Stromy automaticky neznamenají návrat vody. Vegetace může vyvolat i sucho
Rostliny, klima, oxid uhličitý v atmosféře, řeky a půdní rezervoár, celková dostupnost vody. Dohromady tyto jednotlivosti vytváří provázaný, vzájemně se ovlivňující komplex.
„Přes 60 % objemu vody, která se přesouvá ze země do atmosféry, prochází skrze rostliny, transpirací,“ vysvětluje docent Justin S. Mankin. „Rostliny tak můžeme vnímat jako brčko, které vytahuje vodu vzhůru. A nás zajímalo, jak se při zvýšené koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře změní průměr tohoto brčka, respektive, jak se změní objem do atmosféry vypařené vody.“
Dosud se mělo za to, že nás čeká spíše vlhká a deštivější budoucnost. Proč? Zatím očekáváme, že se koncentrace CO2 v atmosféře bude spíše zvyšovat. A za takových podmínek budou rostliny schopné lépe fotosyntetizovat i s částečně uzavřenými průduchy v listech. Pokud ano, budou do atmosféry transpirací vydechovat méně vody. A více jí zůstane v půdě, řekách. Pomyslné brčko prostě bude mít menší průměr.
Jenže co to? Výzkum badatelů z Dartmouth a Columbia University teď tuto předpověď dost nabourává.
Prokázali totiž, že popisovaný model reakce rostlin je platný jen pro vegetaci rostoucí v tropech a ve vysokých nadmořských výškách. V klimatu nížin středního pásma, kterému odpovídá většina Evropy a Severní Ameriky, to ale bude přesně naopak.
„Že tu rostliny budou potřebovat méně vody k fotosyntéze a tím budou zvyšovat objem vody v půdě, platí,“ říká Mankin. „Jenže v klimaticky teplejších regionech se současně bude prodlužovat i vegetační sezóna, doba růstu. Doba, pro kterou budou rostliny vodu z půdy čerpat. Půda se tak začne vysušovat.“
Nakonec, v některých regionech, budou „příhodné“ podmínky stimulovat růst rostlin (které budou více fotosyntetizovat) a tento růst se odrazí na celkové poptávce po vodě vázané v půdě. Celková transpirace tak bude větší.
„Dospěje to do stavu, kdy – i při zvýšeném srážkovém úhrnu – budou rostliny odčerpávat z půdy více vody. Velice pak bude záležet na tom, jak budou celkové srážky rozloženy v průběhu roku. V oblastech, kde krajina získává nejvíce vody se zimním sněhem a období největší spotřeby vody je přes léto, to může znamenat problém,“ popisuje Mankin.
„Do budoucna chceme dostatek vody a rádi bychom toho dosáhli s pomocí vegetace. Ale na základě našeho výzkumu to skoro vypadá, jako by lidstvo po cestě z bodu A do bodu B ztratilo směr. Vegetace není zázračný všelék, který by zastavoval klimatické změny a sucho. Vlastně v našich klimatických podmínkách může vegetace vodní stres ještě umocnit. Závěr naší studie tak má masivní dopad na miliony lidí.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Katka Pazderů
28.11.2019 05:43Josef Novák
29.11.2019 18:19 Reaguje na Katka PazderůJiří Malík
4.12.2019 19:21 Reaguje na Katka Pazderůpavel peregrin
28.11.2019 07:32Jen taková hádanka- kde je nyní větší sucho? V jehličnatém nebo listnatém lese?
Lukáš Kašpárek
28.11.2019 12:38 Reaguje na pavel peregrinVilém N
28.11.2019 07:50Richard Vacek
28.11.2019 07:53Miroslav Vinkler
28.11.2019 10:10Základní rovnice hydrologie tvrdí , že úhrn vodních srážek/území je dán součtem a) odtoku vody b) evapotranspirací c) průsakem vod do podzemí , k tomuto území se vztahujícím.
Studie uvádí, že díky oteplování (nepopiratelné) se prodlužuje vegetační období ,což vede k delší době vegetační transpirace než jaké bylo donedávna v severním mírném pásmu(což je pravda),což povede k úbytku vody v krajině. ( tady jsou však trochu mimo).
Pokud zkoumáme nějaký jev, vždy musíme přihlížet k okolním podmínkám.
V případě ČR to jsou dvě nepříjemné pravdy.
a) tisíce km2 zemědělských ploch byly v minulosti odvodněny
b) neustále zvyšujeme podíl zpevněných ploch ( cca 17ha/den)
V důsledku a) jsme pronikavě snížili možnost zasakování vody do podzemí (k tomu je nutno připočítat zhutnění půdy v důsledku nevhodného obhospodařování půdy) a v důsledku b) zrychlujeme odtok vody z území .
Tím jsme dokázali m.j. narušit malý vodní cyklus a pronikavě zhoršili podmínky pro zadržování vody v ČR.
Z tohoto pohledu studie vytrhává z kontextu transpiraci a neprávem tvrdí, že vegetace může zhoršit vodní poměry v krajině, přičemž se ohání dílčím zjištěním,že je-li delší vegetační období i vyšší průměrné teploty v území, odpařuje vegetace více vody a tím zhoršuje vodní režim.
Nádherná ukázka jak specializovaní odborníci mají klapky na očích a vidí pouze to své.
Abychom však byli spravedliví - v konkrétním článku na www.sciencedaily je napsána také tato věta.
" Výsledek také podtrhuje , že je důležité zlepšit naše chápání, jak klimatické modely "nastavují" ekosystémy a jejich zpětnou odezvu na změnu klimatu."
S čímž nelze než souhlasit.