují se tímto tématem vůbec zabývat.... vládě ani nevadí, že autory zmanipulované studie (která tvrdí, že je kanál vhodné stavět) vyšetřuje policie z podezřením na manipulací a korupce...... prostě taková klasická česká idyla....

Žijeme v totálně zkorumpované zemi, kde jsou státní firmy semeništěm korupce, podvodů a lží, které mají jediný cíl.... prosadit velké stavby a záměry za každou cenu a tak jako v tomto případě je diskuse odmítána.....

Proč je diskuse odmítána?

No protože by se přišlo na to, že jsou podklady z ministerstva, které to řešilo zmanipulované a že jde zase jako vždy i o korupci.... není příliš velký rozdíl mezi například totalitou v Bělorusku a tou u nás.... hraje se tu jen taková iluzorní hra na to, že je tu všechno v pořádku, a že právní stát tu funguje....

Realita je však úplně jinde.....
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.10.2020 07:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to klasický NIMBY. Starosta jen žvaní nesmysly a vymýšlí pochybné argumenty.
Odpovědět
va

vaber

27.10.2020 16:02
,, plánovaná přehrada by příznivě ovlivnila průběh letošní říjnové povodně,, říká povodí Odry
je to prý lživé říká starosta - mám tomu rozumět tak, že přehrada ovlivní jen násobně větší průtoky a ty malé co byly při letošní říjnové povodni ,ovlivnit nemůže??
,, přehrada má ovlivňovat průtok v řece Opavě až od násobně vyšších hodnot, než jaké byly nedávno naměřeny,, říká starosta,
diskutovat ano, ale ne do nekonečna a stále dokola
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.10.2020 16:56 Reaguje na vaber
Přál bych vám, aby vám stát chtěl vyvlastnit váš majetek a vystěhovat vás.... pak by jste pochopil, jak nerovný boj lidé této země vedou proti zkorumpované vládě i celé státní správě, která je loutkou betonářské a ostatní devastační lobby...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.10.2020 18:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přehrady se budovaly od dávnověku. I průtočné rybníky
jsou vlastně přehrady. Pouze záviselo na možnostech
techniky a financí jakou velikost měly. Někde to byl
návesní rybník, jinde Svět či Rožmberk. Koukněte se do
historie, kdopak stavěl Les Království, Vranov na Dyji
atd. To nebyli ani komunisti a ani Babiš. Nebýt Vltavské
kaskády, tak plave Praha možná každý rok. Krnov, Opava
a okolí čeká na Heřmínovy jako na smilování boží a vy
to z tepla a sucha svého bytu běžte zítra povědět těm
vyplaveným lidem s mokrými zdmi před zimou. Dnem a nocí
jim doma hučí vysoušeče a v domech je jako ve skleníku.
Pan starosta stále bojuje, ale zbytek lidí prodalo domy
a pochopili, že je třeba obětovat svůj dům proto, aby
tisíce lidí trpět nemuselo. Tak samo nám vykupovaly
šachty domy, aby bylo čím v celé republice topit. Pan starosta, ekologové a vy jste pouzí sobci sedící si v
suchu a ohánějící se zástupnými důvody. To už není
nic jiného než potížismus chtít vrátit vše k nové
diskusi, Ale zde má hodně zastánců, protože to samé
dělají sami při obchvatech měst a jiných stavbách.
Jim kamióny nehlučí pod okny a nepraskají jim zdi,
ale brání jiným aby žili v klidu taky. To už je ten ekoterorismus a ne ta ochrana přírody a člověka.
Pak se nedivte, že na vás vezmou trpící lidé pohrabáč
a poženou vás při agitaci pryč. Vy tu odvahu ale máte
pouze u klávesnice PC a do očí jim to nepůjdete říci.
Jinak nevím ve které části Heřmínov pan starosta bydlí,
že se povodní nebojí, ale v roce 1997 jsem viděl zblízka
jak ty Heřmínovy, tak Zátor a ostatní obce. I my jsme byli zaplaveni, ale nebyly to ty jejich zborcené domy a zničené zahrady. Kdo to nezažil na vlastní kůži, tak ať raději mlčí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.10.2020 07:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jenže ty stavby potřebujeme a potřebujeme i institut vyvlastnění, protože bez něj bychom nepostavili naprosto nic. Jde o to, aby za ten majetek byla přiměřená náhrada, tj. za rodinný domek rodinný domek srovnatelné velikosti na pozemku opět srovnatelně velkém. A ne aby se lidé vystěhovali do panelákových haluzen, kde ti starší často zemřeli ze stresu kvůli nedostatku životního prostoru.

Druhá věc je, že pokud někdo staví a buduje na území, vyhraženém pro budoucí přehradu, tak mu budiž přáno, aby o to přišel, protože je buď hlupák nebo naopak vychytralec.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist