Sup z pražské zoo našel náhradní rodiče na Balkáně. Díky videu lze nahlédnout přímo do hnízda
"Od roku 2016, kdy v Bulharsku začal projekt vypouštění supů mrchožravých, jsme pomohli s odchovem a transportem 12 jedinců, z nichž se přímo v pražské zoo vylíhlo sedm," uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Mládě supa, které v minulých dnech odcestovalo do Bulharska, se vylíhlo 14. června. Do nové rodiny ve Východních Rodopech se dostalo na začátku srpna a podle Petákové ho pěstounský pár dobře přijal. Nyní je mládě přikrmované a označené vysílačkou, která ho umožní sledovat i po vyletění z hnízda.
Při vypouštění zvířete do přírody byla zvolena metoda podložení mláděte do hnízda volně žijících ptáků. Podle kurátora chovu ptáků v pražské zoo Antonína Vaidla se jedná o nejpřirozenější, ale nejnáročnější způsob. Je k němu totiž potřeba vybrat dostupné hnízdo a zkušený pár, který má vlastní mládě podobného věku. Zoo v Praze tuto metodu pěstounské péče realizovala poprvé v roce 2018.
Sup mrchožravý je podle ředitele Bobka v současnosti nejohroženějším zástupcem evropských druhů supů. Zoo Praha vede od roku 2002 plemennou knihu tohoto druhu a od roku 2012 zmiňovaný záchranný program pod hlavičkou Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. "Sup mrchožravý se postupně stal jedním z vlajkových druhů Zoo Praha," doplnil.
Sup mrchožravý je ze všech supů nejmenší. Má převážně bílé peří, tmavé letky a žlutou až oranžovou lysou kůži na hlavě. Živí se zdechlinami zvířat a vejci jiných ptáků Při pátrání po potravě uletí denně až 80 km. Jako ohrožený druh je veden od roku 2007.
Přímo z hnízda je snímán živý videopřenos:
reklama