https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svedska-pobrezni-hlidka-objevila-jiz-ctvrty-unik-plynu-v-plynovodech-nord-stream
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.9.2022 11:35 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream. Informoval o tom švédský deník Svenska Dagbladet s odvoláním na mluvčího pobřežní stráže. Na místě úniku, které se nachází jižně od Švédska, se nyní pohybuje plavidlo hlídky, dodal mluvčí.
 

Podle EU i evropských politiků jsou za poškozením plynovodů úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo. Rusko odmítá, že by bylo za škody zodpovědné a naopak zmiňuje Spojené státy.

Jak uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, k únikům došlo ve výlučné ekonomické zóně Dánska a Švédska, které prý podle ní spadají pod kontrolu amerických zpravodajských služeb. "Pokud jde o to, co se stalo... šíří se zprávy, že šlo o údajně neutrální vody. Jde ale o výlučné ekonomické zóny Dánska a Švédska, země velmi navázané na NATO, které jsou plné amerických zbraní a ty jsou plně pod kontrolou amerických tajných služeb," řekla Zacharovová v pořadu známého prokremelského moderátora Vladimira Solovjova.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy, jeden slabší a druhý silnější. Exploze potvrdily i seismologové v Dánsku, Finsku a Norsku.

Plyn uniká ve velkém množství na různých místech poblíž dánského ostrova Bornholm, podle agentury AP jde o mezinárodní vody, dvě místa se nacházejí poblíž Dánska a dvě poblíž Švédska.

I podle dánské předsedkyně vlády Mette Frederiksenové jsou úniky v plynovodech následkem "úmyslné akce". Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost otvorů v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.

Nord Stream 1 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Rusko však dodávky tímto potrubím nedávno zastavilo, což zdůvodnilo technickými problémy.

Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 11:44
Tohle by určitou, rusky zvrácenou logiku mělo. Putler je v koncích a vyrábí neskutečné kokotiny, třeba spolíhá na to, že hloupí Evropané skočí na to cha cha, že viník je zlý Emeričan he he.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.9.2022 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
přečtěte si úvahu: https://magazin.cz/spolecnost/13965-kdo-znicil-plynovody-nord-stream?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=821900&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 16:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zase jen řadové bláboly od špinavců...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.9.2022 20:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve své nenávisti k Rusku jen urážíte a nevidíte podstatu. je úplně jedno jestli Putler vyhraje nebo prohraje. Ale proces Afrikanizace Evropy začal. Drahé energie, obrovská inflace, stěhování průmyslu jinam...A jak je kurs Euro vůči dolaru = kam jdou zisky? Pokud skončíme jako Bangladežo, bude u nás stejná ekologie jako v Bangladežo. nebude na ni nikdo mít. Bude se snažit přežít.
Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 21:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zase ve své nenávisti vůči EU jen urážíš a nevidíš podstatu, že rusácko nevyhraje, ovládnou ho dílem uctívači pedofila a dílem číňani, průmysl se už dávno odstěhoval o obrovské inflaci nemluvě. Zisky jdou oligarchům v čele s puťkou do kapsy a pak končí v daňových rájích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 22:48 Reaguje na Slavomil Vinkler
Co pořád melete, tyhle strašecí postupy jsem poslouchal za komára furt.
Jestli Putler vyhraje, jdem do dupy jasně, pokud vyhrajeme, žádný bangladežo tu nebude, antož není jediný důvod.
Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 09:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zkus si místo fantasmagorií přečíst racionální úvahu. https://www.tydenikhrot.cz/clanek/kdo-poskodil-nord-stream-nejlepsi-duvody-pro-sabotaz-ma-kreml
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 11:58
Že to neprdlo jen tak samo od sebe je jasné.

Kdo za to může je ale ve hvězdách a osobně silně pochybuji, že se to někdy s určitostí dozvíme.

Na jednu stranu se to hází na Rusko ... "„Je těžké si představit jiného regionálního hráče, který by měl potřebné schopnosti a zájem na tom provést takovou operaci,“ vysvětluje dánský vojenský představitel."

na straně druhé ale ...

"Podle dánského vojenského představitele přítomnost ruských lodí v blízkosti úniku plynu neznačí, že je Rusko za incident zodpovědné. „Vídáme je (ruská plavidla, pozn. red.) každý týden. Ruské aktivity v Baltském moři v posledních letech zintenzivnily. Poměrně často testují naše povědomí – a to jak na moři, tak ve vzduchu,“ vysvětluje dánský představitel."

Zatím je to Radio Jerevan jak vyšité ... "Tak móžno i tak móžno" ... "Americký deník The Wall Street Journal cituje analytika think tanku Bruegel Simona Tagliapietra, podle nějž může být sabotáž dílem Ruska, ale může být také namířena proti Rusku."

https://www.respekt.cz/agenda/poskozeni-plynovodu-nord-stream-je-umyslny-cin-neni-vsak-jasne-kdo-a-proc-za-sabotazi-stoji

A motiv zamezit možnosti dodávek plynu z Ruska přímo do Německa má kde kdo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.9.2022 12:19 Reaguje na Svatá Prostoto
No a tak proto vystoupila GB z EU, už svítá.
Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 09:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Přesně tak. Dojmy na téma, že i když prozatím nebyl nalezen jednoznačný důkaz, že vyděračské motivy nejsou jasné, jsou evidentní rádio jerevan.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.9.2022 12:45
Kdo za to může se zjistí snadno poté, co EU navrhne Rusku aby to společně opravily. Není možné, aby na území EU někdo prováděl takové sabotáže. A i pokud něco takového nenavrhne, bude leccos naznačovat.
Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 09:47 Reaguje na Richard Vacek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2022 10:32 Reaguje na s v
Pro smích je tenhle příspěvek. Katastrofa, Jerevane. Na námitku, proč by Rus měl nechat bouchnout oba plynovody, odpověd není, předpokládám. Pravda samozřejmě je, že nikdo z EU tu opravu nenavrhne, co by kdyby se něco mohlo najít, že.
Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 11:16 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

s v

30.9.2022 13:52 Reaguje na Jarka O.
Jinými slovy práskač emanuel dříve známý jako jaroslav se snaží trapně předstírat, že motiv rusáckého vydírání a ubohého vyhrožování není stejně evidentní a zaměnitelný s pokusem vyhnout se budoucí arbitráži.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.9.2022 13:00
Vzpomínáte, jak kdosi si nepřál (dokončení) NS? A kdyby dodavatel chtěl E. bez plynu, stačí mu utáhnout kohouty. Takto je to špatně na pěkně dlouho pro obě strany.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist