SUAS Agro zavádí systém precizního zemědělství, sníží náklady i vliv na přírodu

Systém Cropwise Operations slouží pro evidenci zemědělských operací, osevních plánů a dalších podkladů pro precizní zemědělství. SUAS Agro, která patří do skupiny firem Sokolovské uhelné a obhospodařuje zhruba 1000 hektarů půdy na Sokolovsku, začala systém využívat v polovině loňského roku.
"Naší vizí bylo práci co nejvíce zefektivnit a procesy zjednodušit. Našli jsme komplexní sofistikované řešení řízené z jednoho místa, které zahrnuje veškeré oblasti evidencí v zemědělství včetně osevních plánů, pohybu strojů po polích a výkonu řidičů, satelitní snímkování, monitoring opotřebení strojů, pachtovní smlouvy a další moduly. Systém jsme začali zavádět v červnu minulého roku, teď už máme první výstupy, které ukázaly, že došlo k úspoře hnojiv nejen na podzim, ale také při regenerativním hnojení na jaře,“ uvedl Vaněk.
Kromě kompletních informací o tom, co se děje na farmě, získává SUAS Agro podklady pro odměňování pracovníků za vykonanou práci, ale třeba také satelitní snímky pro monitorování škod způsobených zvěří či fota odtokových linií vody na svažitých pozemcích, která mohou sloužit jako podklad k opatřením proti erozi půdy. "O naše zkušenosti se systémem se zajímají kolegové mimo jiné z Polabí, kteří se zaměřují na rostlinnou výrobu, ale zčásti i zemědělci z našeho kraje,“ uvedl Vaněk.
Společnost SUAS Agro se zaměřuje na chov skotu i na produkci zemědělských plodin. Z celkových 1000 hektarů tvoří asi polovinu výměry trvalé travní porosty, které slouží pro pastvu masného plemene Charolais, zbytek travních porostů slouží pro výrobu krmiv, tedy sena a senáže. Zbývajících téměř 500 hektarů zabírá orná půda, kde se pěstuje ozimá pšenice, žito, kukuřice a biomasa pro bioplynovou stanici ve Vintířově. SUAS Agro chová asi 190 kusů skotu v základním stádu, přičemž hlavním produktem je zástavový skot, což jsou telata, která jsou určena k odchovu na jiných farmách.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
pavel peregrin
11.3.2023 10:28Třeba konkrétně u nás, kdy počet polí s ornou půdou dosahuje 55 kusů s průměrnou výměrou 12 ha je podle mě návratnost takovéto technologie přinejmenším sporná. Operuje se se snížením potřeby hnojiv? K tomu jsou nutné podrobné mapy a hlavně hodně půdních analýz na tom kterém poli. A nyní: na poli mi vyjde pět míst se sníženou úrodností, většinou vlivem tzv."bubnů" či jiného půdního složení. Precizní zemědělství doporučuje posílit hnojení tam, kde je očekáván dobrý výsledek. Takže mám si tedy dobrovolně neustále snižovat i ten horší na těchto místech? Paradoxně by to vedlo k tomu, že takováto místa by se přestala postupně obdělávat vůbec, ale to z praktického hlediska není možné. Toto platí pro P,K, MG , Ca hnojení, dále v případě dusíku není možné počítat s využitelností pouze pro tu konkrétní plodinu, ale existuje cosi, co se nazývá půdní zásobenost dusíkem, týká se to amonné formy a slouží jako depozitum i pro plodiny následné.
A hlavně, což mě přijde, že si tvůrci těchto teorií neuvědomují- nezáleží vůbec na OBSAHU ŽIVIN V PŮDĚ, ale na JEJÍ PŘIJATELNOSTI PRO ROSTLINU! A v tom je nebetyčný rozdíl.
Pokud vezmu další činnost, přípravu půdy, pak 6m záběry dle mého názoru preciznost nepotřebují, protože na tento rozměr je musí slušný traktorista bez problému korigovat podle zrcátek, ať se to komu může zdát úsměvné.
Co se setí týká, určitá úspora může nastat v navazování řádků, méně už v klínech, protože sečka na obilí, pokud -a většinou tomu tak je- najíždí na souvrať vždy v určitém klínu, není schopna vrátit do zásobníku obilky již nasáté do semenovodů a botek, takže toto osivo vypadne na souvrať. A čím menší pole, tím více zvedání sečky a tím více vypadlého obilí.
Osobně největší úsporu při setí vidím ve správném nastavení výsevku a odbourání praxe tzv. "setí na jistotu", kdy i při časných výsevech jsou používány zbytečně velké výsevky.
Mohl bych pokračovat dalšími příklady, ale to není účelem, pouze jsem chtěl poukázat na dvojí stránku této problematiky a trochu ji osvětlit laické veřejnosti.