Starosta Nových Heřminov chce novou diskusi o potřebě přehrady
"Odmítáme lživá tvrzení Povodí Odry, že plánovaná přehrada by příznivě ovlivnila průběh letošní říjnové povodně. Podle projektu má přehrada ovlivňovat průtok v řece Opavě až od násobně vyšších hodnot, než jaké byly nedávno naměřeny, aby nedošlo k jejímu naplnění ještě před kulminací případné povodně. Povodí Odry tak zcela záměrně zneužívá neznalosti široké laické veřejnosti a snaží se tak veřejné mínění ovlivňovat," řekl Drobný.
Reagoval tak na slova mluvčí státního podniku Šárka Vlčkové, která pro ČTK před časem uvedla, že kdyby už bylo funkční protipovodňové opatření na horním toku řeky Opavy, intenzita průtoků by byla mnohem nižší.
Představitelé Nových Heřminov jsou vázáni referendem z roku 2008. Podle něj obec má učinit všechny dostupné kroky, aby stavbě zabránila. "Neblokujeme stavbu přehrady za každou cenu, chceme jen přinutit příslušné státní úředníky k novému jednání o její potřebnosti. Pokud z takové objektivní a transparentní diskuse odborníků vzejde stanovisko, že je přehrada nutná, podřídíme se," řekl starosta. Dodal, že podle něj a jeho kolegů byly vládě v roce 2008 předloženy zmanipulované podklady. "Dvanáct let kategorického odmítání otevřené diskuse nás v tom jen utvrzuje," řekl.
Zastavení příprav stavby je podle povodí nemožné i s ohledem na už utracené peníze. Na přípravu projektu a stavbu navazujících protipovodňových opaření na toku Opavy státní podnik už utratil miliardu korun. "Většina doplňkových staveb, které Povodí Odry do této miliardy zahrnuje, je v souladu s alternativním řešením povodňové ochrany bez přehrady. Na stavbě přehradní hráze, na přeložce silnice I/45 ani na opatřeních v Nových Heřminovech nad přehradou nebyla dosud prostavěna ani koruna," uvedl starosta.
Stavba přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku začne nejdřív v roce 2025. Trvat by měla pět let. Stavebně dokončena by měla kolem roku 2030. Představitelé obce trvají na tom, že stavba přehrady je zbytečná. Opírají se o studii brněnského vodohospodáře Václava Čermáka, podle níž je citlivé rozšíření koryta řeky Opavy v Krnově a protipovodňová opatření na jejím horním toku dostatečnou ochranou před stoletou vodou.
David Moravec kš
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Miroslav Vinkler
27.10.2020 05:39Čas diskuzí už skončil.
Lukáš Kašpárek
27.10.2020 16:52 Reaguje na Miroslav VinklerLukáš Kašpárek
27.10.2020 07:09Žijeme v totálně zkorumpované zemi, kde jsou státní firmy semeništěm korupce, podvodů a lží, které mají jediný cíl.... prosadit velké stavby a záměry za každou cenu a tak jako v tomto případě je diskuse odmítána.....
Proč je diskuse odmítána?
No protože by se přišlo na to, že jsou podklady z ministerstva, které to řešilo zmanipulované a že jde zase jako vždy i o korupci.... není příliš velký rozdíl mezi například totalitou v Bělorusku a tou u nás.... hraje se tu jen taková iluzorní hra na to, že je tu všechno v pořádku, a že právní stát tu funguje....
Realita je však úplně jinde.....
Jan Šimůnek
28.10.2020 07:31 Reaguje na Lukáš Kašpárekvaber
27.10.2020 16:02je to prý lživé říká starosta - mám tomu rozumět tak, že přehrada ovlivní jen násobně větší průtoky a ty malé co byly při letošní říjnové povodni ,ovlivnit nemůže??
,, přehrada má ovlivňovat průtok v řece Opavě až od násobně vyšších hodnot, než jaké byly nedávno naměřeny,, říká starosta,
diskutovat ano, ale ne do nekonečna a stále dokola
Lukáš Kašpárek
27.10.2020 16:56 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
27.10.2020 18:04 Reaguje na Lukáš Kašpárekjsou vlastně přehrady. Pouze záviselo na možnostech
techniky a financí jakou velikost měly. Někde to byl
návesní rybník, jinde Svět či Rožmberk. Koukněte se do
historie, kdopak stavěl Les Království, Vranov na Dyji
atd. To nebyli ani komunisti a ani Babiš. Nebýt Vltavské
kaskády, tak plave Praha možná každý rok. Krnov, Opava
a okolí čeká na Heřmínovy jako na smilování boží a vy
to z tepla a sucha svého bytu běžte zítra povědět těm
vyplaveným lidem s mokrými zdmi před zimou. Dnem a nocí
jim doma hučí vysoušeče a v domech je jako ve skleníku.
Pan starosta stále bojuje, ale zbytek lidí prodalo domy
a pochopili, že je třeba obětovat svůj dům proto, aby
tisíce lidí trpět nemuselo. Tak samo nám vykupovaly
šachty domy, aby bylo čím v celé republice topit. Pan starosta, ekologové a vy jste pouzí sobci sedící si v
suchu a ohánějící se zástupnými důvody. To už není
nic jiného než potížismus chtít vrátit vše k nové
diskusi, Ale zde má hodně zastánců, protože to samé
dělají sami při obchvatech měst a jiných stavbách.
Jim kamióny nehlučí pod okny a nepraskají jim zdi,
ale brání jiným aby žili v klidu taky. To už je ten ekoterorismus a ne ta ochrana přírody a člověka.
Pak se nedivte, že na vás vezmou trpící lidé pohrabáč
a poženou vás při agitaci pryč. Vy tu odvahu ale máte
pouze u klávesnice PC a do očí jim to nepůjdete říci.
Jinak nevím ve které části Heřmínov pan starosta bydlí,
že se povodní nebojí, ale v roce 1997 jsem viděl zblízka
jak ty Heřmínovy, tak Zátor a ostatní obce. I my jsme byli zaplaveni, ale nebyly to ty jejich zborcené domy a zničené zahrady. Kdo to nezažil na vlastní kůži, tak ať raději mlčí.
Jan Šimůnek
28.10.2020 07:37 Reaguje na Lukáš KašpárekDruhá věc je, že pokud někdo staví a buduje na území, vyhraženém pro budoucí přehradu, tak mu budiž přáno, aby o to přišel, protože je buď hlupák nebo naopak vychytralec.