https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Obnovitelná energie už je hlavním zdrojem elektřiny v EU

25.1.2021 10:06 | LONDÝN (ČTK)
Celková poptávka po elektřině v EU loni podle studie v důsledku pandemie covidu-19 klesla o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv.
Celková poptávka po elektřině v EU loni podle studie v důsledku pandemie covidu-19 klesla o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obnovitelné zdroje energie loni v Evropské unii poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende. Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je přitom podle závěrů studie Česká republika a Slovensko, uvedla agentura Reuters.
 

Z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a solární energie, v loňském roce pocházelo 38 procent elektřiny v EU. Podíl fosilních paliv, jako je uhlí a plyn, činil pouze 37 procent.

V Dánsku loni vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent.

Celková poptávka po elektřině v EU loni podle studie v důsledku pandemie covidu-19 klesla o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv. Produkce elektřiny z uhlí se proti roku 2019 snížila o 20 procent a ve srovnání s rokem 2015 se propadla o polovinu.

"Výroba elektřiny z uhlí klesla téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který uhlí zažívalo už před covidem-19," upozorňuje studie.

Řada evropských zemí postupně odstavuje uhelné elektrárny ve snaze splnit cíle pro snížení emisí. Kvůli nízkým cenám elektřiny v době pandemie se navíc stal provoz některých uhelných elektráren nelukrativním ve srovnání s levnější výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, podotýká agentura Reuters.

"Obnovitelné zdroje budou pokračovat v růstu," uvedl analytik elektrárenského sektoru Dave Jones z institutu Ember. "Teprve se ukáže, zda se fosilní paliva zotaví. Ale pokud ano, neočekává se, že toto oživení bude výrazné," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (60)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.1.2021 10:46
To může platit jenom v zemích, které k tomu mají podmínky. Což ČR rozhodně není ! A stále musí vše zálohy, což jsou zatím stále klasické elektrárny, když JE jsou FUJ.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.1.2021 11:38
Je jen otázkou času, kdy Evropa zažije pořádný blackout. A teprve potom přijde procitnutí.
Odpovědět

Martin Černý

25.1.2021 13:00 Reaguje na pavel peregrin
Tak v pátek 8.1.2021 tomu chyběl v Evropě jen malý krůček, bylo to o fous. A asi by byl větší než ten z 2006 (tam to tenkrát postihlo "jen" 15 milionů lidí).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.1.2021 13:17 Reaguje na Martin Černý
Naštěstí to zachránila energie z jaderných elektráren u nás, na Slovensku a Slovinsku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 13:28 Reaguje na Martin Černý
Nebyl to náhodou hoax?

https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 13:57 Reaguje na Petr Eliáš
Doložil to tu pan Wagner pod jiným článkem, a to je odborník s přístupem k informacím, které my nemáme a novináři je nedokáží vyhodnotit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2021 14:13 Reaguje na Petr Eliáš
Hoax je ten článek na deník referendum. Autor vůbec netuší co se vlastně stalo, což je vidět i z toho že tvrdí, že "nedostatek elektřiny se začal šířit právě z Balkánu". Přitom to bylo přesně naopak, na Balkánu byl přebytek, jen ho kvůli poruše přenosových linek nebylo jak na severozápad dopravit. Proto na Balkánu došlo k nárůstu frekvence a ve zbytku Evropy k poklesu a ne naopak.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.1.2021 14:38 Reaguje na Emil Novák
Vzhledem k tomu, že tento článek okamžitě převzali naše ekologické organizace (Hnutí Duha, GČR), tak je jeho obsah vypovídající...:-)))
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 15:08 Reaguje na Emil Novák
No, tak pan Wagner v článku tvrdí to samé co Pavel Farkač. Pan Wagner je kapacita, o tom žádná, ale Farkač je lobbista placený Tykačem.

V článku na DR jsou jiné pohledy na situaci z 8.1.21.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2021 15:53 Reaguje na Petr Eliáš
V článku na DR nejsou ani tak jiné pohledy jako spíš pěkné nesmysly.
Je celkem jedno kdo co je, splést se může i kapacita, stejně jako může mít pravdu lobbista, podstatná jsou ověřitelná fakta. Ta jsou taková, že severozápad měl nedostatek výkonu, který nahrazoval dovozem z jihozápadu. Tedy pravý opak toho co se tvrdí v článku.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

25.1.2021 16:13 Reaguje na Petr Eliáš
Vysvětlení, jakých nesmyslů a manipulací se dopouští pan Kubala, který energetice nerozumí a nahrazuje to protijaderným zeleným fanatismem, je podrobně popsáno níže.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.1.2021 11:52
Docela zajímavý článek. :-)

https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 13:58 Reaguje na Petr Eliáš
Prostě soudruzi lžou, jak kdysi komunistické Rudé Právo.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

25.1.2021 16:11 Reaguje na Petr Eliáš
Problém je, že článek pana Kubaly je lživý a manipulativní. Napsal bych na něj do Deníku Referendum reakci, kde bych vše vysvětlil, ale na články v tomto mediu o energetice ode mě je šéfredaktorem vyhlášena totální cenzura a zákaz.
Takže základní fakta. Jak jsem popisoval v nedávném článku i zde: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-co-je-treba-vedet-pred-uzaviranim-uhelnych-elektraren
je problém v tom, že se zavírají stabilní klasické zdroje a staví pouze nestabilní na počasí závislé zdroje. Takže v době zimní inverze, kdy v celé Evropě často nedodávají větrné a solární zdroje téměř nic, tak se její síť dostává na hranici dostupného výkonu. Dominantní nedostatek je v té době na severozápadě Evropy a v některých státech, jako je třeba Rakousko. Tam se tak musí elektřina dopravovat z jihovýchodu nebo dalších států, které zatím mají přebytek fosilních a jaderných zdrojů.
Taková situace vede k tomu, že je provoz takových mohutných toků přes velké vzdálenosti v Evropě na hranici jejich výkonových možností hodně citlivý na libovolnou poruchu, třeba relativně malou, kdekoliv. Takže, výpadek kterého konkrétního zdroje, vedení nebo transformátoru odstartuje událost, už není podstatné.
V tom, že za to z jistého pohledu opravdu nemohou obnovitelné zdroje, ty v té době téměř neběží, ale klasické, které nesou celou tíhu sítě a nestačí, má pan Kubala pravdu. Ale je to hodně velká manipulace.
Má pravdu, že ve Francii měli v té době, i díky konečnému odstavení dvou bloků ve Fessenheimu, méně výkonu, než čekali, ale i tak dávaly okolo 50 GW, zatímco větrné a fotovoltaické téměř nic. Ono to dokonce bylo stejně, jako minulý rok. Ale zase je to hodně manipulativní. Bez jaderných zdrojů by v té době Francie byla vyřízená a ani nekonečný počet větrníků by ji nezachránil. Prostě to, že jen vypíná klasické zdroje a nové nestaví, ji stejně jako zbytek Evropy žene k průšvihu.
V čem už nemá pravdu vůbec, je, že by české jaderné zdroje nepřispěly k řešení problému Rakouska. Po rozdělení soustavy musely rotující turbíny vyřešit frekvenci a zároveň zdroje zvyšuji výkon. Zde v menším rozsahu výkonu fungují jaderné, uhelné a plynové bloky podobně (tepelné bloky s turbínou). Takže v krátkodobé regulaci v menším rozsahu výkonu pracují pro regulování sítě jaderky stejně jako plynovky nebo uhelky. A tak zasáhly i v tomto případě. Na co odpovídal pan Gavor (a nejspíše šlo o jeho slova vytržená z kontextu), je situace, kdy je třeba měnit výkon ve velkém rozsahu. Tam opravdu jsou jaderky pomalejší a hlavně při vypínání a zapínání opravdu nedosahují takových parametrů, jako plynové bloky. Ale to nebyl ten případ. Zde musely v první řadě zareagovat rotující turbíny v extrémně krátkém čase. A tak má pravdu pan Farkač. On je zaměstnancem Tykačovi firmy, ale na rozdíl od pana Kubaly z Deníku Referendum energetice rozumí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 22:11 Reaguje na Vladimír Wagner
Zase jste tu sázodlouze vysvětlil, jak jsou všichni blbí a jak to nejde.
Mohl byste někdy napsat, jak to teda jde?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
70 % jádro, několik procent vody a případně OZE. Bude-li voda stačit na vyrovnávání jejich kolísání, nebo bude-li k dispozici JE s dostatečně flexibilním výkonem. Pokud ne, tak jen jádro a voda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:22 Reaguje na Jan Šimůnek
A při rychlosti výstavby asi tak za 10 let ani ťok, to nastane asi tak kdy?
A při ceně, kterou už naší krachující a prodlužené ekonomice nepůjčí nikdo, to vidíte kdy?
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.1.2021 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak musíme přestat vykrmovat solární barony a další bezcenné parazity, platit podpory ekofašistům, politickýḿ neziskovkám a provádět podobné ekonomické nesmysly a ušetřené peníze dát do toho, co má smysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2021 21:51 Reaguje na Jan Šimůnek
"musíte" myslítejako koho?
Celou tuhle korupční taškařici si vymysleli soudruzi z ČSSD, KSČM a do dokonalosti to dotáhlo ANO.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.1.2021 03:36 Reaguje na Vladimír Wagner
Další problém je , že provoz mohutných toků elektřiny přes velké vzdálenosti se neobejde bez poměrně vysokých ztrát. Případně pro snížení ztrát je třeba jít do co nejvyššího napětí, potom to nejde jinak než stejnosměrným napětím, to znamená technicky velmi náročná zařízení, kde je zase o to větší riziko neprozkoumaných provozních stavů nebo rovnou havárií.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2021 13:27 Reaguje na Vladimír Wagner
vlastě se stalo to ,že část Evropy měla trochu jinou frekvenci sítě, než jiná část Evropy, což je problém pro vedení které takové dvě části spojuje
kdysi dávno, když naše soustava nebyla spojená se sousedními státy ,frekvence sítě občas poklesla ,ale pokud v soustavě převažují spotřebiče ,jako el. motory, s poklesem frekvence klesne i odběr a nikdo to ani nepoznal
ovšem dnes jsou el. ochrany nastaveny tak, že mohou takovou situaci ještě zhoršit, naprosto nejdůležitější je správné nastavení ochran na generátorech a linkách, aby stabilita soustavy byla co největší a to je docela věda
samozřejmě pokud pokles frekvence je velice rychlý ,setrvačné hmoty turbín a generátorů ,na velice krátkou dobu mohou zásadně pomoci
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.1.2021 12:01
Vzhledem k tomu, že v Evropě poroste počet elektromobilů, poroste i nápor na rozvodnou síť. Očekávám, že ten optimismus časem pomine.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 13:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Rozvoj fve zase nároky na síť snižují. A hodně lidí si elauto dobíjí doma ze střešní fve.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.1.2021 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Těch elektromobilů tady zase tak moc není, zato dobíjecí stanice u supermarketu a podobně jsou pořád obsazené. Proč asi? A mimochodem, elektromobily se doma obvykle dobíjejí přes noc, kdy slunce nesvítí. Ony jsou solární panely na noční provoz?
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 13:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jistě, pan Hanzl na ně chodí svítit svíčkou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 22:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Předpoladem je, že člověk, který si pořizuje elauto a fve není úplně blbý.
Pokud ráno odjíždí do práce a vrací se večer, tak si to prostě pořizovat nebude. Je to tak strašně složitý?
Pokud má doma živnost, dílnu a autem jezdí po zákaznících a ne denně, tak má čas to dobíjet když svítí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2021 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpokládat můžete co chcete, ale realita je taková, že pro drtivou většinu uživatelů, jedno kterých, platí, že ve dne auto jezdí, v noci stojí ... tedy se může nabíjet. Nevím jakým fofrem by se dal e-mobil nabít z FVE, ale u běžného domu to žádná hitparáda nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Malé auto se dá na 100 km jízdy nabít za průměrný den asi z 30m2 panelů. Velmi hrubý odhad, radši bych vyčlenil 40 m2.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.1.2021 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale jo, ale furt je to o tom, že nabíjíte docela hodně hodin, z těch FVE to fakt nebude nějaký fofr, a PŘES DEN ... tedy v době, kdy potřebujete svištět.

A to úplně pomíjím cenu té instalace, tedy její návratnost, a to i s ohledem na to, že občas je hnusně a nabijete prd.

Jako nějaké záložní řešení, ok, ale na to je to zase asi drahá sranda. To už mi dává větší smysl ve dne to fedrovat z FVE do sítě a v noci ze sítě nabíjet auto. Jako nějaký izolovaný e-mobilní energetický ostrov je to pěkně na hovno. Pokud nejste noční taxikář:-).
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.1.2021 17:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Buď je to fanda, který je ochotný v tom utopit majlant, nebo člověk zblblý ekologickou propagandou, jakou tu provádíte třeba vy. Ten pak spláče nad výdělkem, to je jasné.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 18:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Chachachá, zamáli se zbrojnoši a odešli vpravo ...
Odpovědět
VN

Vilém N

25.1.2021 12:25
"Výroba elektřiny z uhlí klesla téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který uhlí zažívalo už před covidem-19," upozorňuje studie.

Podobně bude zít
"Prodej automobilů se spalovacím motorem klesl téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který spalovací motory zažívaly už před covidem-19,".

Vše nastalo tak nějak samo. Přirozeně :-D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 13:42 Reaguje na Vilém N
Jistě. Technický pokrok nezastavíte, i když se naši ropáci skutečně snaží.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 14:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektromobil není technický pokrok. Elektromobily tu byly už v předminulém století a byl to elektromobil, který jako první překonal "magickou" rychlost sto km za hodinu (na závodním okruhu). Jenže od té doby v podstatě neudělaly elektromobily žádný kvalitativní pokrok. Na rozdíl od aut se spalovacími motory.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:28 Reaguje na Jan Šimůnek
A svítíme stále svíčkama a jíme syrové maso ulovených zvířat, voni sou hlava.....
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.1.2021 17:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak laskavě uveďte, co se na těch elektromobilech od toho roku 1880 a něco zlepšilo. Myšleno kvalitativně. Tesla má akorát modernější disajn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2021 19:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Prakticky úplně všechno. I pneumtiky jsou ze zcela jiného materiálu a vypadají i fungují úplně jinak.
Odpovědět
MG

Milan G

25.1.2021 12:42
Nejdřív je třeba říct co je Agora Energiewende, Agora Energiewende je think tank podporující Energiewende v Německu. Je financován Stiftung Mercator a Evropskou nadací pro klima. Ember institut už není obyčejná neziskovka, ale neziskový výzkumný ústav, doporučuji kouknou na jejich stránky.

A tak si říkám proč vydávají tak naprostou a zbytečnou studii. Asi jim došly peníze, tak rychle něco zbastlit a eura se už přikutálejí samy. On se vždy nějaký ten obskurní grantík najde, že.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.1.2021 13:22 Reaguje na Milan G
Možná jim nedošly prachy, ale usoudili že za ty peníze musí občas něco sesmolit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 13:55
Zprávy na úrovni zpravodajství komunistického Rudého Práva. Čili jen bláboly a nesmysly.
Odpovědět
VK

Václav Kain

25.1.2021 14:59
Nějak tomu nemám chuť věřit.Rakousko by bez nás bylo nahrané.Francie má z atomek 70% energie.Bez stabilních náhradních zdrojů bychom dopadli velice špatně.Němečtí zelení začínají řádit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 17:11 Reaguje na Václav Kain
Začíná se v praxi jejich řádění projevovat. Řádí už, a odporně, hezkých pár let.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.1.2021 18:18
Tak jako elektrická trakce zvítězila nad tou parní, tak i obnovitelné zdroje zvítězí nad zdroji fosilními. Na to je přírodní zákon. Energie ze Slunce je prostě mockrát více než ze spalování čehokoliv.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.1.2021 18:45 Reaguje na Katka Pazderů
Mám pro vás návrh. Vyhlásíme sbírku na vaši FVE ,abyste ji měla po započtení státní dotace gratis.
Vy se potom odpojíte od distribuční sítě a my budeme mít pokoj.
Váš RD bude plně vázán na OZE a splní se vám váš sen. (zadarmo)

Vaši odpověď znám- odmítnete, protože když nebude svítit budete bez energie ,a to nedopustíte.
Problém OZE obecně je zejména v tom, že nikdy tyto zdroje nemohou garantovat jistotu dodávek do sítě. A to se nebavím o výkonovém rozpětí, které lítá od 0-100%, klidně několikrát za den. To je doslova černá můra každého energetika. A víte proč?
Protože doposud nikdo nevymyslel blbovzdorný přenosový systém na takové rozsahy a výkony.

To jsou ty kecy o nutnosti upravovat páteřní energetické systémy a de facto ke každému zdroji OZE přistavit kompenzaci , to všechna za astronomické náklady , které nám odběratelům časem hodíte na hrb.

Je to hnus, zelená velebnosti.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 21:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vy jste snad nikdy neslyšel o projektu Český samostatný dům anebo podobných, které skutečně stojí a nejsou napojeny na žádné sítě? Běžná fve vám dá naprostou soběstačnost 9 měsíců do roka, na noc stačí malá baterie. Problém je listopad, prosinec, leden, ty se řeší hůř (když nejdu vůbec do sítě). Ale s palivovým dřevem, předimenzování fve, možnost turbínky do potoka, atd. vymýšlí se různé udělátory na dřevoplyn....
Odpovědět
SB

Solární Baron

29.1.2021 16:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako majitel střešní fotovoltaické elektrárny se podivuji, kdo může toto podporovat a vůbec povolit. Například dnes vyrobila 0.2 kWh a na to bych fakt 100 km neujel. Stála mě 311.000.- a za 8 let vyrobila elektřinu, dle výkupních cen za 14.000,-. Hlavně v létě, když není potřeba. Je pravda, že mně na provoz elektrárny Vy ostatní přispíváte dotacemi a díky tomu již Vaše elektřina stojí více než 3 koruny za kWh. Díky těmto pánům Hanzlům je Evropa Číňana skanzen a jen pro smích. Protože mám tepelné čerpadlo ucpané sněhem a přeplo se na přímotop, děkuji uhelným a atomovým elektrárnám, díky kterým nám pan Hanzl může radit a večer si rozsvítit.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 19:25 Reaguje na Katka Pazderů
Elektrická trakce zvítězila nad tou parní proto, že je mnohem méně pracné odebírat energii pro pohyb po kolejích, než házet uhlí do žhavého ohniště parního kotle. Z téhož důvodu byly po koněspřežných tramvajích (zřejmě kvůli "koblížkům") zrušeny parní tramvaje a zavedeny elektrické tramvaje, v Praze už od roku 1891, v Brně roku 1900 a v Ostravě roku 1901.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 19:30 Reaguje na Katka Pazderů
Nejste náhodou taková ta "česká učitelka", co je žrali ve třicátých létech minulého století žraloci, v moři u Dubrovníku v bývalé Jugoslávii?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2021 19:44 Reaguje na Katka Pazderů
Jo, jednou možná, když to bude podle neviditelné ruky trhu. A né podle dotací a nařízení !
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 08:23 Reaguje na Katka Pazderů
Nechtěla byste využívat raději energii z Antaresu nebo Betelgeuse? Tyhle obří hvězdy (umístěny ve sluneční soustavě by sahaly až skoro k Marsu) jí vyprodukují mnohem víc než Slunce.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2021 08:24 Reaguje na Katka Pazderů
v naší sluneční soustavě je téměř všechna energie ze slunce, jiný zdroj energie není, když pominu štěpení uranu a jadernou fůzi kterou neumíme a proto budoucnost ,pokud vůbec budoucnost bude, musí využívat energii ze slunce,
bohužel ani tu sluneční energii dnes neumíme dobře využít, umíme dobře jen spalovat, to co díky sluneční energii kdysi vzniklo
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2021 09:00 Reaguje na Katka Pazderů
Vážená paní,
od nižšího stupně základní školy až po postgraduály na škole vysoké, jsem byl neustále ujišťován, že socialismus musí zvítězit, a že je to přírodní zákon, vědecky prokázaný v rámci bádání vědeckého komunismu. Ještě v listopadu 1989 vyšlo speciální číslo vědeckého časopisu Nová Mysl, které přineslo výběr vědeckých statí na téma "proč je vedoucí úloha komunistické strany ve společnosti pro ni naprosto nezbytná". Pikantní je, že vyšlo asi dva dny poté, co byla tato vedoucí úloha zrušena (no, nekupte to jako naprostou kuriozitu!). No, a ten listopad 1989 celkově jasně ukázal, že žádný takový zákon není.

Je mi velice líto, neexistuje žádný zákon, podle něhož by OZE, vyžadující obrovské dotace na svůj provoz, měly "zvítězit" nad zdroji, které žádné dotace nepotřebují a ještě vydělávají peníze. Jen je zapotřebí zákon, na jehož základě by provozovatelé a vnucovatelé těchto OZE šli v pruhovaných teplácích za katr. A vzhledem ke škodám, které nadělali, na opravdu hodně dlouho.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.1.2021 19:41
To jsou mi počty! Uhlí zatížím emisními povolenkami a pak ho označím
za nekonkurenceschopné. OZE podpořím dotacemi a přednostním odkupem
za zvýhodněné ceny, aby byly vůbec rentabilní. Pak postavím paroplyny
pálící uhlíkové palivo, abych vyrovnal výpadky OZE a říkám tomu EKO.
Dovezu dříví z pralesů ke spálení, abych měl "nulovou" uhlíkovou stopu
a doma dříví nechám hnít v lese, Buď jsem blázen já a nebo ekologové.
Já byl kdysi taky ekolog(spíše ochránce přírody), ale nyní jsem prý
ropák, když chci do doby postavení dostatečného množství JE pálit
tuzemské uhlí a neunáhlit se při odstavování uhlí jako zdroje tepla
a elektřiny. Logika se nenosí a skuteční odborníci už nemají sílu
oponovat zeleným nevzdělancům. Opravdu se musíme dožít energetické
nouze, aby se lidé vzpamatovali z tohoto bludu? Asi ano, ale čím
dříve tím lépe, dokud není ještě pozdě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2021 19:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Stačila takzvaná sibiřská zima v celé Evropě, minimálně měsíc. To je ve dne bez sluníčka -10/15°C a v noci -25/35°C.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.1.2021 19:50 Reaguje na smějící se bestie
A k tomu občas nějakej ten " blekaut ".
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.1.2021 20:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Jsem na tom stejně. Jedinou možností je jít k volbám a hodit hlas stranám, které to vidí stejně jako my.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.1.2021 11:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Bez té energetické nouze, to opravdu asi nepůjde, tak dobrý kšeft je pro provozovatele a jejich nohsledy a podporovatele rozšiřování OZE.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.1.2021 03:24
On to je spíš problém než záležitost k oslavě.
Odpovědět
RM

Roman Mysík

26.1.2021 17:28
Jdu štípat louče.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2021 18:25
Elektromobil je ideální pro nočního zámečníka(zloděje). Jezdí tiše,
dobíjí ho soláry, na které si nakradl(nakradl si i na elektromobil)
a je tak ideální ekolog. Elektromobil dám do nákladů, snížím základ
daně, ušetřím za dálniční poplatky a budu moci jezdit i do centra
měst, kde nuzák s dieslem nesmí. Ono to tak dnes chodí. Provozovatel
OZE obere stát o dotace, spotřebitele o zvýšené platby za energii
a po ukončení životnosti nechá soláry na pospas státu(pardon "prodá"
bílému koni). Zlodějna od začátku do konce a legálně díky jiným
zlodějům a zblblíkům. Mohl by to být pěkný vtip, ale není. Je to
realita od začátku do konce. No a ještě tomu někteří okradení
tleskají. Tak tomu říkám komedie hodna ke zfilmování .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist