https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/straznici-v-pardubicich-odchytavaji-prekrmene-labute
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strážníci v Pardubicích odchytávají překrmené labutě

15.12.2016 12:56 | PARDUBICE (ČTK)
Lidé často nevědí, že čerstvé rohlíky, housky nebo chléb způsobují labutím zažívací potíže. Dvanáctikilogramový pták dokáže zkonzumovat denně i třetinu své váhy. Jednostranná strava v podobě pečiva je pro ně nebezpečná.
Lidé často nevědí, že čerstvé rohlíky, housky nebo chléb způsobují labutím zažívací potíže. Dvanáctikilogramový pták dokáže zkonzumovat denně i třetinu své váhy. Jednostranná strava v podobě pečiva je pro ně nebezpečná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochočené labutě, které žijí na jezírku Bajkal v Pardubicích, lidé překrmují čerstvým pečivem. Strážníci proto v zimě přejedené ptáky odchytávají a vozí na veterinární kliniku, kde absolvují týdenní dietu, informoval dnes strážník Pavel Antoch.
 

"Labutě prapůvodně žily na vodních tocích a živily se vodními rostlinami. Pro ně je teď samozřejmě mnohem pohodlnější vykulit se na kraj Bajkalu a nechat do sebe házet jeden rohlík za druhým," řekl Antoch.

Lidé ale často nevědí, že čerstvé rohlíky, housky nebo chléb způsobují labutím zažívací potíže. Dvanáctikilogramový pták dokáže zkonzumovat denně i třetinu své váhy. Jednostranná strava v podobě pečiva je pro ně nebezpečná.

"Když zbaští hodně čerstvého pečiva, nedělá jim to dobře. Jsou dehydratované, udělá se jim špatně, oslabí se jim organizmus a musejí se odchytit," řekl Antoch.

Skupina labutí je pod dohledem místních obyvatel. Strážníkům zavolají, že některá z nich není v pořádku. Pravidelné hlídky policisté u Bajkalu ani nedělají. Tento týden se po pobytu na klinice jedna labuť k polabinskému jezírku vrátila. "Na veterině měla klasickou dietu a odpočinula si," řekl Antoch.

"Labuť je velká husa, není to žádný pitbul. Chytá se za krk a takzvaně zabalí, abyste nedostali nafackováno křídly," uvedl.

V 70. letech se labutě začaly ve městech hojně množit, protože tam měly dostatek potravy a neohrožoval je žádný predátor. Pokud je lidé chtějí krmit, měli by jim dávat pečivo staré dva až tři dny nebo jim přinést kousky vařené mrkve, dodal Antoch.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist