Svaz: Na přechod tepláren na plyn jsou připraveny desítky miliard korun
"Jsme připraveni podpořit provozně i investičně přechod tepláren na jiné zdroje a udržet zásobování cenově dostupným teplem. Tuzemská energetika stojí před skutečně zásadními výzvami, jako je dekarbonizace a s ní spojená kompletní transformace teplárenství, v plánu je výstavba nového jaderného bloku a samozřejmě očekáváme další podporu obnovitelným zdrojům energie," uvedl Havlíček.
Plynárenský svaz sdělil, že je potřebné, aby alespoň část peněz na modernizaci tepláren a jejich přechod na zemní plyn získala ČR z evropských fondů. Pouze z tuzemských zdrojů by podle něj částka byla nedostatečná. Svaz dodal, že z takzvaného Modernizačního fondu by mohlo být uvolněno pro přechod tepláren na nízkouhlíkové zdroje zhruba 40 miliard Kč, z Národního plánu obnovy další přibližně 4,5 miliardy Kč. Pokud jde o Modernizační fond, tak v prvním čtvrtletí roku 2021 se dají očekávat první výzvy s termínem pro přijetí žádostí na podzim, dodal svaz.
"V současnosti se více než 60 procent tepla v tuzemských teplárnách vyrábí z uhlí. Odklon od vytápění tímto palivem a transformace tepláren na zemní plyn považuji za jedinou cestu, jak dokážeme splnit nové emisní limity a zároveň zabráníme rozpadu teplárenských soustav," řekl dnes předseda Rady ČPS Martin Slabý. V Česku je zásobována teplem z tepláren podle dostupných informací více než třetina obyvatel.
ČPS a Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) letos v létě při podpisu memoranda o spolupráci na budoucí dekarbonizaci teplárenství uvedly, že teplárny v Česku nyní využívají k výrobě zemní plyn zhruba z jedné čtvrtiny. Během několika let by se měl podíl zemního plynu nejméně zdvojnásobit, vzrůst by měl také objem spalované biomasy a energeticky využívaného odpadu, dodaly.
Radek Benčík, výkonný ředitel pro provoz firmy Net4Gas, která je provozovatelem českých plynovodů, dnes uvedl, že transformaci z uhlí na zemní plyn je potřeba plánovat s dostatečným časovým předstihem. Doba realizace připojení teplárny na plyn potrvá podle něj minimálně dva až tři roky podle složitosti případu.
"Urychleně je třeba řešit změnu paliva u menších zdrojů, které potřebují do roku 2023 splnit výrazně zpřísněné ekologické normy. Provoz je konkrétně ohrožen u 19 menších tepláren na uhlí, které bez rychlé reakce nedokážou za tři roky splnit emisní limity. Také cena jimi vyráběného tepla přestane být konkurenční, a to s ohledem na výrazný nárůst cen emisních povolenek. Odpojením zákazníků a jejich přechodem k lokálním zdrojům vytápění se nežádoucí emise přesouvají přímo do obydlených oblastí," uvedl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Viktor Šedivý
11.11.2020 12:51Takže spíš: Každý z nás zaplatil už pár tisíc za to, aby teplárny mohly v budoucnu dodávat dražší teplo.
Jiří Daneš
11.11.2020 17:20 Reaguje na Viktor ŠedivýJiří Daneš
11.11.2020 17:21 Reaguje na Viktor ŠedivýLukas B.
11.11.2020 21:02 Reaguje na Jiří Danešněkteré směsi uhlovodíků (repektive uhlíku a uhlovodíků) mají různý komfort a vhodnost pro mobilní zdroje. stlačený plyn, kupříkladu kapalné uhlovodíky nebo směs propanu a butanu a do jisté míry zemní plyn je skvělé palivo pro mobilní motor s vnitřním spalováním, a prohnat jej velkým stacionárním zdrojem energie s vnějším spalováním je hloupost a mrhání - v kontextu ubohosti a nepoužitelnosti elektromobility a chiméry vodíku pro pohotovostní mobilní motory.
ano, plynový kotel je skvělý a čistý (ve smyslu jedovatých přičmoudlin) zdroj tepelné energie pro rodinný dům. pro sídliště nebo fabriku je to hloupé plýtvání.
Lukas B.
11.11.2020 21:03 Reaguje na Lukas B.Pavel Hanzl
12.11.2020 19:11Ale mám pocit, že se udělá stejně dost kulový.
Řešením by nbylo pár SMR.
Vaclav Sobr
14.11.2020 20:28 Reaguje na Pavel Hanzlnuscale má momentálně licenci pouze na koncepci reaktoru.
ˇžádost o licenci na to ho postavit na konkrétním místě dle svých vyjádření bude podávat v roce 2022.
V roce 2029 (opět dle jejich vyjádření) by mohl stát první prototyp a pak nějaké 3-4 roky testů...
Standardní 2-3 roky zdržení...
První komerční modul tak někdy kolem 2035 pokud vše vyjde.
Vaclav Sobr
14.11.2020 20:32 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
14.11.2020 20:31 Reaguje na Pavel Hanzlakorát jsou NIMBY efektem z dopravy a těžby ty emise hozeny na jiné.