Swissinfo: Švýcarsko je v obnovitelných zdrojích energie pozadu
"Před patnácti lety bylo Švýcarsko velmocí solární energie. V roce 1991 bylo v přepočtu na jednoho obyvatele největším exportérem na světě," řekl Rolf Wüstenhagen z Institutu pro ekonomii a životní prostředí na univerzitě v St. Gallenu.
Některé švýcarské instituce, například Federální technologický institut v Curychu, ve výzkumu obnovitelných zdrojů stále pokračují. Problematická je však přeměna idejí ve velké obchodní příležitosti schopné konkurovat silným firmám ve Spojených státech, Německu, Dánsku, Francii, Británii a Japonsku. "Jedním z důvodů je, že Švýcarsko dosud nemá silný domácí trh (kromě vodní energie). Oproti například Dánsku se firmy, které se specializují na větrnou energii, jen těžko uplatňují na domácím trhu," řekl podle Swissinfo Wüstenhagen.
Velké společnosti jako ABB, které mají významné postavení na trhu konvenčních zdrojů energie, objevily příležitost pro své turbíny, kabely a software i na trhu obnovitelných zdrojů. Firma OC Oerlikon založila na začátku roku 2006 divizi specializující se na výrobky pro solární průmysl. V prosinci pak získala velkou zakázku při výstavbě továrny v Německu, která bude vyrábět tenkovrstvé solární moduly. Geopower Basilej zase vyvíjí první městskou geotermální elektrárnu na světě, píše Swissinfo. Přestože je v současné době výstavba zastavena kvůli obavám ze zemětřesení, projekt dokazuje, že Švýcarsko je v oblasti obnovitelných zdrojů aktivní.
Vzestupu zájmu o alternativní energie využívají také malé švýcarské firmy, ale ne v takovém množství jako ostatní státy. Jedním z důvodů je podle Wüstenhagena i to, že Švýcarsko zatím nezavedlo dostatečné pobídky, např. daňové prázdniny, aby stimulovalo rozvoj sektoru. Vládní snahy liberalizovat energetický sektor a zavést daň z CO2 švýcarští voliči v minulých letech odmítli, píše Swissinfo. A Švýcarská obchodní federace, Economiesuisse, označila v říjnu loňského roku vládní zprávu propagující obnovitelné zdroje jako "nepodloženou, předčasnou a jednostrannou".
"Představitelé průmyslu byli zpočátku proti reformám. Ale po čase si uvědomili, že tento sektor přináší zisk i umožňuje růst, a tak změnili svůj postoj," řekl podle Swissinfo Wüstenhagen. "Doufám, že i ve Švýcarsku dojde ke změně postoje, jak bude přibývat důkazů o globálním oteplování."
Podle článku Matthewa Allena na serveru Swissinfo ze dne 26. 1. 2007
reklama