https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-mikeska-vetrne-elektrarny-nesnizuji-ceny-nemovitosti-ukazala-prvni-analyza-z-ceska
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mikeska: Větrné elektrárny nesnižují ceny nemovitostí, ukázala první analýza z Česka

16.6.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přítomnost větrných elektráren v obcích nemá negativní vliv na ceny nemovitostí – ukazuje první systematická analýza realizovaných prodejů domů v Česku za posledních deset let. V lokalitách s větrnými elektrárnami i bez nich rostly ceny rodinných domů a rekreačních objektů srovnatelným způsobem. Nikde nedošlo k poklesu. Ceny nemovitostí jsou v průměru v obcích s větrnými elektrárnami dokonce o 5 % vyšší, než v těch bez nich. Výsledky tak vyvracejí obavy veřejnosti z negativního vlivu větrných elektráren na jejich nemovitosti.
 
Jde o první studii tohoto druhu provedenou v České republice. Na její přípravě se podíleli experti z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a z Oddělení environmentální geografie Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

„Na základě naší analýzy lze říci, že přítomnost větrných elektráren nemá v českých podmínkách statisticky významný negativní dopad na ceny nemovitostí v okolních oblastech. Ceny jsou spíše ovlivněny geografickými, ekonomickými a sociálními faktory daných regionů než přítomností větrných elektráren,“ řekl David Slavata, z Ústavu oceňování majetku na Ekonomické fakultě VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

Analýza vychází z dat o realizovaných prodejích rodinných domů a objektů individuální rekreace z katastru nemovitostí za období od roku 2014 do roku 2024. Klíčovými indikátory jsou průměrná cena za metr čtvereční zastavěné plochy a cenový růst v čase. Vliv větrných elektráren je zkoumán pomocí komparativní analýzy v šesti dvojicích obcí, které jsou srovnatelné z hlediska demografických a socioekonomických ukazatelů, přičemž pouze jedna z obcí v každé dvojici se nachází v blízkosti větrných elektráren. Tato metodika reflektuje nejen geografické, ale i socioekonomické rozdíly jednotlivých lokalit.

„Obava ze snížení hodnoty nemovitostí patří společně s obavami z hluku a vizuální změny krajiny k nejvýznamnějším faktorům ovlivňujícím postoje obyvatel k plánovaným projektům. Naše dlouholeté výzkumy ovšem ukazují, že v lokalitách, kde se větrné elektrárny postavily, dochází k tzv. efektu familiarizace. Díky osobní zkušenosti obyvatel s elektrárnami dochází k odbourávání původních obav z možných negativních dopadů, zvyknutí si na elektrárny jako na běžnou součást krajiny a převažuje vnímání jejich pozitivních přínosů pro místní rozvoj,” řekl Bohumil Frantál z Oddělení environmentální geografie na Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

Větrné elektrárny posilují rozvoj venkova: nový zákon zavádí nové finanční benefity pro obce

Větrné elektrárny mohou významně přispět k rozvoji venkovských oblastí: vytvořením pracovních míst či přímými benefity. Tedy například finančními odměnami, které provozovatelé elektráren vyplácejí obcím, v nichž se tyto zdroje nacházejí. Tyto příjmy obce investují do zlepšení infrastruktury a služeb pro své obyvatele, což vede k lepšímu zázemí a kvalitě života. Některé projekty navíc umožňují i přímé finanční benefity či slevy pro místní obyvatele.

„Peněžní příjmy z větrných elektráren umožňují obcím investovat do rozvoje infrastruktury a služeb, což vytváří atraktivnější prostředí pro život a přitahuje nové obyvatele,“ řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Nově schválený zákon, který nyní prošel Poslaneckou sněmovnou, tento rozvoj podporuje zavedením povinného poplatku z elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách. Ten bude směřovat přímo obcím a nahradí, případně doplní – pokud dojde k úpravě – dosud nejčastěji využívané dohody s obcemi. Cílem nového poplatku je ochrana trhu a podpora obcí a investorů při jednáních o spolupráci včetně finančních kompenzací, které vyvažují zásah větrné elektrárny do okolní krajiny. Tento přístup má stabilizovat vztahy mezi investory a obcemi a motivovat obce k aktivní spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Poplatek je nastaven tak, že nebrání případným individuálním dohodám obce s investorem (a nerozlišuje, zda bude obec zahrnuta či nikoliv do akcelerační oblasti).

Větrná energetika v ČR v číslech

    • V České republice je na území více než stovky obcí přes 200 větrných elektráren.
    • V Polsku, které je čtyřikrát větší než Česko, bylo loni instalováno padesátkrát více větrných turbín. Větrná energie tam pokrývá 14 % roční spotřeby elektřiny, zatímco v Česku pouze 1 %.
    • Nejstarší dosud fungující větrná elektrárna v ČR byla postavena v roce 1993 na Hostýně.
    • Největší větrný park v České republice má 21 elektráren a nachází se v Ústeckém kraji.
    • Nejvyšší větrná elektrárna je Vrbice, jejíž výška náboje dosahuje 138 metrů.


reklama

foto - Mikeska Martin
Martin Mikeska
Autor je vedoucí sekce Média a komunikace Komory obnovitelných zdrojů energie.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

16.6.2025 09:12
některé články jsou tu jen proto, aby se náhodou na ně nezapomnělo s dotacemi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.6.2025 09:47
Zajímavé ale je, že si je majitelé nestavějí u svých vil a nebo ty vily u
těch větrníků, když to prý lidem nevadí a nesníží to hodnotu nemovitosti.
Čekám, kdy tu bude článek, že nemovitost neztrácí cenu u nové dálnice,
u vysokorychlostní dálnice, průmyslové zóny atd., protože praxe je zcela
jiná, než cinknutá analýza. Víte co snížilo cenu nemovitosti mého známého
na polovinu? No přece nepřízpůsobiví sousedé! Potenciální kupci se otočili
a šli, když za plotem viděli skládku a kolem ní opilé sousedy slavící den
"DÁVKOBRANÍ". Ano i tam málo stačí a slevíte na polovinu ODHADNÍ ceny.
Toto riziko odhadce nezná a ani to není daňově zvýhodněno. Nakonec tam
zůstal bydlet, postavil 3 m vysoký betonový plot s žiletkovým drátem a
zazdil okna směřující k sousedům. V den dávkobraní (je asi denně) jde
raději na pivo do hospody a doma chodí se špunty do uší. Takže závěrem
pouze to, že mne o neškodnosti větrníků přesvědčí pouze vily majitelů
pod nimi a nic jiného.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.6.2025 10:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak jest !
Kecy v kleci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.6.2025 12:07
Co jiného může pan Mikeska napsat?
Odpovědět

Radek Čuda

16.6.2025 12:26
Dvě věci.
První je nesporný fakt, že konkrétní lokalita zásadním způsobem ovlivňuje hodnotu nemovitosti, bo právě pozemek je tím, co každou haluznu činí jedinečnou (abstrahuji od výtvorů skutečně špičkových architektů, kterých ale zase tak moc není). To každý, kdo o realitách alespoň něco ví.
Druhou věcí je, že tvrzení "Přítomnost větrných elektráren v obcích nemá negativní vliv na ceny nemovitostí ..." má absolutně nulovou vypovídací hodnotu, protože vždy rozhoduje poloha toho konkrétního pozemku vůči té vrtuli. Ostatně, netýká se to jen vrtulí, prakticky v každé obci jsou pozemky/nemovitosti, které jsou jednoduše řečeno na "dobrém fleku", stejně jako ty, které jsou na místě "na hovno" a i v rámci jedné obce mohou existovat, a skoro vždy také existují značné cenové rozdíly.

Pokud je v katastru obce nějaký ten vrtulový ráj, tak na některých pozemcích o něm člověk vůbec neví (a tam ta jeho existence samozřejmě žádný vliv na cenu mít nebude), v jiných si z něj mohou obyvatelé hodit mašli. A to je nutno vzít v úvahu oblíbenou kratochvíli naprat ty vrtule na hranici svého katastru, kdy to místním nijak neva, ale v sousední obci jsou z toho na prášky. Ale tam už se nejedná o "vrtule v obci", takže z pohledu tohoto nablblého článku se vlastně nic neděje.

Ale ok ... i pan Mikeska musí z něčeho platit složenky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.6.2025 17:12 Reaguje na Radek Čuda
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.6.2025 09:36 Reaguje na Radek Čuda
...ale proč mají kvůli tomu trpět všichni ostatní?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.6.2025 09:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy také trpíte? Čím?
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2025 10:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Trpět čím a kdo???

Já se k vrtulím nikterak nevyjadřoval, já se vyjadřoval o omezení ... eufemisticky řečeno ... výše uvedené analýzy a z ní vycházejícího článku.

Osobně považuji VtE a MVE za čisté zlo, které kurví krajinu a ekosystémy jednotlivých lokalit, a to za situace, kdy jejich přispění k energetickým potřebám ČR je výrazně menší, než jsou uvedené škody.
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2025 10:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tedy pokud ta vaše reakce nebyla na ten poslední řádek o složenkách ... to jsem pak blbě pochopil, a pokud tomu tak bylo, tak se vám rovnou omlouvám.
V takovém případě je pak má předchozí reakce zcela zbytečná.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

17.6.2025 11:28
Tak je to bravurně vyřešeno - vrtulník do každé městské vilkové čtvrti, na každé náměstí a do každého parku.
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2025 16:22 Reaguje na Stanislav Mudra
Já bych začal se stavbou na pozemcích sousedících s nemovitostmi všech těch zastánců "větrného dobra", zejména z řad společníků a statutárních zástupců těch firem, které ty VtE parky chtějí v těch obcích stavět.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

17.6.2025 17:13
Právě jsem se vrátil z Dánska. A světe div se, v zemi kde fouká od rána do večera nestojí většina vrtulí kde se komu zlíbí, ale jsou v naprosté většině při pobřeží nebo přímo v moři. A to i to nejhorší místo v Dánsku má větrný potenciál větší než to nejlepší u nás.
Místo abychom plnili nějaké nesmyslné tabulky z Bruselu, kolik musíme mít vrtulí, by bylo lepší tyto peníze investovat do posílení sítí tam kde opravdu fouká a kde je roční využití větrné energie podstatně ekonomičtější.
Na cestě přes Německo do Dánska a zpět jsem viděl mnohokrát jak přes den kdy hodně foukalo , byly mnohé vrtule vypnuté. To pravděpodobně znamená, že instalovaný výkon již převyšuje v dané oblasti poptávku.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

18.6.2025 14:15
Tak si myslím, pokud by autor této oslavné ódy vlastnil a žil v domku, pár set metrů od větrné turbíny, asi by ho psaní takového propagandistického článku, rychle přešlo.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.6.2025 23:09
Jsou mista, kde postavit vetrnik nebo i vetrnou elektrarny dava smysl. Treba takova Vosecka bouda v Krkonosich. S Polaky na blizke Szrenici je asi tezka domluva, tahat elektrinu ze 7 km vzdaleneho Harrachova podel Mumlavy by bylo nakladne. Vosecka bouda - jako vetsina plochy hrebenu Krkonos - ma velmi dobre podminky pro ziskavani ekologicke elektricke energie. Navic by stavba takove elektrarny - nemusela by ani byt prilis velka, spotreba
energie takove boudy bude cca jen nekolik malo domacnosti (pozn. domacnost to je zavedena pokrokova jednotka spotreby ci vykonu nahrazujici zastarale kilowatthodiny a kilowatty). Kratka obdobi bez vetru by zvladla mala vodni elektrarna dole na Mumlave a vhodne bateriove uloziste skryte do skalni skupiny Jinonose. A hlavne - melo by to vychovne ekologicky smysl. Ukazalo by to limity pouziti takovehoto zdroje. Nevelka turbina - by sice zabijela mnozstvi taznych ptaku na tech hrebenech a rusila trochu i hlukem (silnejsim, nez je prirozeny hluk vetru v tamnim lesiku s kosodrevinou)
turisty navstevujici danou boudu - ale jeji hlavni funkce by byla i osvetova: ukazovala by, co to je za zhuverilost stavet takoveto "obnovitelne zdroje" ve velkem rozsahu. V malem rozsahu treba zrovna na te Vosecke boude by to smysl melo
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.6.2025 23:13 Reaguje na Miloš Zahradník
A odkazeme li jeste k titulku tohoto clanku, stabilni vetrny zdroj by vyrazne zvysil atraktivitu Vosecke boudy a komfort jejich navstevniku a jeji majitel (je to tusim cesky svaz turistu) by na provozu te boudy mohl zacit lepe vydelavat. A to vubec nemluvim o te ohavnosti (a ted si konecne nedelam srandu) kterou jsou obcasne tamni zdroje elektriny totiz hlucne a coudici naftove agregaty
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist