https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strany-planuji-chranit-pudu-a-vodu-ci-zvysovat-sobestacnost-v-potravinach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strany plánují chránit půdu a vodu či zvyšovat soběstačnost v potravinách

26.7.2021 11:45 | PRAHA (ČTK)
Mnohé z programů se zemědělstvím dopodrobna nezabývají.
Mnohé z programů se zemědělstvím dopodrobna nezabývají.
Strany a koalice před říjnovými volbami ve svých programech slibují v zemědělství hlavně snahy o zachování či zvýšení soběstačnosti ve výrobě potravin, chtějí chránit zdroje, jako je voda nebo zemědělská půda. Mnohé z programů se ale zemědělstvím dopodrobna nezabývají.
 

KDU-ČSL, TOP 09 a ODS ve své koalici Spolu plánuje posílit vliv vlastníků na stav půdy. Chce podporovat soukromé vlastníky, myslivce nebo včelaře k sázení stromů nebo zakládání krajinných prvků. Koalice také chystá v zemědělství větší podporu pro malé farmy. Hodlá také vytvořit fond, aby si zemědělci mohli kupovat zpracovatelské firmy. Plánuje rovněž více podporovat biozemědělství a zvýšit objem peněz na pozemkové úpravy, každoročně by mělo jít o tři miliardy korun.

Koalice Pirátů a Starostů by se v případě vítězství ve volbách snažila prosadit zavedení vyšší dotace na prvních 200 hektarů na farmách. Nebylo by pak podle ní třeba nastavení horního limitu evropských plateb. Zároveň by koalice omezila zemědělské dotace pro producenty plodin, které nejsou určené na produkci potravin nebo krmiv. Ve svém programu pak také uvádějí, že hodlají zabránit budování kanálu Dunaj-Odra-Labe, chtějí také základní zemědělské dotace podmínit setím meziplodin pro krmné účely nebo zelené hnojení.

Sociální demokraté píšou ve své vizi, že budou podporovat zejména malé a střední zemědělce. Chtějí prosazovat předkupní právo na zemědělskou půdu tam, kde vlastníci požádají o změnu na stavební parcelu. ČSSD pak chce podporovat turismus do českých vinařských oblastí, počítá i s prosazením potravinového semaforu, tedy značení potravin v obchodech, kdy lidé podle barvy na obalu mají poznat, zda je daná potravina zdravá.

Komunisté žádají vrácení správy vodních zdrojů do rukou krajů a obcí. Už současná vláda na tento záměr vypisovala dotační programy. Dále KSČM chce zastavit zábor zemědělské půdy, podporovat organické hospodaření na ní nebo zvýšit soběstačnost ČR v produkci potravin.

Hnutí ANO zatím program nepředstavilo, její poslanci ale opakovaně podporovali dotace do živočišné výroby, odmítali zastropování evropských dotací podle velikosti farem a snažili se podpořit soběstačnost ČR ve výrobě potravin. Strana dlouhodobě podporuje investice do zemědělství.

Hnutí SPD v minulých dnech představilo základní body svého předvolebního programu, samotnému zemědělství se ovšem zatím podrobně nevěnuje. Strana dlouhodobě podporuje větší soběstačnost ČR ve výrobě potravin. Její poslanci například předložili v uplynulém programovém období pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, kterou chtěli zavést kvóty na prodej základních českých potravin ve větších obchodech.

Hnutí Přísaha pak chce řešit problémy spjaté s klimatickou změnou. "Pouze zdravá krajina nám poskytne potřebné životní podmínky. Už proto, že jsme 'střecha Evropy', chceme se soustředit na zvyšování schopnosti české krajiny zadržovat srážkovou vodu všemi dostupnými způsoby a následně s touto vodou efektivně a hospodárně nakládat," píše ve svém programu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

26.7.2021 12:21
To si zase užijeme do říjnových voleb blabolu,slibu a chytrých kecu
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.7.2021 12:50 Reaguje na karel krasensky
Přesně tak.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.7.2021 15:49
Co tak najednou ?

To měli dělat už před 30roky.
Odpovědět
va

vaber

27.7.2021 08:05
to jsou sliby a až se bude hlasovat o zákonech bude vše jinak,
přednost dostane vždy zisk,před přírodou a chytré hlavy to zdůvodní tím ,že peníze je možno použít na nápravu přírody,
to je logika, nejdřív zničím a potom dám nějaký halíř na nápravu přírody s pochybným výsledkem ,ale získám slávu a média ze mě udělají ochránce přírody
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist