https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekteri-pisecti-obyvatele-odmitaji-planovanou-stavbu-spalovny-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Někteří písečtí obyvatelé odmítají plánovanou stavbu spalovny odpadů

20.11.2024 18:20 | PÍSEK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Část píseckých obyvatel je proti výstavbě spalovny odpadu ZEVO Písek vedle místní teplárny. Obávají se znečištění ovzduší, poškození zdraví nebo zvýšení dopravy. Poukazují také na podle nich nejasnou ekonomickou stránku celého projektu v případě nedostatku odpadů pro spalování a požadují referendum. Zaznělo to v úterý při představení záměru pro zastupitele, které bylo přístupné i veřejnosti. Zastupitelstvo Písku projekt projedná v prosinci.
 
Spalovna, která je společným projektem Písku a Strakonic, má za cíl vyřešení likvidace odpadů obou měst i okolních obcí a nahrazení uhelného kotle v písecké teplárně. Postavena by podle plánů měla být do prosince roku 2028 za 2,1 miliardy korun. Dotace z Modernizačního fondu by pokryla 1,3 miliardy a zbytek peněz by si firma ZEVO Písek musela půjčit. Průměrné roční náklady na provoz spalovny odhadla na 20 milionů.

"Nám vadí na tomto projektu nejasná ekonomická stránka, protože není jasné, zda bude dostatečná kapacita spalitelných odpadů. A pokud nebude, tak ekonomická stránka nebude vycházet dobře, a na to je ten projekt příliš drahý," řekl po představení záměru jeden z obyvatel ČTK. "Mě vadí, že z toho budou létat různé dioxiny, různé chemikálie a kontrola je jen dvakrát do roka, to je nedostatečné," prohlásil další.

"Jsem proti kvůli dopravě, co se týče Smrkovic. Třicet let tam trpíme skládku, kdy tam jezdí náklaďáky, teď tam bude ZEVO a doprava se tam bude kumulovat," řekl ČTK další z přítomných obyvatel. Proti výstavbě jsou také on-line dvě petice, které vytvořil obyvatel Písku Pavel Šebelle, dosud je podepsalo přes 600 lidí.

Lidé na setkání požadovali uspořádání referenda. Vyhlásit ho mohou občané, nebo zastupitelé. "Počítám, že na jednání zastupitelstva tento návrh bude. Já jsem na tomto jednání sdělil svůj jasný názor, že referendum nepodpořím,“ řekl starosta Michal Čapek (ANO). Místostarosta Josef Soumar (Piráti) by se k referendu přiklonil za podmínky, že by bylo rychlé a že by se lidem předložilo maximum informací, aby nevycházeli z jednoho veřejného setkání. "Pokud by referendum bylo navrženo, že bude příští rok až s volbami, tak já ho nemůžu podpořit, protože vím, že schválená dotace a harmonogram vyžaduje rozhodnout teď, jestli ZEVO chceme, nebo ne,“ dodal Soumar.

Spalovna ZEVO Písek by podle záměru měla ročně spálit 50.000 tun směsného komunálního odpadu, objemného odpadu a dalších odpadů vhodných k energetickému využití. Kromě Písku a Strakonic by do spalovny dovážely odpad Milevsko, Blatná, Vodňany a Horažďovice. Převážná část produkovaného tepla by mířila do systému centrálního zásobování teplem, na ohřev vody a pro výrobu elektrické energie.

ZEVO Písek má již pro stavbu souhlasný posudek vlivu na životní prostředí (EIA), který vydalo ministerstvo životního prostředí na začátku listopadu. S pokračováním projektu souhlasilo už strakonické zastupitelstvo. Písečtí zastupitelé o tom budou jednat na začátku prosince a stejně jako Strakonice budou schvalovat šest milionů korun na další práce. Ty budou zahrnovat vypracování projektu a podání žádosti o stavební povolení a v roce 2025 by případně mohly Písek a Strakonice vybrat zhotovitele stavby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

20.11.2024 18:41
Zevo je jediný smysluplný způsob využití odpadů, ze kterých byly vytříděny kovy, petky a čistý papír.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

21.11.2024 09:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
to máte pravdu, ale vysvětlete to lidem v daných Smrkovicích, kde na jedné straně je stále živá obrovská skládka a na druhé straně bude spalovna. Bezva místo k žití..(kdysi jsem bydlel 10 km od toho)
Odpovědět
PK

Pavel Karel

21.11.2024 11:55
Kéž by se ubránili...Písek je krásné město a fanatici zamořování životního prostředí jako Vinkler, na tom snad nic nezmění!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.11.2024 12:21 Reaguje na Pavel Karel
Když se ubrání, holt budou mít v blízkém okolí i nadále bobtnající a páchnoucí skládku komunálního odpadu.
Když se neubrání, jejich zbylé odpadky po vytřídění projdou pecí, vydají svou energii pro vytápění domů a bytů i pro výrobu elektřiny. A po nich zbylá inertní struska, se může použít třeba na zásypy a třeba i jako oddělovací technická vrstva na skládce odpadů. Vzniklé zplodiny hoření se po filtraci a zbavení se plynných škodlivin, za trvalého měření jejich množství, vypustí komínem. Po vypírce spalin potom nad komínem uvidíte nanejvýš bílou vodní páru. Odpad byl využit...
Odpovědět
Pe

Petr

22.11.2024 13:48 Reaguje na Tonda Selektoda
Zbývá dodat kam se podějí všechny ty jedy z odpadu, popela, strusky a filtrace.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.11.2024 20:56 Reaguje na Petr
Při spalovacích teplotách nad 850 °C (v některých případech i nad 1200 °C), se většina z nich zlikviduje - tzv. vyhoří. Ze zplodin hoření, za pecí, pak kyselé oxidy síry, chloru a případně i rtuť se zneutralizují třeba vápennou vypírkou, oxidy dusíku třeba rozprašováním roztoku močoviny, furany a dioxiny třeba na keramice s obsahem oxidů vanadia (katalytická reakce). Těch metod je více a stále se vyvíjejí dokonalejší.
Struska zůstává v podstatě inertní, použitelná i ve stavebnictví a popílek zachycený z kouře ve filtrech, se odděleně uloží na skládce nebezpečného odpadu. V Evropě je provozováno přes pět set takových zařízení na využívání komunálního (domovního) odpadu (tzv. ZEVO) a ročně tyto provozy zlikvidují kolem 100 milionů tun komunálního odpadu, při dodržení Evropských norem (limitů přípustného znečišťování životního protsředí)...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.11.2024 19:43 Reaguje na Tonda Selektoda
Tolik teorie...praktická realizace bude znamenat, že se na tom zasrle nějaký oligarcha (Křetínský?) napakuje, přitom ekonomicky je to uplný nesmysl - aby se ro "vyplatilo", budou se tam muset svážet odpady z tak dalekého okolí, že i pokud by je provozovatel "získal" bude to z hlediska dopadů nadměrné dopravy další katastrofa. Obdobná situace je u nás v Opatovicích, kde kapacita Křetínským protlačovaného projektu ZEVO počítá s trojnásobkem aktualního objemu odpadu HK+Pardubic!!!...což by znamenalo svážet ho z celých Východních Čech!!! UPLNĚ SE ZAPOMÍNÁ NA TO NEJPODSTATNĚJŠÍ - NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ JE SNIŽOVÁNÍ ODPADŮ, NIKOLIV MAXIMALIZACE JEJICH OBJEMU ZA ÚČELEM TEORETICKY EFEKTIVNĚJŠÍHO VYUŽITÍ!!!!!!!!!!! a tenhle aspekt podobné projekty úplně ignorují. Holt snaha rozdělit si štědré dotace je přednější.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

25.11.2024 21:13 Reaguje na Pavel Karel
Pane Karle, co to jsou zase za závistivé nesmysly? Nikdo cíleně neinvestuje, aby prodělal. Ať se tedy majitel ZEVO třeba i napakuje! Hlavně když se směsný komunální odpad ekologicky využije a nebude vyvážen na páchnoucí haldu za městem, po které rajtují buldozery a kompaktory, jsou domovem obtížného hmyzu, hlodavců a kantýnou pro ptactvo.
Nemylte se, množství vznikajícího komunálního odpadu je dáno též i životní úrovní obyvatelstva. Čím chudší lid, tím méně je ve skutečnosti i komunálního odpadu.
Navíc, výrobou elektřiny a tepla v ZEVO ze směsného komunálního odpadu, tak bude ušetřeno fosilní palivo v elektrárně a teplárně. Nespalitelné kovy skončí ve šrotu a struska se může využít ve stavebnictví. Pouze popílek z filtrů, se po případné solidifikaci, uloží na skládku odpadů.
Místo zbytečných keců, si o tom něco přečtěte v dokumentaci EIA k záměru.
ZDROJ: zadat do vyhledávače kouzelný kód: OV6278 a podívat se na portál CENIA.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist