https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-zrejme-bude-dal-vyplacet-rybarum-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát zřejmě bude dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány

15.11.2023 10:40 (ČTK)
Kormorán velký
Kormorán velký
Stát zřejmě bude i v příštích třech letech vyplácet rybářům náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Prodloužení kompenzací předpokládá poslanecká novela zákona, podle které mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Předlohu včera schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení, nyní ji čeká posouzení v Senátu.
 

Skupina poslanců původně ze všech sněmovních stran ve zdůvodnění uvedla, že kormorán je kvůli dlouhodobé "neodůvodnitelné ochraně" ze strany EU i členských států stále přemnožený, a není předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. Zástupce Pirátů Jakub Michálek později podpis pod předlohou stáhl.

"Návrh je nesystémový a bude nás stát nemalé peníze," uvedla dnes za Piráty Klára Kocmanová. Podle Petra Bendla (ODS) se systémové řešení nenalézá v Česku, ale v Evropské unii. Rovněž podle Michala Kučery (TOP 09) je nutné evropské řešení, zejména v místech, kde kormorán hnízdí. "Tam se musí snižovat jeho stav," uvedl.

Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let. "Předpokladem pro nastavení těchto přechodných období mělo být postupné snižování predačního tlaku kormorána velkého na rybí obsádky a odstraňování nejzávažnějších problémů spojených s jeho přemnožením v důsledku dlouhodobé a nedůvodné ochrany tohoto druhu v celé Evropské unii. Tento předpoklad však naplněn nebyl," napsali poslanci v důvodové zprávě nynější předlohy.

Náhrady by podle ní měly zůstat stoprocentní, stát by tedy mohl podle předkladatelů vyplácet odškodnění v průměru kolem 50 milionů korun ročně. Odhadované škody na rybách se odhadují podle nich na více než 100 milionů korun za rok. Kompenzace by se ale týkaly prokázaných přímých škod, tedy způsobených konzumací, nikoli nepřímých, vzniklých například poraněním a druhotným úhynem ryb.

V dřívější minulosti stát rybáře za škody způsobené kormoránem odškodňoval. Praxe skončila s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

15.11.2023 11:25
Stát bude muset proplácet ty náhrady, protože systém regulace kormoránů je strašně zkostnatělý. Krásně to bylo popsáno v jednom dokumentu s Jakubem Vágnerem - Rybářský svaz požádá o odstřel kormoránů, nějaká neziskovka do toho hodí vidle a průměrné vyřizování žádosti se táhne 13 měsíců, přičemž není jasné, zda bude žádost kladně vyřízena.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.11.2023 13:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jo, místo regulace množství nejenom kormoránů/predátorů, se budou stále dokola vyplácet peníze na náhrady i nový plůdek.
Platit to však zelený nebudou !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.11.2023 15:07 Reaguje na smějící se bestie
Já bych ty škody naúčtoval těm neziskovkám.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.11.2023 16:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejdříve jim zarazit dotace, aby to zelený platili ze svého.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.11.2023 17:38
Viděl jsem je v hejnu lovit na Odře u Bohumína a viděl s jakou hrůzou ryby
skákaly až na břeh před jejich zobáky. Pokud zamrznou rybníky, tak čistí
od ryb řeky a tam nelze uplatnit nárok na odškodnění za likvidaci obsádky.
Viděl jsem lovit i malé hejno (cca 20 kusů) na Moravici v Hradci a lituji
rybáře, kteří ji měsíc před tím zarybnili potočáky. Udělali zcela zbytečnou práci a promarnili peníze, které bylo lépe propít! Krmíme škodnou, ano po
staletí ŠKODNOU, ze které pomatenci udělali chráněného tvora, kterého lze
lovit až na základě vyjímek a povolení. Myslíte si ekologisté, že by je
trpěli na svých rybnících kdysi třeba Rožmberkové, Lichtenštejnové a jiní
šlechtici? Pročpak jim asi tak shazovali hnízda a stříleli i zbůhdarma
do letících hejn? To dnes udělat rybníkář, tak jde k soudu a ekologisté
si z něho udělají odstrašující příklad, jak potrestat dobré hospodáře na
svém majetku.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.11.2023 19:23 Reaguje na Břetislav Machaček
No jenomže to má několik háčků. Jednak náhrady jsou jen rybníkářům. Taky shazovat hnízda a střílet je bezcenné, neboť ti co likvidují ve velkém množství, jsou ze severu a severovýchodu od Baltu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.11.2023 19:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na tom severu jsou nejpočetnější, ale mladí osidlují další vhodné lokality, včetně našich. Je to sice boj s větrnými mlýny, ale "jen koukat" neřeší tuplem nic. A ta aktivita je znát, ještě před pár lety bylo vidět černá komanda mnohokrát za zimu, v poslední době o poznání míň. S jejich regulací nemám nejmenší problém, v ekologii řeky/vod jsou veskrze zbytní. To mnohem větší problém je úbytek kdysi hojného ledňáčka. A co mne velmi štve, je ta debilní soustavná likvidace pobřežních keřů (vrba, olše), takže často sedávají na vystupujících kamenech. prostě ten "syndrom angličák" zabíjí veškerou diverzitu.
Odpovědět
MK

Michal Krátký

15.11.2023 20:02 Reaguje na Karel Zvářal
To s tím ledňáčkem není pravda. Populace jde stále nahoru, občas je sejme tužší zima, kdy zamrznou vodní plochy, ale rychle to dorovnají třeba 4mi hnízděními za rok. Potravy mají všude dost, k hnízdění nepotřebují ani stěny u vodních toků, klidně si zaletí půl kilometru do lesa pod vývrat. Každý, kdo se pohybuje kolem vody, slyší všude jejich pískání.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.11.2023 20:09 Reaguje na Michal Krátký
Ta kuřátka ještě nepřebolela, že?-) Pamatuji časy, kdy jich bylo násobně (cca 4-5x) více.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.11.2023 09:32 Reaguje na Michal Krátký
Nebudu s tím až tak souhlasit, protože u nás sleduji přesun ledňáčků od velkých řek na menší vody, kde jim tolik nekonkurují morčáci a úbytek plůdku je tam díky dosazování menší. Plůdek neloví vydry ani kormoráni, něco ale uloví volavky a na
ledňáčky tam taky něco zbude. Mají tam hlavně klid,
který jim jinde schází. U nás si oblíbili i velké
štěrkovny, ale i tam ubývá rybí drobotiny tlakem
na omezení bílé ryby údajně znečišťující trusem
vodu. Omezením příkrmu rybáři a zvýšením lovné
míry dravých ryb takřka vymizely oukleje, plotice, perlíni a jiná drobotina. Velké ryby svým plůdkem
tyto rybky nenahradí a na řekách mizí rapidně
hrouzci, ježdíci, okouni a i ryby, co jsem dříve
vyjmenoval. Toto je hlavní příčina. Jinak mám velmi
hezký zážitek, když před cca 10 roky použil jako
větev ledňáček můj 5 metrový prut. Sedl si na něho
a koukali jsme se na sebe cca dvě minuty, než to
zkusil jinde. Ono já tam na bič lovil oukleje
a krmil je strouhankou. Pod prutem bylo kvantum
rybek různých velikostí a to ledňáčka přilákalo.
Zrovna včera jsem ho viděl na jedné staré pískovně,
jak kopíroval zarostlé břehy a hledal rybky. Ty už
tam jsou ale pro něho hluboko a nezbývá mu nic jiného, než ty plytké potoky a plytké úseky řek, kde ještě nějaký plůdek zbyl. Nalétají už totiž
na řeky v mém okolí morčáci a ti je od drobotiny
do jara vyčistí opravdu důkladně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.11.2023 21:04 Reaguje na Karel Zvářal
V poslední době nebyl velký mráz a řeky byla bez ledu, což zředilo útoky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.11.2023 10:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
"Evropská populace poddruhu Ph. c. sinensis v polovině 20. století téměř vyhynula."...tato věta je Vám možná povědomá, podobně jako tato: Expanze kormorána velkého.

On jistě "nevyhynul" v důsledku nedostatku potravy, ale vlivem managementu. Díky absolutní ochraně jeho stavy vystřelily tam, kde už to činí problémy, a to nejen u nás. Takže to "naředění" přišlo, bylo jen otázkou času, kdy expanze skončí a poměry se opět normalizují.

A díky ochraně rybožravých druhů (volavka, vydra, morčák, sumec) a suchým obdobím s minimálním sloupcem ubylo i ledňáčka, což je celkem zákonité, že. Chtít "setrvalý růst" stavů je chimérou nejen ekonomů (r. výroby), ale i laických ochranářů (setrvalý r. stavů ikon).
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

21.11.2023 21:25 Reaguje na Karel Zvářal
Nicméně ta regulace je od února opět poněkud složitější kvůli zákazu lovu olověnými broky kolem všech louží.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist