https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-pri-vrcholicim-jednani-o-obnovitelne-energii-prou-o-vodik-z-jadra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se při vrcholícím jednání o obnovitelné energii přou o vodík z jádra Aktualizováno

29.3.2023 15:54 | BRUSEL (ČTK)
Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. Podle diplomatických zdrojů ČTK se dá očekávat dlouhé noční jednání, jehož výsledek lze stěží předpovídat.

 

Zástupci švédského předsednictví Rady EU a Evropského parlamentu se dnes večer pokusí dohodnout podobu směrnice, která má definovat obnovitelné zdroje a závazně stanovit jejich podíl na výrobě energie. Evropská komise loni navrhla, aby v roce 2030 vyráběla EU 45 procent energie ze zdrojů, jako je slunce, vítr či voda. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže.

Samotnou debatu o výši cíle, kterou chtějí některé země snížit na dříve navrhovaných 40 procent, však v posledních dnech zastínila diskuse o možné podpoře nízkoemisního vodíku. Ten se vyrábí z vody elektrolýzou při využití jaderné energie.

"My prostě bez jádra nemůžeme dekarbonizační cíle splnit," řekl novinářům po úterním ministerském jednání částečně věnovaném otázkám jádra český ministr průmyslu Jozef Síkela. Dodal, že podle něj se v jednáních podaří nízkouhlíkový vodík ve směrnici zohlednit. Jeho francouzská kolegyně Agnès Pannierová-Runacherová prohlásila, že nukleární energie urychlí v mnoha zemích konec neekologických zdrojů jako uhlí a že EU pomůže dosáhnout závazku klimatické neutrality.

Proti podpoře nízkouhlíkového vodíku se však staví skupina odpůrců jádra, podle nichž nepatří jakékoli zdroje energie vyráběné v jaderných elektrárnách mezi obnovitelné.

"Chceme ambiciózní cíle, abychom přinesli jasná vodítka pro investory i zákazníky," prohlásila rakouská ministryně energetiky Leonore Gewesslerová. EU podle ní potřebuje rychlé masivní investice do solárních či větrných elektráren, od nichž by neměla odvádět peníze podpora jádra.

Členské země se pokusily sblížit své pozice na odpoledním jednání velvyslanců, kde měli na stole kompromis předložený švédským předsednictvím. Podle textu, do něhož ČTK nahlédla, by mohly členské státy snížit svůj podíl obnovitelných paliv k roku 2030, pokud budou využívat méně než 30 procent vodíku získaného z fosilních zdrojů. To by mělo nahrávat právě jeho výrobě za pomoci jádra, ačkoli tento zdroj v návrhu nebyl přímo zmíněn. Podle informací ČTK však tento návrh nezískal jasnou podporu velvyslanců a švédské předsednictví jde do večerního jednání s europoslanci bez jasného mandátu od členských zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.3.2023 16:01
To je tak, když politici předepisují fyzikálním zákonům, jak se mají chovat.
Všechno špatně , hlavně že máme Green Deal a jeho potroublé deriváty již v praktickém životě unijních občanů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 16:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě, je to tragédie. V řekách nám netečou ropné deriváty, ve městě načadí dýzlové čmoudy a v kruškách rostou ty svině stromy.
Eu rozehnat a polít ropou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.3.2023 17:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Na stromy by si rád, co -
můžeš ihned třeba do Patagonie, ale jenom s 1krabičkou sirek !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.3.2023 07:47 Reaguje na smějící se bestie
pan Hanzl je typicky zpruzený člověk, proč ještě přidávat?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

29.3.2023 20:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu, v řekách nám netečou ropné deriváty, ani nám ve městě nečadí dýzlové čmoudy. To možná u Vás v Hunžlingostánu vytloukáte DPF filtry, a lijete ropné deriváty do řek. Proč to děláte?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.3.2023 17:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
sv

sv

30.3.2023 21:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
... které odkýval potroublý derivát bureš a toho zase odkýval burešův derivát vinkler.
Odpovědět
va

vaber

29.3.2023 16:13
dříve to bylo jednoduché prosadil se ten, kdo dokázal proniknout na trh cenou a kvalitou,
dnes je jakýsi podivný deformovaný kapitalizmus, s prvky komunizmu ,což je rozdávání dotací,
prý potřebujeme ,,jasná vodítka pro investory i zákazníky,, co to asi znamená ? znamená to že všichni chtějí vědět, kde se budou rozdávat peníze a za co
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.3.2023 16:16
Tak se necháme překvapit jestli převládne realistický pohled na transformaci energetiky nebo ten ideologický.

Pokud rakouská ministryně chce jasná vodítka pro investory a zákazníky, tak by podpoře JE neměla bránit.
Pro středoevropský region by výroba vodíku z JE byla mnohem výhodnější než z VtE nebo z FVE, případně tento produkt dopravovat z přímořských oblastí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 16:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Studničko, rozumný názor. Cítíte se zdráv? čeho se tu ještě nedožiju.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.3.2023 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, toto jsem tu psal několikrát. Vy si ovšem nepamatujete, co se tu psalo včera.

Naposledy jsem toto komentoval a kritizoval, když stejná ministryně chtěla jakoukoliv podporu JE na výrobu vodíku vetovat. Vy jste paní ministryni obhajoval.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.3.2023 16:34
Prostě někteří politici neví, že jádro je nízkoemisní zdroj a že pokud uran nevyužijeme jako palivo, tak se sám rozpadne (vždyť radioaktivní rozpad je hlavním zdrojem OZE geotermální energie).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 17:48 Reaguje na Richard Vacek
Rozpadne se za milión let a my řešíme tuhle dekádu.
Jádro beru, ale zamořit Zeměkouli radioaktivitou asi není dost moudré. Neznám názory Němců a Rakušáků, které jsou tak razantně proti jádru. Znám jen ty naše, které je považují za blby a to je dost málo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 17:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozpadne se ho za 700 milionů let polovina (U-235) a "zamořit Zeměkouli radioaktivitou" se tak jako tak nikdo nechystá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.3.2023 18:51 Reaguje na Emil Novák
Pokud by se měly fosilní paliva na celé Zeměkouli nahradit jádrem, skutečně by to výrazně hrozilo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.3.2023 19:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Nehrozilo, nevymýšlejte si.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.3.2023 19:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Pravděpodobně nevíte, že fosilní paliva jsou podstatně větším producentem radioaktivity, než jaderné elektrárny. Dokonce i u nás se z takto kontaminovaných stavebních materiálů (škvárotvárnice) stavěly domy, jejichž majitelé museli být následně vystěhováni:
https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/22108/janota_2012_bp.pdf?sequence=1
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 10:27 Reaguje na Richard Vacek
Jistě, fosil je mrtvice po všech stránkách. Problém je radioaktivní odpad.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.3.2023 18:00 Reaguje na Pavel Hanzl
No jo ale protože je ho v objemu Země o mnoho řádů více než v jaderných elektrárnách, tak se ho rozpadne o mnoho řádů více, než v elektrárnách.
A zatímco proti jaderným elektrárnám zelení bojují, proti mnohem početnějšímu rozpadu v přírodě neprotestují.
Odpovědět
sv

sv

30.3.2023 21:41 Reaguje na Richard Vacek
Ano, někteří politici ... jako třeba flákač bureš, který způsobil to, že v roce 2014 byl zastaven rozjetý tendr na další blok v Temelíně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 19:31
Jak už jsem tady uváděl. Bezemisní česká republika potřebuje 40 á 1 GW jaderných bloků nebo 400 á 0,1 GW MJE, nebo 40000 vrtulí nebo 400km fve, nebo směs. A to je taková pálka peněz a práce, že to není reálné dříve než za 50 let. Takže mohou dohodnout cokoli, nebo něco jiného. Pouze císař je nahý.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 19:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
400km2 FVE, zastavěná plocha čr je 28,7 tisíc hektarů tj. 287 km2
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist