Svoz komunálního odpadu lidem v Praze podraží o 30 procent
Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že postup města má motivovat Pražany víc třídit rostlinný odpad. "Až 40 procent obsahu černých popelnic tvoří rostlinný bioodpad. Ten přitom vůbec není vhodný pro likvidaci ve spalovně. Praha chce rostlinný odpad vozit do kompostárny nebo do bioplynové stanice a získávat tak další produkty v podobě hnojiva a bioplynu," řekl. Cena svozu se podle něj navíc neměnila od roku 2005. Nové znění vyhlášky má začít platit od 1. ledna 2020.
Podle dokumentu, který radní schválili, jsou náklady města na svoz komunálního odpadu ročně přes 977 milionů Kč. Na poplatcích vybere 723 milionů. Rozdíl pokrývá z rozpočtu. "Při zvýšení poplatku za komunální odpad o 30 procent budou výrazně sníženy náklady města na zajištění systému nakládání se směsným komunálním odpadem v Praze s tím, že finanční účast města se při plném výběru nově stanoveného poplatku sníží na asi tři procenta," píše se v předloženém dokumentu.
V novele vyhlášky radní schválili také zavedení svozu bioodpadu. Teď si ho mohou zájemci objednávat u městské firmy Pražské služby (PSAS). PSAS službu nabízejí od 1346 korun ročně při odvozu 120litrového kontejneru jednou za 14 dní do 8611 korun při svozu nádoby o objemu 240 litrů dvakrát týdně. Po převzetí služby městem by měly být ceny podle dokumentu poloviční. Vedení města proto čeká rozšíření svozu bioodpadu.
Zvyšování poplatků kritizuje opozice. "Je dalším důkazem neschopnosti vedení města. Rada by měla řešit, jak život Pražanům usnadnit, místo toho však přichází s dalším plánem, jak bydlení v Praze ještě zdražit," uvedla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Také předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher kritizuje zvyšování finanční zátěže obyvatel. "Přejmenoval bych koalici změny, jak si říká, na koalici zdražování, jedná se už o několikátou položku," uvedl. Vyšší poplatky za svoz komunálního odpadu a zlevnění poplatku za bioodpad podle něj lidi nedonutí víc třídit. "Negativní motivace podle mě nefungují," řekl. V Praze vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).
Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321.183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304.325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56.949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír. Další odpad končí ve sběrných dvorech, kterých jsou v Praze dvě desítky. Svoz odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole provádí na základě smlouvy s magistrátem Pražské služby, zbytek zajišťuje AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a její subdodavatelé.
reklama